Nasza uczelnia świętuje 45-lecie pracy naukowej i organizacyjnej pierwszego Rektora ks. prof. Romana Bartnickiego. Podczas konferencji zaprezentowano książkę Jubilata o powstaniu Uniwersytetu.
Głównym punktem jubileuszu była okolicznościowa konferencja, która odbyła się 17 stycznia, z udziałem współpracowników, uczniów i przyjaciół pierwszego Rektora UKSW. Była to okazja do wzruszających wspomnień, podziękowań i świadectw. Mówiono o odwadze, roztropności, uczciwości i prawości Jubilata. Doceniając jego naukowy wkład w rozwój biblistyki, podkreślano zasługi na polu organizacyjno- administracyjnym, nie wahając się nazwać go Ojcem Założycielem Uniwersytetu.
Wieloletnią działalność ks. Bartnickiego docenił wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński, przyznając mu Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Odznaczenie wręczył Szef Gabinetu Politycznego Ministra Michał Góras.
Spotkanie otworzył JM ks. prof. Stanisław Dziekoński, obecny rektor UKSW, który swoje wystąpienie oparł na trzech słowach-kluczach: gratulacji, podziękowań i życzeń. W pierwszej części mówił o odwadze ks. prof. Bartnickiego, który podjął wyzwanie przekształcenia Akademii Teologii Katolickiej w Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, co zostało uwieńczone ustawą sejmową w 1999 r. Ksiądz Rektor serdecznie podziękował swojemu poprzednikowi, życząc mu w imieniu całej społeczności uniwersyteckiej zdrowia, życzliwości ludzkiej i kontynuacji aktywności akademickiej. Zapewnił pierwszego Rektora, że stworzony przez niego Uniwersytet zawsze pozostanie jego uczelnią i domem.
Wielki kanclerz UKSW kardynał Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, gratulując Jubilatowi osiągnieć, powiedział, że wielkie pole jego dorobku naukowego i organizacyjno-menadżerskiego pozostawia ocenie fachowców, natomiast chciałby podkreślić ludzki wymiar jego służby Kościołowi i nauce. Wspomniał o cieple i serdeczności, na których ks. Bartnicki buduje swoje życie, zwłaszcza kapłaństwo. Nawiązując do odwagi pierwszego rektora UKSW, zwrócił uwagę na jego mądrość i roztropność. – Wiedział, jak mądrze podążać do celu, tak, żeby zmieniać nie tylko nazwy, ale i rzeczywistość – podkreślił kard. Nycz.
Etapy pracy ks. prof. Bartnickiego na ATK i UKSW przypomniał ks. prof. Piotr Tomasik, dziekan Wydziału Teologicznego. Powiedział, że we wspomnieniach pracowników wydziału wybija się wdzięczność wobec Jubilata, który przez 25 lat kierował katedrą biblistyki oraz dwukrotnie sprawował urząd dziekana. – Jako nasz przełożony zawsze miał dla nas czas. Doświadczyłem tego osobiście, kiedy w trudnych sprawach potrafił stanąć po stronie szeregowego pracownika, bo tak nakazywało mu sumienie. W sposób wzruszający zabiegał też o sprawy swoich uczniów, nie wahając się, by ewentualne zatrudnienia, trudne z powodu braku pieniędzy, odbywały się kosztem jego dochodów. Za to świadectwo uczciwości i prawości składamy Księdzu Profesorowi podziękowanie – powiedział Ksiądz Dziekan.
Druga część spotkania poświęcona była przedstawieniu wybranych aspektów działalności Księdza Rektora Bartnickiego. Miejsce i pozycję UKSW w akademickim pejzażu Warszawy oraz wkład ks. prof. Bartnickiego w utworzenie i rozwój UKSW przedstawił prof. Jerzy Woźnicki, b. rektor Politechniki Warszawskiej, przewodniczący Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego. O Jubilacie jako Odnowicielu uczelni i Przyjacielu mówił prof. Stefan Jurga, b. rektor UAM w Poznaniu i b. sekretarz stanu w MNiSW. Z kolei dokonania naukowe przedstawił ks. prof. Janusz Kręcidło z UKSW.
Prof. Woźnicki podkreślił tytaniczny wysiłek ks. prof. Bartnickiego i jego współpracowników włożony w utworzenie nowego Uniwersytetu w Warszawie. Powiedział, że sama dokumentacja tych zmagań liczy 3700 stron. Mówił o wizji pierwszego rektora, który od początku kładł nacisk na wysoki poziom powstającej uczelni, podkreślając zwłaszcza trzy wymiary: akademickość, służebność wobec społeczeństwa oraz katolickość.
Ostatnim punktem spotkania była prezentacja publikacji ks. Romana Bartnickiego pt. „Korzenie UKSW. Z dziejów uczelni na warszawskich Bielanach”, wydanej przez Wydawnictwo Naukowe UKSW. Książkę zaprezentowała dyrektor Wydawnictwa dr Elżbieta Sobczak.
Ks. prof. Roman Bartnicki urodził się w 1943 r. Siedemnaście lat później wstąpił do Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Warszawie. Święcenia kapłańskie przyjął w 1966 roku. Studiował na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II, Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie i Akademii Teologii Katolickiej, gdzie rozpoczął pracę w 1981 r. Habilitował się w 1984 r., tytuł profesora uzyskał 10 lat później. Przez 25 lat kierował Katedrą Biblistyki Nowego Testamentu, przekształconą w Katedrę Egzegezy NT. Przez jedną kadencję sprawował funkcję prodziekana WT, następnie przez niepełne dwie kadencje był dziekanem wydziału oraz od roku 1995 r. prorektorem ATK. Został następnie rektorem tej uczelni, a potem przez dwie kadencje (1999-2005) rektorem UKSW. W latach 2005-2008 ponownie był dziekanem Wydziału Teologicznego.