Przejdź do treści

UKSW koordynatorem międzynarodowego projektu ekologicznego

Po raz pierwszy w historii nasza Uczelnia została koordynatorem projektu wyłonionego w konkursie zorganizowanym przez Komisję Europejską.

Projekt w ramach programu Komisji Europejskiej ECO-ACT: East African-European Virtual Exchange for Environmental Conservation and Climate Action, realizowany we współpracy z pięcioma uczelniami partnerskimi z Europy i Afryki, ma na celu wspieranie edukacji ekologicznej, ochrony środowiska oraz działań na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatycznym.

W skład konsorcjum ECO-ACT wchodzą następujące instytucje partnerskie: Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie (Polska, koordynator), University of National and World Economy (Bułgaria), Kibabii University (Kenia), Lira University (Uganda), University of Rwanda (Rwanda) i University of Bahr El Ghazal (Sudan Południowy).

– Jest to pierwszy w historii uczelni projekt centralny w ramach międzynarodowych programów Komisji Europejskiej, w którym UKSW będzie koordynatorem konsorcjum partnerów – mówi ks. dr hab. Marek Stokłosa, prof. ucz. , prorektor ds. Kadr i Projektów. – Jednym z celów strategicznych Uczelni jest rozwój międzynarodowych projektów w oparciu o nowe konkursy ogłaszane przez Komisje Europejską. Cieszymy się, że nasza uczelnia wzmacnia potencjał w zakresie skutecznego pozyskiwania projektów na arenie międzynarodowej.

Celem projektu jest wzmocnienie zarządzania, administracji oraz potencjału dydaktycznego partnerów akademickich w zakresie nowoczesnego, cyfrowego i wysokiej jakości kształcenia, które będzie sprzyjać integracji, różnorodności oraz zrównoważonemu rozwojowi.

W ramach ECO-ACT UKSW wraz z partnerami przygotuje modułowy program Wirtualnej Wymiany (VE) z zakresu ochrony środowiska i działań na rzecz klimatu. Program obejmie m.in. kursy online składające się z dziesięciu modułów z krótkimi wykładami wideo, webinary po zakończeniu każdego modułu oraz międzynarodowe projekty realizowane w zespołach studenckich pod opieką mentorów.

Podczas fazy pilotażowej zostanie zrealizowanych dziesięć wymian wirtualnych. Wyniki projektu będą zaprezentowane podczas Wirtualnego Warsztatu Dzielenia się Wiedzą (Virtual Knowledge Sharing Workshop), skierowanego do ponad 300 interesariuszy, a także rozesłane do organów odpowiedzialnych za szkolnictwo wyższe w krajach partnerskich w Afryce Wschodniej w formie ekspertyz i rekomendacji.

Projekt ECO-ACT został w konkursie jednym z najwyżej ocenionych wniosków o dofinansowanie przez Komisję Europejską. Udział w tym projekcie stanowi wyjątkową szansę rozwijania przyszłościowego podejścia do edukacji w zakresie ochrony środowiska i działań klimatycznych oraz budowanie mostów prowadzących do umiędzynarodowienia uczelni wyższych.

25 listopada 2024