Praca badawcza zespołu pracowników Wydziału Teologicznego UKSW jest prowadzona w ramach programu Społeczna odpowiedzialność nauki II.
Jego końcowym celem jest zbudowanie międzynarodowego think-tanku, którego zadaniem będzie upowszechnianie ujęcia teologii w aspekcie personalistycznym, służące wypracowywaniu i pogłębianiu metody personalistycznej w teologii oraz wypracowywaniu języka teologii powiązanego z antropologią (adekwatnego do współczesnego dialogu kulturowego i religijnego oraz wyznaczającego nowe kierunki badań teologicznych).
Fragmenty pracy badawczej można obejrzeć na kanale UKSW.
Zespół koncentruje się na podkreślaniu w języku teologii oryginalności i jedyności każdego człowieka oraz na wydobywaniu doświadczenia jego nieredukowalności do poziomu świata. Wydaje się, że koncentracja na teologicznym rozumieniu znaczenia relacyjności w duchowym życiu osoby, jej odniesienie do Boga, powoduje konkretne skutki w komunikacji międzyludzkiej. Są nimi rehumanizacja osoby a nie dehumanizacja, nieredukowalność człowieka wyłącznie do świadomości, wolności, płciowości, emocjonalności, akceptacja dla osób, mimo różnic jakie między nami są.
Prace badawcze i popularyzatorskie zagadnienia potrwają do 30 sierpnia 2025 roku.