Otwarcie siedziby Centrum Gospodarki Światowej

– Stworzenie tak unikatowego miejsca w trudnych czasach to zdecydowany krok do przodu – powiedział sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki Wojciech Murdzek podczas otwarcia siedziby Centrum Gospodarki Światowej UKSW na kampusie Wóycickiego.

Działająca od roku ogólnouczelniana jednostka badawcza zajmuje się analizą bieżących wydarzeń, procesów i zjawisk ekonomicznych, a także badaniami  naukowymi i pracami rozwojowymi o charakterze interdyscyplinarnym z zakresu dziedzin związanych z rozwojem społeczno-gospodarczym Polski, Europy i świata. Od 11 października Centrum ma swoją siedzibę na czwartym piętrze budynku 23 na kampusie przy ul. Wóycickiego.

Otwarcie nowej siedziby CGŚ
Na zdjęciu od lewej ks. prof. Ryszard Czekalski, wiceminister Wojciech Murdzek, prof. Konrad Raczkowski

Ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski, rektor UKSW  podkreślił, że w murach naszego Uniwersytetu rodzi wiele wartościowych pomysłów. – Jednym z nich jest Centrum Gospodarki Światowej. Pod kierunkiem profesora Raczkowskiego i dzięki jego osobistym kontaktom w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, próbujemy wkraczać w meandry gospodarki światowej. Dla Uniwersytetu jest to ważne miejsce, w którym będą powstawać analizy gospodarcze służące nie tylko Polsce, ale także innym krajom.

Dyrektor Centrum Gospodarki Światowej prof. dr hab. Konrad Raczkowski wyjaśnił genezę powstania jednostki. – CGŚ wzięło się z potrzeb praktycznych. W pewnym momencie okazało się, że w Polsce nie mamy specjalistycznych analiz gospodarczych, które mogą powstawać w szybkim czasie. Nasze Centrum jest właśnie takim miejscem. Obecnie realizujemy kilka projektów, m.in. projekt dotyczący stabilności makroekonomicznej dla Narodowego Banku Polskiego. Skupiamy się także na naszym głównym projekcie, czyli dyplomacji gospodarczej i międzynarodowych stosunkach gospodarczych.

Otwarcie nowej siedziby CGŚ

Obecny na uroczystości sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki, pełnomocnik rządu do spraw reformy funkcjonowania instytutów badawczych Wojciech Murdzek pogratulował inicjatywy: – Stworzenie tak unikatowego miejsca w trudnych czasach to zdecydowany krok do przodu. W czasie kryzysów niektóre gospodarki, instytucje, firmy, ale także państwa popadają w głęboką zapaść, jednak dzięki mądremu zarządzaniu informacją i właściwym analizom, mogą się też rozwijać. Taki jest też cel ekonomiczny naszego państwa – aby ten trudny czas wykorzystać prawidłowo. Istnieje oczywiście wiele ośrodków, które dokonują tego typu analiz ekonomicznych. Centrum Gospodarki Światowej ma tę przewagę nad innymi ośrodkami, że punktem wyjścia będzie tutaj spojrzenie naukowe .

Wiceminister Wojciech Murdzek życzył, aby „Centrum miało dużo pracy i aby jego pracownicy nie lękali się ambitnego stawiania tez”.

11 października 2022