W kwietniowy wieczór Aulę Jana Pawła II, na kampusie Dewajtis UKSW, wypełniła muzyka w wykonaniu Orkiestry Dętej św. Marcina z niemieckiego Neukirchen.
– Jak zapowiada tytuł dzisiejszego koncertu, jest on dedykowany papieżowi Seniorowi Benedyktowi XVI, jednemu z najwybitniejszych teologów ostatnich dziesięcioleci, wielkiemu intelektualiście, który wykazywał niesamowitą umiejętność mówienia o najtrudniejszych kwestiach teologicznych w sposób klarowny – mówił ks. dr Krzysztof Niegowski SDB, z Katedry Muzyki Kościelnej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. – Papież Benedykt XVI był także wytrawnym znawcą muzyki, pianistą amatorem, którego grę na fortepianie można było usłyszeć nawet w ogrodach watykańskich. Muzykom kościelnym i muzykologom dobrze znane są Jego cenne publikacje i okolicznościowe wypowiedzi dotyczące chociażby muzyki liturgicznej, czy w ogóle muzyki jako takiej.
Ks. dr Niegowski przypomniał, że jako człowiek wielu talentów i poliglota, papież Benedykt XVI muzykę „traktował jako kolejny język niezbędny do wypowiedzenia tego, czego wypowiedzieć się nie da – miał na myśli wielkość i piękność Boga”. Zapowiadając koncert Blaskapelle Sankt Martin Neukirchen przypomniał, że papież często podkreślał, że „chciałby bardzo wrócić na wieś do Bawarii, swojej małej ojczyzny”, mówił: „moje serce bije po bawarsku”.
Blaskapelle Sankt Martin Neukirchen to orkiestra dęta z parafii św. Marcina z Neukirchen, dzielnica bawarskiego miasta Schwandorf. Zespół powstał w grudniu 1978 roku, jako młodzieżowa orkiestra dęta. Od tej pory działa nieprzerwanie, uświetniając najróżniejsze wydarzenia zarówno kościelne, jak i świeckie. Od dwudziestu lat orkiestrę prowadzi jej dyrygent Gerald Bink, który, będąc jednocześnie organistą parafialnym, sam aranżuje wiele utworów Orkiestry. Zespół specjalizuje się w muzyce bawarskiej, w dziełach muzyki nastrojowej i tzw. lekkiej. Wykonuje także muzykę klasyczną, w tym liturgiczną.
Podczas koncertu orkiestra zagrała między innymi Europamesse, tworzącego w XX wieku serbołużyckiego kompozytora ludowego Nagela, dwa marsze, trzy polki, walc, Bayernhymne, hymn Bawarii i Mazurek Dąbrowskiego na trąbkę, waltornię, klarnet i puzon, by wymienić tylko niektóre spośród intrumentów, jakie zabrzmiały podczas koncertu w Auli Jana Pawła II.
Po zakończeniu koncertu prorektor ds. studenckich i kształcenia UKSW dr hab. Anna Fidelus, prof. ucz., podziękowała muzykom w ich ojczystym języku.
Organizatorem koncertu „W hołdzie papieżowi Benedyktowi XVI. Muzyka Ojczyzny papieża z Bawarii” było Międzynarodowe Centrum Dialogu Międzykulturowego i Międzyreligijnego UKSW, zaś współorganizatorem – Muzeum Niepodległości. Wystąpiła orkiestra Blaskapelle Sankt Martin Neukirchen pod batutą Geralda Binka.