Wspólnie przeciw nowotworom

Rektor UKSW, ks. prof. Ryszard Czekalski był jednym z honorowych patronów VI Kongresu Onkologii Polskiej, który odbył się ostatnio w Warszawie.

Motywem przewodnim tegorocznego kongresu była interdyscyplinarna opieka onkologiczna. W wydarzeniu zorganizowanym przez Polskie Towarzystwo Onkologiczne udział wzięło ponad 150 wykładowców, będących ekspertami w zakresie przedstawianych zagadnień. Odbyło się 50 sesji edukacyjnych, w tym blisko 150 wykładów. Dyskutowano o bieżącej praktyce dotyczącej zastosowania immunoterapii u chorych na różne rodzaje nowotworów. Przedstawiono także najnowsze wyniki badań klinicznych w tym zakresie.

Sesja plenarna była poświęcona reformie opieki onkologicznej.

Naszą Uczelnię na kongresie reprezentował prorektor ds. promocji i współpracy z otoczeniem, dr hab. Sebastian Sikorski, prof. ucz.

– Choroby nowotworowe stanowiące ponad 20% zgonów w Polsce to poważny problem społeczny i wielkie wyzwanie dla systemu ochrony zdrowia. Obszar ten jest szczególnie istotny również z perspektywy naszego Uniwersytetu, który kształci studentów na kierunku lekarskim i pielęgniarskim, ale również na kierunkach komplementarnie wspomagających system opieki zdrowotnej w Polsce takich jak prawo, administracja, ekonomia czy informatyka – powiedział prof. Sikorski.

Na zdjęciu dr hab. Sebastian Sikorski, prof. ucz.

Prorektor ds. promocji i współpracy z otoczeniem podkreślił jak ważna jest działalność Polskiego Towarzystwa Onkologicznego, którego celem jest upowszechnianie zdobyczy naukowych w zakresie onkologii. Realizacja tego celu następuje poprzez współdziałanie z organami administracji ochrony zdrowia oraz organizacjami społecznymi, współtworzenie i opiniowanie standardów rozpoznawania i leczenia w tym zakresie. Bardzo istotnym elementem tych działań jest także organizowanie zjazdów, sympozjów, konferencji i posiedzeń naukowych.

– Przyjmuję, że udział Rektora Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w komitecie honorowym kongresu stanowi także docenienie naszej pracy naukowej i dydaktycznej w zakresie kształcenia kadr. Cieszę się, że w ten sposób możemy – choćby w niewielkim stopniu – przyczynić się do sukcesu tego kongresu – podsumował dr hab. Sebastian Sikorski, prof. ucz.

20 października 2024