Przejdź do treści

UKSW | Wsparcie dla seniorów w pokonaniu skutków COVID-19

UKSW wspólnie z Instytutem Pracy i Spraw Socjalnych opracowują model łagodzenia skutków pandemii wśród osób 60+. Na ten cel Ministerstwo Edukacji i Nauki przeznaczyło osiem mln zł.

W ramach projektu „Łagodzenie skutków pandemii wśród grup wysokiego ryzyka – osoby 60+” przy Zakładzie Gerontologii i Polityki Społecznej Wydziału Nauk Społecznych i Ekonomicznych UKSW utworzony został Referencyjny Ośrodek Badawczy. Jego zadaniem jest analiza najnowszej literatury dotyczącej wpływu pandemii na sytuację seniorów, a także opracowanie diagnozy społeczno-ekonomicznej sytuacji osób starszych. Analiza obejmuje nie tylko zdrowie czy aktywność seniorów, ale także demografię oraz  pakiet usług świadczonych wobec tej grupy.

Utworzona została także dedykowana platforma internetowa, która pozwala na upowszechnienie wyników badań.

Ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski, rektor UKSW podkreślił znaczenie i wagę tego typu projektów. Zwrócił uwagę także na fakt wielkiego zaangażowania naszej Uczelni w działania prospołeczne.

– UKSW rozwija się w różnych przestrzeniach. Od wielu lat służy nie tylko Kościołowi, ale także państwu i społeczeństwu. Każdy projekt naukowy wspierający obszary społeczne bardzo nas cieszy. Zawsze chętnie wpisujemy się w tego typu działania i wiele projektów służących dobru społecznemu realizujemy. Do tej pory skupialiśmy się na dzieciach i młodzieży,  ale nie możemy zapominać o osobach starszych – powiedział rektor UKSW.

Jak wyjaśnia dr Elżbieta Bojanowska, kierownik Projektu, dyrektor IPiSS oraz pracownik naukowy UKSW, celem projektu jest „stworzenie innowacyjnych rozwiązań na rzecz osób 60+ w czasie sytuacji kryzysowych, nadzwyczajnych, szczególnie w czasie pandemii”.

– Rozwiązania kierowane do seniorów będą realizowane przez jednostki samorządu terytorialnego. Innowacyjna w tym projekcie jest m.in. współpraca różnych instytucji działających na poziomie samorządu takich, jak ośrodki pomocy społecznej, domy kultury, biblioteki, muzea. Tworzymy model interwencji społecznej, który będzie pomocny samorządom w realizacji zadań na rzecz osób 60+ – mówi dr Bojanowska.

Prezes ZUS, prof. Gertruda Uścińska podkreśliła, że realizowany projekt doskonale wpisuje się w kontekst polityki społecznej.

– Zapewnia on bezpieczeństwo funkcjonowania systemów emerytalnych, polityki zdrowotnej, finansów publicznych. To projekt międzyinstytucjonalny, który kreuje postawy jak najdłuższej aktywności ekonomicznej i zawodowej osób starszych. A taka aktywność przekłada się na aktywność w rodzinie, w gminie, w państwie. Takie projekty powinny być realizowane dla dobra polityki publicznej – dodała.

25 lipca 2022