Mijający rok dla naszej społeczności był wyjątkowy, w związku z obchodami 25-rocznicy powstania UKSW. Rok 2024 to także czas kontynuacji, ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski został ponownie wybrany rektorem w kadencji 2024-2028 przez Kolegium Elektorów UKSW, natomiast Wielkim Kanclerzem Wydziałów Kościelnych został abp Adrian Galbas, mianowany nowym metropolitą warszawskim.
– Rok 2024 był czasem intensywnej pracy i ważnych działań na rzecz rozwoju naszej Uczelni. Skupiliśmy się na wzmacnianiu jakości nauki, dydaktyki oraz na wsparciu całej społeczności akademickiej: nauczycieli akademickich, pracowników administracji, doktorantów i studentów. To właśnie dzięki tym priorytetom udało nam się zrealizować wiele istotnych projektów, które umocniły pozycję naszej Uczelni i stworzyły solidne podstawy do dalszego rozwoju. Razem budujemy przyszłość opartą na wiedzy, współpracy i wzajemnym wsparciu – dla dobra naszej społeczności akademickiej i społeczeństwa – wskazał z okazji podsumowania 2024 roku ks. prof. Ryszard Czekalski. Rektor UKSW zauważył, że szczególnie istotne w działaniu Uniwersytetu jest kontynuowanie działań zmierzających do rozwoju nauki i dydaktyki, opartych na najwyższych standardach. Rozwój tych „dwóch skrzydeł” to jednoczesny rozwój członków naszej akademickiej społeczności – dodaje ks. prof. Ryszard Czekalski.
Wyzwaniem kolejnej kadencji władz rektorskich jest dalsze rozbudowywanie oraz modernizacja infrastruktury badawczej i dydaktycznej Uczelni, co będzie możliwe dzięki pozyskanym w pierwszej kadencji terenom inwestycyjnym na kampusie przy ul. Wóycickiego. W tym zakresie w 2024 roku kontynuowane były starania rektora UKSW obejmujące kolejne działki.
– W 2024 roku podjęliśmy szereg działań mających na celu rozbudowę i modernizację infrastruktury badawczej oraz dydaktycznej naszej Uczelni. Dzięki pozyskanym jeszcze w poprzedniej kadencji gruntom przy ul. Wóycickiego, było możliwe podjęcie dalszych prac administracyjno-organizacyjnych oraz kluczowych działań związanych z zabezpieczeniem finansowania tych inwestycji. To był rok wyzwań, ale także znaczących postępów, które przybliżają nas do realizacji długofalowych celów – mówi Rektor UKSW.
– Z nadzieją spoglądam w przyszłość, w rok 2025, w którym mam nadzieję, sfinalizujemy nasze starania o kolejne tereny inwestycyjne na kampusie Wóycickiego – wskazuje ks. prof. Ryszard Czekalski. – Już teraz dziękuję władzom Dzielnicy Bielany, Miasta Stołecznego Warszawy oraz przedstawicielom Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wsparcie w tym zakresie. Teren ten jest nam bardzo potrzebny do powstania nowych budynków dydaktycznych, a w przyszłości mam nadzieję także domów studenckich. Kampus Wóycickiego ma szansę stać się miasteczkiem akademickim na miarę światowych standardów i zarazem świetną wizytówką stolicy – dodaje.
Jubileusze
– Srebrny jubileusz naszej Uczelni stał się wyjątkową okazją do wspomnień, rozmów i refleksji nad przyszłością naszego uniwersytetu. Wspólnie spojrzeliśmy na to, co udało się osiągnąć przez ostatnie 25 lat, podkreślając znaczenie nowoczesności oraz wierności naszym wartościom – mówi Rektor UKSW.
– Jubileusze to wyjątkowe chwile, które pozwalają nam spojrzeć wstecz na naszą historię, uhonorować tych, którzy tworzyli fundamenty naszej Uczelni, i docenić osiągnięcia całej społeczności akademickiej. 25-lecie UKSW, jubileusz Instytutu Nauk o Polityce i Administracji oraz 70-lecie Biblioteki to dowód naszego dynamicznego rozwoju i bogatej tradycji, które kształtują naszą tożsamość. Te uroczystości są również inspiracją do dalszej pracy na rzecz przyszłych pokoleń – podkreśla ks. prof. Ryszard Czekalski, wyrażając wdzięczność wszystkim, którzy przyczynili się do powstania i istnienia Uniwersytetu.
