Przejdź do treści

Dwa ważne projekty UKSW coraz bliżej realizacji

Projekty „UKSW-uczelnia jeszcze bardziej dostępna” oraz „SIGNAL60+”dotyczące poprawy dostępności i aktywizacji zawodowej seniorów prowadzone na naszej Uczelni zostały zakwalifikowane do negocjacji i dofinansowania w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027.

Projekty „UKSW-uczelnia jeszcze bardziej dostępna” oraz „SIGNAL60+” są doskonałym przykładem proaktywnego podejścia UKSW do tworzenia zrównoważonego, dostępnego i otwartego środowiska akademickiego, które odpowiada na potrzeby wszystkich swoich członków, niezależnie od ich sytuacji życiowej.

Projekt „UKSW – uczelnia jeszcze bardziej dostępna”

Projekt ten koncentruje się na tworzeniu przyjaznego środowiska akademickiego, które wspiera studentów i pracowników o różnych potrzebach, w tym osoby z niepełnosprawnościami. Inicjatywa ma na celu wdrożenie działań systemowych zwiększających dostępność w różnych obszarach funkcjonowania uczelni, co przyczyni się do podniesienia jakości kształcenia i zapewnienia równości szans dla wszystkich. Inicjatorką i koordynatorką w zakresie przygotowań projektu jest prorektor ds. studenckich i kształcenia dr hab. Anna Fidelus, prof. ucz. Projekt został opracowany przez dr. Marka Kuleszę z Wydziału Studiów nad Rodziną UKSW i Michała Stańczuka, koordynatora Biura ds. Osób z Niepełnosprawnością (BON).

W przygotowaniu karty samooceny Uniwersytetu w zakresie aktualnego stanu dostępności Uniwersytetu, niezbędnej w opracowaniu projektu, uczestniczyły osoby reprezentujące poszczególne jednostki UKSW. Byli to to: Katarzyna Wójcicka (DT), Tobiasz Lech (BKiP), mec. Teresa Budryk, Jacek Kołota, Magdalena Mazur (BON), Artur Konior (SWF), Jolanta Białkowska (Bibliotek UKSW), Monika Nowosielska (SJO), Grzegorz Zięba (CSI), Krystyna Gąsiorowska (OZP).

Wspólna praca przyniosła pozytywne efekty. Inicjatywa przewiduje wprowadzenie rozwiązań, które zapewnią Uczelni zrównoważony i otwarty system wsparcia. Projekt zakłada również prowadzenie regularnych audytów dostępności, mających na celu monitorowanie oraz ulepszanie działań w tym zakresie. Całością przedsięwzięcia kieruje prorektor ds. studenckich, dr hab. Anna Fidelus, prof. ucz, która czuwa nad jego skuteczną realizacją.

Projekt SIGNAL60+ – Samorządowy sygnalizator funkcjonowania zawodowego seniorów

Projekt SIGNAL60+, autorstwa dr. Marka Kuleszy z Wydziału Studiów nad Rodziną UKSW, skupia się na wsparciu seniorów w zakresie aktywności zawodowej oraz pomocy jednostkom samorządowym w monitorowaniu i organizowaniu odpowiednich działań na rzecz starszych mieszkańców. Projekt zakłada stworzenie innowacyjnego systemu opartego na klasyfikacji ICF (International Classification of Functioning, Disability and Health), który umożliwi diagnozowanie i monitorowanie funkcjonowania seniorów, w szczególności w kontekście ich aktywności zawodowej.

Celem projektu jest motywowanie seniorów do podejmowania lub kontynuowania pracy zawodowej, co pozwoli im aktywnie uczestniczyć w życiu społecznym oraz przyczyni się do poprawy jakości życia. Współpraca z lokalnymi jednostkami samorządowymi oraz z niemiecką uczelnią Katholische Universität Eichstätt–Ingolstadt ma na celu zapewnienie skutecznej realizacji projektu, którego okres trwania zaplanowano na lata 2025-2026.

Jak zaznacza dr hab. Anna Fidelus, prof. ucz.: – Rektor UKSW ks. prof. Ryszard Czekalski od początku swojej drugiej kadencji kładzie szczególny nacisk na działania na rzecz dostępności oraz wsparcia seniorów. Jego zaangażowanie w te inicjatywy wynikają z głębokiego przekonania, że każda osoba, niezależnie od wieku czy sytuacji życiowej, powinna mieć równy dostęp do edukacji i możliwości rozwoju. Rektor wielokrotnie podkreślał, że uczelnia ma obowiązek tworzyć warunki sprzyjające różnorodności i inkluzji, a także aktywnie wspierać seniorów w ich dążeniach do uczestnictwa w życiu społecznym i zawodowym. Takie podejście przekłada się na realne działania, które wzbogacają społeczność akademicką i wpływają na rozwój całego środowiska akademickiego.

02 października 2024