Wydział Nauk Humanistycznych. Władze kadencji 2024-2028

– Wydział Nauk Humanistycznych zajmuje na naszym Uniwersytecie miejsce wyjątkowe – mówił prof. dr hab. Ryszard Czekalski, rektor UKSW, wręczając, w obecności kolegium rektorskiego, powołania nowym władzom Wydziału Nauk Humanistycznych.

– Na Wydziale Nauk Humanistycznych uprawiane są różnorodne dyscypliny – językoznawstwo, literaturoznawstwo, a także nauki o kulturze i religii – powiedział ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski podczas uroczystości wręczenia nominacji. – Dlatego chciałbym w sposób szczególny podziękować zarówno tym Paniom, które zgodziły się na kontynuowanie swoich misji, jak również tym, które podjęły się sprawowania nowych, odpowiedzialnych funkcji – zakończył Rektor UKSW.

Nowe władze Wydziału Nauk Humanistycznych UKSW z kolegium rektorskim

Dr hab. Joanna Zajkowska, prof. ucz. obejmie funkcję prodziekana ds. kształcenia i wicedyrektora Instytutu Literaturoznawstwa. Na stanowisko prodziekana ds. kształcenia została powołana również dr Magdalena Złocka-Dąbrowska.

Dr Karolina Zioło-Pużuk będzie sprawować funkcję prodziekana ds. studenckich i kształcenia ustawicznego.

Dr hab. Anna Kozłowska, prof. ucz. obejmie funkcję dyrektora Instytutu Językoznawstwa.

Dr hab. Anna Szczepan-Wojnarska, prof. ucz. została powołana na stanowisko dyrektora Instytutu Literaturoznawstwa.

Dr hab. Małgorzata Wrześniak, prof. ucz. będzie piastować funkcję dyrektora Instytutu Nauk o Kulturze i Religii.

Dr hab. Joanna Zajkowska, prof. ucz. – literaturoznawca, profesor w Instytucie Filologii Polskiej WNH, jest kierownikiem Zakładu Badań nad Literaturą Dzieci i Młodzieży.

Na zdjęciu: prof. dr hab. Ryszard Czekalski, dr hab. Joanna Zajkowska, prof. ucz. i dr hab. Dorota Kielak, prof. ucz.

Dr Magdalena Złocka-Dąbrowska – adiunkt na WNH, kierownik kierunku kulturoznawstwo. Prezes międzynarodowego towarzystwa naukowego Generative Anthropology Society and Conference (GASC). Jej zainteresowania badawcze obejmują antropologię generatywną w ujęciu interdyscyplinarnym.

Na zdjęciu: ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski, dr Magdalena Złocka- Dąbrowska i dr hab. Dorota Kielak, prof. ucz.

Dr Karolina Zioło-Pużuk –  kierownik Centrum Badań nad Dydaktyką Języka i Literatury, kierownik Zakładu Szkoła Języka i Kultury Polskiej dla Cudzoziemców oraz kierownik Szkoły Języka Polskiego i Kultury Polskiej. Jej głównym obszarem badawczym jest językoznawstwo. Stypendystka na Uniwersytecie w Sheffield w Anglii, gdzie następnie wykładała i uzyskała tytuł doktora nauk humanistycznych.

Na zdjęciu: ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski, dr Karolina Zioło-Pużuk i dr hab. Dorota Kielak, prof. ucz.

Dr hab. Anna Kozłowska, prof. ucz. – językoznawca, w latach 1996–2003 zatrudniona w Pracowni Słownika Języka Cypriana Norwida Uniwersytetu Warszawskiego. Kieruje Katedrą Języka Autorów w Instytucie Językoznawstwa. Od 2014 r. członek zarządu Fundacji Norwidowskiej, członek zarządu Polskiego Towarzystwa Językoznawczego.

Na zdjęciu: ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski, dr hab. Anna Kozłowska, pof. ucz. i dr hab. Dorota Kielak, prof. ucz.

Dr hab. Anna Szczepan-Wojnarska, prof. ucz. – literaturoznawca, kierownik Katedry Modernizmu Europejskiego oraz Zakładu Literaturoznawstwa Transkulturowego. Należy do Modern Language Association, The Joseph Conrad Society (UK), jest przewodniczącą komisji rewizyjnej Polskiego Towarzystwa Conradowskiego. Aktywnie uczestniczy w międzynarodowym życiu naukowym.

Na zdjęciu: ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski, dr hab. Anna Szczepan-Wojnarska, prof. ucz. i dr hab. Dorota Kielak, prof. ucz.

Dr hab. Małgorzata Wrześniak, prof. ucz. – historyk sztuki i tłumacz. Prowadzi badania sztuk wizualnych związane z problematyką długiego trwania znaczeń symbolicznych w kulturze europejskiej. Interesuje się szczególnie aspektem znaczeniowym i funkcją komunikacyjną dzieł sztuki malarskiej oraz rzemiosła artystycznego. Pasjonatka kultury artystycznej Włoch, historycznych relacji polsko-włoskich, zajmuje się historią estetycznego przeżycia i postrzegania dzieł sztuki włoskiej przez polskich podróżników. Autorka ponad 100 publikacji, organizatorka konferencji naukowych i kuratorka wystaw. Redaktor serii Rzeczy Piękne – interdyscyplinarnych studiów z zakresu historii kultury artystycznej, sztuk dekoracyjnych, designu, kostiumologii oraz kolekcjonerstwa i muzealnictwa.

Na zdjęciu: ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski, dr hab. Małgorzata Wrześniak, prof. ucz. i dr hab. Dorota Kielak, prof. ucz.
11 września 2024