W ramach obchodów jubileuszu 25-lecia UKSW Senat na wniosek rektora wystąpił do Ojca Świętego Franciszka o ustanowienie bł. Stefana Wyszyńskiego, biskupa kanonicznym patronem naszego Uniwersytetu. W grudniu Dykasteria ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wydała stosowne zezwolenie aprobując tym samym dekret ówczesnego Wielkiego Kanclerza UKSW ks. kard. Kazimierza Nycza. Kardynał Wyszyński stał się zatem potwierdzonym patronem UKSW przed Bogiem, a w naszej społeczności wspomnienie liturgiczne bł. Stefana będzie obchodzone w randze święta.
Powiększenie zaplecza badawczo-naukowego
W mijającym roku, dzięki współpracy z różnymi podmiotami znacząco powiększyliśmy naszą infrastrukturę i zaplecze badawczo-naukowe.
Wydział Medyczny. Collegium Medicum UKSW wzbogacił się o nową jednostkę organizacyjną – Zakład Chirurgii Onkologicznej Instytutu Nauk Medycznych. Kierownikiem jednostki został dr hab. n. med. Tomasz Miłek, prof. ucz, dotychczasowy ordynator Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej.
Umowa zawarta z Fundacją „AKOGO?” i spółką Budzik zaowocuje prowadzeniem wspólnej działalności naukowej a docelowo także powołaniem Kliniki Leczenia Chorych ze Śpiączką UKSW.
Prowadzenie zajęć teoretycznych i praktycznych z zakresu ratownictwa medycznego na Wydziale Medycznym. Collegium Medicum to z kolei główne cele współpracy pomiędzy naszą Uczelnią a Wojewódzką Stacją Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego „Meditrans”.
Podjęliśmy również współpracę ze Stołecznym Centrum Opiekuńczo-Leczniczym przy ul. Mehoffera.
– Rozwój zaplecza badawczo-naukowego oraz poszerzanie współpracy z partnerami zewnętrznymi to fundament naszej strategii kształcenia i badań. Dzięki nowym inicjatywom, oferujemy naszym studentom nie tylko wysokiej jakości edukację, ale także bezpośredni kontakt z praktyką medyczną. Te działania są dowodem naszego zaangażowania w budowanie nowoczesnej i innowacyjnej uczelni – podkreśla ks. prof. Ryszard Czekalski, akcentując znaczenie współpracy dla rozwoju UKSW.
Współpraca międzynarodowa
W mijającym roku rozpoczęliśmy intensywną współpracę z Loyola University Chicago, jednym z największych katolickich uniwersytetów w Stanach Zjednoczonych. Naszą Uczelnię odwiedziła dyrektor Programu Studiów Polskich Bożena McLees. Podczas spotkania dyskutowano o możliwości organizacji wspólnych aktywności na rzecz młodzieży polonijnej w Chicago.
Członek Rady Uczelni UKSW dr Piotr Jednaszewski zainicjował nawiązanie współpracy z prof. Isabelle Gatt z Uniwersytetu Maltańskiego, w ramach wspólnie prowadzonych projektów dla międzynarodowych grup nauczycieli obejmujących między innymi kreatywne nauczanie i myślenie. Uniwersytet Maltański to główny uniwersytet na Malcie, cieszący się wysokim prestiżem w środowisku akademickim.
Aktualna sytuacja Kościoła i środowisk uniwersyteckich na Ukrainie oraz możliwość dalszej współpracy naukowej to główne tematy poruszane podczas spotkania rektora UKSW, ks. prof. Ryszarda Czekalskiego i ks. bp. Vitalija Skomarowskiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Ukrainy. W spotkaniu uczestniczyli także dyrektor generalny Caritas Spes Ukrainy ks. Wieczesław Gryniewicz SAC oraz dr Kazimierz Szałata.
– Cieszy mnie rosnąca liczba porozumień, nawiązywanych współpracy oraz postępujące umiędzynarodowienie naszej Uczelni, które otwiera przed nami nowe możliwości w nauce, dydaktyce i wymianie doświadczeń. Cieszymy się, że coraz więcej naszych studentów i pracowników korzysta z programów takich jak Erasmus+, zdobywając cenne doświadczenia za granicą. Jednocześnie z radością witamy rosnącą liczbę osób, które przyjeżdżają do nas, by uczyć się, pracować i współtworzyć naszą akademicką wspólnotę. Takie wzajemne przenikanie kultur i wiedzy wzbogaca nas wszystkich i otwiera nowe perspektywy na przyszłość, to był zdecydowane dobry rok dla umiędzynarodowienia UKSW – podkreśla Rektor.
