Pracownicze Plany Kapitałowe to powszechny, dobrowolny system oszczędzania dla pracowników, tworzony przy udziale pracodawców oraz państwa. Wpływy na konto PPK pochodzą z trzech źródeł: od pracownika, pracodawcy i państwa. Utworzenie tego systemu ma na celu m.in. zwiększenie bezpieczeństwa finansowego, wpływ na rozwój gospodarki i pomnażanie prywatnych, emerytalnych oszczędności pracowników.
W UKSW wdrożony został program PPK – Pracowniczych Planów Kapitałowych tj. system długoterminowego oszczędzania. Do współpracy w zakresie PPK wybrana została instytucja TFI PZU www.ppk.pzu.pl Każdy uczestnik PPK zyska dostęp do swojego indywidualnego konta PPK na platformie TFI PZU.
Osobami zatrudnionymi w rozumieniu ustawy o PPK są podlegające obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowemu:
- pracownicy zatrudnieni w ramach stosunku pracy (umowa o pracę, mianowanie)
- osoby fizyczne, które ukończyły 18 rok życia, wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia
- automatyczny zapis – osoby zatrudnione w wieku 18-54 lat, wpłata potrącana automatycznie, chyba, że pracownik złoży podpisany oryginał deklaracji rezygnacji w Biurze Kadr pok. 90 (załącznik nr 4)
- na wniosek – osoby zatrudnione w wieku 55-69 lat. Osoba ta aby zostać uczestnikiem PPK musi złożyć deklarację przystąpienia do PPK (załącznik nr 7)
Nie ma możliwości zawarcia umowy o prowadzenie PPK w imieniu i na rzecz osoby zatrudnionej, która ukończyła 70 rok życia.
w przypadkach gdy:
- osoba zatrudniona nie złoży deklaracji o rezygnacji z PPK wg załącznika nr 4,
- gdy zatrudniony dobrowolnie przystąpi do PPK składając deklarację wg załącznika nr 7, rozpoczniemy comiesięczne naliczanie i potrącanie 2% wynagrodzenia całkowitego brutto zatrudnionego za dany miesiąc (liczone od podstawy składek emerytalno-rentowych), celem przekazania środków na indywidualne konto PPK zatrudnionego.
Do każdej takiej kwoty, UKSW przekaże na to samo konto równowartość 1,5% wynagrodzenia (od tej samej podstawy) a państwo przekaże 250 zł w ramach jednorazowej wpłaty powitalnej oraz rokrocznie po 240 zł. Opłacenie składki PPK przez pracodawcę w wysokości 1,5% stanowi przychód zatrudnionego, który podlega opodatkowaniu, dlatego z wynagrodzenia zostanie pobrana zaliczka na podatek od składki PPK pracodawcy.
Uczestników PPK chętnych do zwiększenia dobrowolnej (finansowanej przez siebie) składki o wartość wyższą niż ustawowe 2% (do 2% dodatkowo) zapraszamy do złożenia formularza z załącznika nr 5. Uczestnicy PPK, których wynagrodzenie osiągane z różnych źródeł w danym miesiącu nie przekroczy kwoty odpowiadającej 1,2-krotności minimalnego wynagrodzenia (3.612 brutto w 2022 r.), mogą składać deklaracje o obniżeniu wpłaty podstawowej do PPK. Obniżona wpłata podstawowa może wynosić mniej niż 2%, ale nie mniej niż 0,5% wynagrodzenia; takie osoby zapraszamy do złożenia formularza z załącznika nr 6.
Zachęcamy wszystkich pracowników do zapoznania się z załączonym materiałem, aby świadomie podjąć decyzję w sprawie przystąpienia do PPK. W razie dodatkowych pytań dot. PPK, zapraszamy do kontaktu z infolinią TFI PZU pod numerem 22 640-05-55. Więcej informacji na stronie WWW
Dla pracownika — oficjalny portal Pracowniczych Planów Kapitałowych PPK. Informujemy ponadto, że osoby reprezentujące Pracodawcę są zobligowane do powstrzymania się w doradzaniu uczestnictwa bądź jego braku. Zachęcanie do rezygnacji jest działaniem niedozwolonym.