Karol Rogala z Centrum Wsparcia Studenta UKSW objął, na mocy decyzji ks. prof. Ryszarda Czekalskiego, rektora UKSW, funkcję Rzecznika Praw Studenta.
– Powołanie Rzecznika Praw Studenta to wyjątkowy moment w życiu naszej uczelni, ponieważ rola rzecznika to nie tylko stanowisko. To przede wszystkim misja, która ma na celu zapewnienie każdemu studentowi wsparcia, poczucia bezpieczeństwa i sprawiedliwego traktowania – powiedziała dr hab. Anna Fidelus, prorektor ds. studenckich i kształcenia podczas inauguracji działalności Rzecznika Praw Studenta. – Rzecznik staje na straży naszych wspólnych, wyznawanych na Uniwersytecie wartości: równości, szacunku i dialogu. To nie tylko głos w trudnych sytuacjach, ale przede wszystkim otwarte drzwi – dla każdego z nas, kto potrzebuje pomocy, wskazówki lub zrozumienia. Jego obecność daje nam pewność, że każda sprawa, każde pytanie i każdy problem znajdą swoje miejsce do omówienia w atmosferze zaufania i poufności. Jesteśmy przekonani, że dzięki Pana zaangażowaniu, nasi studenci zyskają pewność, że ich prawa są w dobrych rękach – powiedziała Prorektor Anna Fidelus, zwracając się do Karola Rogali i dziękując mu za gotowość do pełnienia „niezwykle odpowiedzialnej” roli.
Na straży praw
Instytucja Rzecznika Praw Studenta na UKSW wznawia działalność po ponad dwuletniej przerwie. Po raz pierwszy jest to funkcja osadzona w strukturach Uniwersytetu, powołana przez Rektora UKSW i uregulowana jego stosownym zarządzeniem.
– Podstawowym zadaniem Rzecznika Praw Studenta jest stanie na straży praw studentów studiujących na Uniwersytecie – powiedział Karol Rogala. – Do tej pory studenci w wielu studenckich sprawach studenci zwracali się do Prorektor ds. studenckich i kształcenia i do Samorządu Studentów. Teraz osobą pierwszego kontaktu będzie Rzecznik Praw Studenta, pośredniczący między zgłaszającymi się o pomoc studentami a wydziałami lub innymi jednostkami uniwersyteckimi. Chciałbym zapewnić studentów, że nie są na straconej pozycji. W wielu przypadkach nie trzeba kopii kruszyć w sytuacjach, w których wystarczy rozmowa, by znaleźć rozwiązanie trudnej sytuacji.
Oprócz podstawowego prawa do bezpłatnych studiów, indywidualnego toku studiów, urlopu dziekańskiego, egzaminu komisyjnego i prawa do świadczeń socjalnych, studenci mogą korzystać też z praw mniej dla nich oczywistych. Należy do nich możliwość odwoływania się od każdej decyzji dziekana, nie tylko decyzji o skreśleniu z listy studentów, ale także np. decyzji w sprawie zmiany grupy zajęciowej czy ilości egzaminów, których może być maksymalnie 6 w sesji, nie więcej zaś niż 11 podczas roku akademickiego.
– Dbałość o społeczność akademicką i interes studentów są szczególnie ważne na naszym Uniwersytecie. Dlatego będę starał się służyć radą i pomocą, a także reagować w sytuacjach konfliktowych i kryzysowych. – powiedział Karol Rogala. – Postrzegam swoją rolę jako mediatora, który działa z pełnym poszanowaniem przepisów uniwersyteckich.
Rzecznik Praw Studenta będzie pełnił dyżur w każdą środę między 16 a 18 w siedzibie Samorządu Studentów na kampusie Wóycickiego przy ul. Wóycickiego 1/3, bud. 21, s. 201.