Sukcesy Uczelni i pracowników
W tym roku, po raz pierwszy w historii nasza Uczelnia została koordynatorem projektu wyłonionego w konkursie zorganizowanym przez Komisję Europejską. Projekt w ramach programu Komisji Europejskiej ECO-ACT: East African-European Virtual Exchange for Environmental Conservation and Climate Action, realizowany we współpracy z pięcioma uczelniami partnerskimi z Europy i Afryki, ma na celu wspieranie edukacji ekologicznej, ochrony środowiska oraz działań na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatycznym. W skład konsorcjum ECO-ACT wchodzą następujące instytucje partnerskie: Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie (Polska, koordynator), University of National and World Economy (Bułgaria), Kibabii University (Kenia), Lira University (Uganda), University of Rwanda (Rwanda) i University of Bahr El Ghazal (Sudan Południowy).
Awansowaliśmy także w rankingu UI GreenMetric World University Ranking, oceniającym uczelnie w działaniach na rzecz zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska. Uczestnicząc w rankingu po raz piąty, awansowaliśmy w stosunku do ubiegłego roku o 162 pozycje, co pokazuje nasze bardzo silne zaangażowanie w działania na rzecz ochrony środowiska i klimatu oraz budowanie strategii Uczelni wokół idei zrównoważonego rozwoju w różnych aspektach życia.
Mijający rok przyniósł także osobiste sukcesy naszym pracowników i studentom. Przewodniczący Rady Uczelni UKSW profesor Henryk Skarżyński został oznaczony najwyższym polskim odznaczeniem – Orderem Orła Białego „w uznaniu znamienitych zasług dla rozwoju polskiej medycyny, w szczególności na rzecz osób z zaburzeniami komunikacji międzyludzkiej, za osiągnięcia w działalności naukowej, klinicznej, dydaktycznej i organizacyjnej oraz za popularyzowanie polskiej myśli naukowej w świecie”.
Mikołaj Wolanin, student Wydziału Prawa Kanonicznego UKSW, finalista nagrody Global Student Prize, znalazł się, jako jedyny Europejczyk, w gronie 10 najlepszych studentów na świecie.
– Sukcesy naszych pracowników, studentów oraz wszystkich osób związanych z Uniwersytetem są dla mnie powodem ogromnej dumy i radości. To ludzie stanowią trzon naszej Uczelni – ich zaangażowanie, pasja i ciężka praca są fundamentem naszych osiągnięć. Rok 2024 był pełen sukcesów naukowych, dydaktycznych i organizacyjnych, które wspólnie wypracowaliśmy. Z całego serca dziękuję wszystkim, którzy swoją pracą i oddaniem przyczynili się do rozwoju naszej społeczności akademickiej. Razem tworzymy Uniwersytet, który może z odwagą patrzeć w przyszłość – podkreśla Rektor.
Ewaluacja i rekrutacja
Nasza Uczelnia zajęła 12. miejsce wśród uniwersytetów w tegorocznym rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2024. W kategorii „wynalazczość” awansowaliśmy o 16 miejsc i zajmujemy 28 miejsce wśród wszystkich ocenianych polskich podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki. Awansowaliśmy także w kategorii „publikacje” i zajmujemy tutaj 33 miejsce. W rankingu kierunków Perspektywy 2024 sukces odnotowało siedem naszych kierunków, w tym: dziennikarstwo, prawo, informatyka, fizyka, kulturoznawstwo, psychologia, teologia. Największy sukces w tym roku osiągnęło dziennikarstwo awansując o cztery pozycje. Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego został również ujęty w dodatkowych obszarach tj. w kategorii fundusze oraz prestiż akademicki co pokazuje ważne miejsce UKSW na mapie polskiej nauki.
W 2024 r. odnotowaliśmy także znaczny sukces rekrutacyjny. Największym powodzeniem cieszyła się w tym roku psychologia prowadzona na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej (niemal 19 osób na jedno miejsce), kierunek lekarski (ponad 21 osób na miejsce) prowadzony przez Wydział Medyczny. Collegium Medicum oraz komunikacja medialno-kulturowa (8 osób na miejsce) prowadzona przez Wydział Teologiczny.
