Rozpoczyna się trzecia edycja Plebiscytu Ekologicznego „Wspólna Zielona Przyszłość” organizowanego przez Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Do 31 stycznia można zgłaszać ekoprojekty w pięciu kategoriach.
Celem Plebiscytu Ekologicznego, pierwszej tego typu ogólnopolskiej inicjatywy, jest wyłonienie najbardziej wartościowych i nowatorskich projektów związanych z ochroną środowiska, szeroko pojętą ekologią, w tym – wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii czy racjonalnym zarządzaniem surowcami naturalnymi.
Podczas dwóch poprzednich edycji nagrodzone i wyróżnione zostały projekty w czterech kategoriach: Badania Naukowe, Edukacja, Samorząd i Technologie. W tym roku można również zgłaszać projekty w kategorii – Parafie.
Wielka Gala połączona z debatą i ogłoszeniem wyników plebiscytu jest przewidziana na kampusie Wóycickiego UKSW na początku marca 2025 r.
Zwycięzcy plebiscytu zostaną wyłonieni przez kapitułę, w której obok naukowców zasiadają też samorządowcy, przedsiębiorcy oraz działacze organizacji pozarządowych.
Sponsorami Plebiscytu Ekologicznego są Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, Rekopol, Byś Recycling, Fundacja Polska z Natury i Światowy Ruch Katolików na Rzecz Środowiska. Partnerami medialnymi są Radio Wnet, Magazyn Biznes i Ekologia oraz portale: Polska Ekologia i Eko Natura.
Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego przywiązuje dużą wagę do zagadnień związanych z ekologią i ochroną środowiska i prowadzi między innymi studia na kierunku ochrona środowiska w ramach Centrum Ekologii i Ekofilozofii na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej. W CEiE ochrona środowiska pojmowana interdyscyplinarnie, obejmuje biologię, chemię, prawo i filozofię, ze szczególnym uwzględnieniem etyki.
– Środowisko naturalne może się odnowić, ale potrzebuje czasu. My jednak nie możemy czekać. Dziś każda, dosłownie każda forma działania proekologicznego jest niezwykle pożądana – przekonuje jeden z organizatorów Plebiscytu prof. dr hab. Jacek Tomczyk z Centrum Ekologii i Ekofilozofii na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej. – Ekologia nie jest dziedziną zarezerwowaną dla jakiejś ograniczonej grupy ludzi czy określonej opcji światopoglądowej. Problemy związane z ochroną środowiska dotyczą nas wszystkich.
Zgłoszeń projektów można dokonywać do 31 stycznia 2025 r. na stronie ekoplebiscyt.uksw.edu.pl