Przejdź do treści

Liderzy w medycynie i świecie cyfrowym. Naukowcy z UKSW wyróżnieni w prestiżowych rankingach

Prof. dr hab. n. med. i n. o zdr. Andrzej Mariusz Fal i dr n. farm. Piotr Merks z Wydziału Medycznego. Collegium Medicum zostali wyróżnieni w prestiżowym rankingu „Pulsu Medycyny”. Prof. dr hab. Grażyna Szpor i dr. hab. inż. Agnieszka Gryszczyńska, prof. ucz. z Wydziału Prawa i Administracji UKSW – w rankingu Szerokiego Porozumienia na rzecz Umiejętności Cyfrowych.

Na Liście Stu najbardziej wpływowych osób w polskiej medycynie w roku 2024 znalazł się po raz trzeci prof. dr hab. Andrzej M. Fal. Specjalista chorób wewnętrznych, alergologii i zdrowia publicznego, kierownik Kliniki Alergologii, Chorób Płuc i Chorób Wewnętrznych w Państwowym Instytucie Medycznym MSWiA, profesor na Wydziale Medycznym. Collegium Medicum. Wcześniej dziekan tego Wydziału i dyrektor Instytutu Nauk Medycznych. Prof. Fal od 2014 r. jest prezesem zarządu Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego i członkiem Rady Zarządzającej European Public Health Association. Jest także członkiem Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Państwowej Rady Ochrony Środowiska oraz kilku polskich i zagranicznych towarzystw naukowych.

prof. dr hab. n. med. i n. o zdr. Andrzej M. Fal

Przez dwie kadencje pełnił funkcję członka rady nadzorczej Polsko-Amerykańskiej Fundacji Fulbrighta oraz zarządu światowego Stowarzyszenia Bronchologii. Reprezentował Polskę w Europejskiej Agencji Leków (EMA). Był także członkiem International Board Amerykańskiej Akademii Astmy, Alergii i Immunologii (AAAAI) oraz Komitetu Zdrowia Publicznego Polskiej Akademii Nauk.

Odbył staże lekarskie i naukowe w Johns’ Hopkins University (Baltimore, USA), Brompton Hospital (Londyn, UK), Szpitalu Uniwersytetu Uppsala (Vesteras, Szwecja).

Jest autorem i współautorem ponad 350 publikacji z dziedziny alergologii, chorób wewnętrznych i zdrowia publicznego o łącznym IF >350; redaktorem podręczników alergologii, w tym „Alergologia, choroby alergiczne, astma” i „Farmakoterapia astmy i chorób alergicznych”, oraz podręcznika zdrowia publicznego. W latach 1994–1996 był krajowym wydawcą „European Academy of Allergy and Clinical Immunology Newsletter”. Wypromował osiemnastu doktorów.

Został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Jest laureatem szeregu nagród, tylko w ostatnich latach m.in.: Wektor 35-lecia (2025), Osobowość medyczna 35-lecia (2024), dwukrotnie Złoty OTIS, Ambasador Kongresów Polskich (2024), dwukrotnie Lider Roku w Zdrowiu Publicznym.

dr n. farm. Piotr Merks

Na Listę Stu najbardziej wpływowych osób w polskim systemie ochrony zdrowia w roku 2024 trafił po raz kolejny dr n. farm. Piotr Merks, adiunkt z Zakładu Farmakologii i Farmakologii Klinicznej na Wydziale Medycznym. Collegium Medicum UKSW, przewodniczący Związków Zawodowych Pracowników Farmacji, sekretarz generalny Europejskich Związków Zawodowych Pracowników Zatrudnionych w Aptekach, wykładowca kursów specjalizacyjnych w zakresie komercjalizacji innowacji w branży medycznej oraz opieki farmaceutycznej na uczelniach medycznych.

Dr n. farm. Piotr Merks posiada międzynarodowe doświadczenie zawodowe w placówkach naukowych, organach rządowych i pozarządowych, firmach komercyjnych, szpitalach i aptekach. Przez ponad dziesięć lat pracował w branży farmaceutycznej w Wielkiej Brytanii. Droga kariery zaprowadziła go również do Australii, Kanady i Finlandii, gdzie poznał w praktyce różne rynki farmaceutyczne. Należy do wielu branżowych organizacji, takich jak Międzynarodowa Federacja Farmaceutyczna.

Na Wydziale Medycznym. Collegium Medicum dr n. farm. Piotr Merks prowadzi projekty dotyczące integracji branży medycznej, lekarzy, farmaceutów i pielęgniarek. W ramach stworzonego konsorcjum naukowego wspólnie z UKSW prowadzi projekty badawcze dla sektora ochrony zdrowia i farmacji. Działa też na rzecz poprawy zdrowia publicznego, bezpieczeństwa stosowania leków i eliminacji leków fałszowanych z obrotu detalicznego. Jako delegat Okręgowej Izby Aptekarskiej w Warszawie angażuje się w inicjatywy na rzecz środowiska farmaceutów. W 2023 r. powołał do życia Polską Apteczną Sieć Badawczą.

W październiku 2024 r. został na UKSW kierownikiem studiów podyplomowych Nowoczesna farmacja i farmakologia kliniczna z elementami zintegrowanej opieki farmaceutycznej, uruchomionych w ramach projektu „Innowacje biomedyczne – studia MBA i studia podyplomowe dla wzmocnienia polskiego rynku ochrony zdrowia”. Studia mają przygotować farmaceutów do poszerzenia kompetencji zawodowych w zakresie farmacji klinicznej.