– W mijającym roku uruchomiliśmy dwa nowe, interdyscyplinarne kierunki studiów I stopnia: biotechnologię oraz kognitywistkę. Sukces rekrutacyjny w tych obszarach jest dowodem na to, że idziemy we właściwym kierunku, dostarczając nowoczesne, atrakcyjne programy kształcenia, które łączą różne dziedziny nauki i odpowiadają na wyzwania współczesności. Naszym celem jest nie tylko przyciąganie jak największej liczby studentów, ale przede wszystkim zapewnienie im najwyższej jakości kształcenia. Stawiamy na innowacyjność, indywidualne podejście do studentów oraz możliwość rozwijania ich talentów i zainteresowań. Wierzę, że te działania przyczyniają się do budowy społeczności, która nie tylko zdobywa wiedzę, ale także rozwija kompetencje i wartości, tworząc przyszłych liderów i ekspertów w różnych dziedzinach.
Studenci i doktoranci
W mijającym roku Samorząd Studentów zorganizował wiele ciekawych inicjatyw integrujących społeczność akademicką. Na początku września 2024 roku odbył się Summer Camp, dedykowany przede wszystkim studentom pierwszego roku.
W październiku podczas Tygodnia Artystycznego oraz Tygodnia Studenta, studenci mogli wziąć w wielu różnorodnych aktywnościach. Tradycyjnie również reprezentanci wydziałów rywalizowali w czwartej edycji Turnieju Sportowego, który został poszerzony o rozgrywki tenisa stołowego. W Lesie Młocińskim ponad 60 osób sprawdziło swoją kondycję i siły w Biegu o Puchar Rektora UKSW 2024.
Z inicjatywy Samorządu na naszej Uczelni odbyło się posiedzenie Porozumienia Uczelni Warszawskich. Przewodniczący i delegaci reprezentujący warszawskie szkoły wyższe podczas spotkania wymieniali doświadczenia z działań podjętych na rzecz swoich środowisk akademickich. Omawiano także możliwości pogłębiania współpracy między samorządami studenckimi.
Drugi raz w historii UKSW odbyła się Gala Diamentów zorganizowana przez Samorząd Studentów przy wsparciu Samorządu Województwa Mazowieckiego, Urzędu Dzielnicy Bielany i Bielańskiego Ośrodka Kultury. Podczas gali nagrodzeni zostali nie tylko najlepsi wykładowcy i ćwiczeniowcy z każdego wydziału ale także „patroni” i „przyjaciele” samorządu. Gala dostarczyła wspólnocie akademickiej wielu emocji i wzruszeń.
Prężnie działał również Samorząd Doktorantów UKSW, który zorganizował pierwszy w historii Dzień Organizacyjny Szkoły Doktorskiej mający na celu nie tylko integrację tego środowiska, ale w szczególności przekazanie doświadczenia oraz wiedzy w zakresie funkcjonowania w szkole doktorskiej, podejmowania inicjatyw rozwojowych, czy działań administracyjno-organizacyjnych.
Podziękowania
– Rok 2024 był dla naszej Uczelni czasem intensywnej pracy, znaczących osiągnięć i wspólnego budowania przyszłości. Nasze sukcesy w obszarze dydaktyki i nauki, wsparcie dla studentów, doktorantów oraz zaangażowanie całej społeczności akademickiej są dowodem na to, jak wiele możemy osiągnąć dzięki wspólnej pasji i determinacji. To dzięki Państwa wysiłkowi i oddaniu UKSW nieustannie się rozwija i zyskuje nowe perspektywy.
Wkraczając w 2025 rok, pragnę wyrazić wdzięczność za dotychczasową współpracę i jednocześnie zachęcić wszystkich do dalszego zaangażowania na rzecz rozwoju naszego uniwersytetu. Wierzę, że razem będziemy w stanie sprostać wyzwaniom, jakie stawia przed nami przyszłość, dbając o najwyższą jakość kształcenia, rozwój nauki oraz atmosferę sprzyjającą wspólnemu działaniu. Razem budujmy UKSW, który inspiruje i kształtuje kolejne pokolenia – podsumowuje ks. prof. Ryszard Czekalski.