Lista Stu „Pulsu Medycyny” to jeden z najbardziej prestiżowych rankingów w polskiej medycynie i ochronie zdrowia. Od ponad dwudziestu lat jury ocenia kto miał największy wkład w rozwój nauk medycznych, sposobów i możliwości leczenia, a także funkcjonowania całego systemu ochrony zdrowia. Znaczenie ma również siła publicznego oddziaływania kandydata uwzględnionego w rankingu. Lista Stu powstaje we współpracy z zaproszonymi jurorami, których skład zmienia się co roku. W tegorocznym plebiscycie kandydatów oceniało 43 ekspertów, biorąc pod uwagę ich osiągnięcia i dokonania w 2024 r., pozytywny wpływ na rozwój polskiej medycyny/systemu ochrony zdrowia oraz siłę publicznego oddziaływania.

prof. dr hab. Grażyna Szpor

Prof. dr hab. Grażyna Szpor została wyróżniona w rankingu Szerokiego Porozumienia na Rzecz Umiejętności Cyfrowych. Pełni funkcję kierownika Katedry Prawa Informatycznego na Wydziale Prawa i Administracji UKSW. Jest także prezesem Zarządu Naukowego Centrum Prawno-Informatycznego, wiceprzewodniczącą Sektorowej Rady ds. Kompetencji Telekomunikacja i Cyberbezpieczeństwa oraz przewodniczącą Komitetu ds. rozwiązań legislacyjnych branży TCB.

Prof. Szpor jest autorką około 200 publikacji naukowych, redaktorem naukowym i współautorką dwunastotomowej monografii Jawność i jej ograniczenia, dziewięciu tomów serii Internet, a także licznych komentarzy i innych opracowań.

dr hab. inż. Agnieszka Gryszczyńska, prof. ucz.

W tym samym rankingu wyróżniona została dr hab. inż. Agnieszka Gryszczyńska, prof. ucz. z Katedry Prawa Informatycznego na Wydziale Prawa i Administracji UKSW. Prowadzi zajęcia dydaktyczne na kierunkach prawo, administracja, człowiek w cyberprzestrzeni oraz bezpieczeństwo w gospodarce cyfrowej. Ponadto prowadzi wykłady gościnne na studiach podyplomowych oraz MBA.
Dr hab. inż. Agnieszka Gryszczyńska, prof. ucz. jest autorem kilkudziesięciu publikacji naukowych, a także redaktorem monografii poświęconych prawnym problemom informatyzacji, rejestrom publicznych, jawności i jej ograniczeniom oraz cyberbezpieczeństwu. W 2021 r. została delegowana do Prokuratury Krajowej. W lipcu 2023 r. została powołana na stanowisko prokuratora Prokuratury Regionalnej w  Warszawie, od sierpnia 2022 r. pełni funkcję dyrektora departamentu do Spraw Cyberprzestępczości i Informatyzacji w Prokuraturze Krajowej.
Dr hab. inż. Agnieszka Gryszczyńska, prof. ucz. od 2019 r. jest członkiem Rady do Spraw Cyfryzacji a od kwietnia 2020 r. członkiem Komitetu Informatyki Polskiej Akademii Nauk.

Szerokie Porozumienie na rzecz Umiejętności Cyfrowych, powołane w 2013 r., jest nieformalnym, dobrowolnym zrzeszeniem instytucji, organizacji i firm, działających na rzecz pełnego wykorzystania potencjału nowoczesnych technologii informacyjnych dla rozwoju Polski. Porozumienie poszukuje synergii pomiędzy realizowanymi inicjatywami, gromadzi informacje o dobrych praktykach i upowszechnia je także w środowiskach, także tych z pozoru odległych od zagadnień cyfryzacji. Poprzez wzrost świadomości o korzyściach, ale i zagrożeniach płynących z powszechnej cyfryzacji, przyczynia się do poprawy dostępu do wiedzy i informacji, zdobywania umiejętności niezbędnych na dynamicznie zmieniającym się rynku pracy. Porozumienie nawiązuje do idei Wielkiej Koalicji na rzecz Cyfrowych Miejsc Pracy oraz Manifestu w sprawie Umiejętności Cyfrowych –  będących instrumentami wsparcia Europejskiej Agendy Cyfrowej oraz strategii Jednolitego Rynku Cyfrowego. Krajowy Lider Cyfryzacji działa w sieci narodowych liderów cyfryzacji, powoływanych przez rządy krajów członkowskich Unii Europejskiej. Ich rolą jest transfer wiedzy i doświadczeń związanych z realizacją zadań Europejskiej Agendy Cyfrowej oraz strategii Jednolitego Rynku Cyfrowego.

Szerokie Porozumienie na rzecz Umiejętności Cyfrowych wyróżnia rokrocznie osoby, które w znaczący sposób przyczyniły się do rozwoju umiejętności cyfrowych w Polsce. Jest ono przyznawane osobom wyróżniającym się działalnością na rzecz rozwijania umiejętności cyfrowych w Polsce, poprzez działalność edukacyjną, popularyzatorską, badawczą, analityczną, organizacyjną, wspieranie rzeczowe i finansowe projektów, opracowywanie polityk publicznych w zakresie rozwoju umiejętności cyfrowych.

24 lutego 2025