Szósta edycja programu Legii Akademickiej

Legia Akademicka stwarza niepowtarzalną możliwość przejścia przeszkolenia wojskowego i uzyskania stopnia podoficerskiego i oficerskiego WP. Projekt dedykowany jest studentom obojga płci, którzy studiują na UKSW oraz na innych uczelniach.

Do programu może przystąpić student (studiów pierwszego stopnia, studiów drugiego stopnia lub jednolitych studiów magisterskich) uczelni publicznej i niepublicznej dowolnego roku studiów, który posiada obywatelstwo polskie.

Program realizowany jest  przy współpracy Ministerstwa Edukacji i Nauki i Ministerstwa Obrony Narodowej. Zajęcia teoretyczne na uczelniach są finansowane ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Szósta edycja programu Legii Akademickiej w roku 2023 jest realizowana w zmienionej formie.

Dotychczasowy program został zamieniony na ochotnicze szkolenie wojskowe studentów i absolwentów uczelni wyższych w Szkołach Legii Akademickiej, zwanych w skrócie programem SLA i składa się on z 3 etapów.

Aktualnie w Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie realizowany będzie tylko 2 etap szkolenia – moduł podoficerski.

Osoby zainteresowane tym modułem muszą spełnić łącznie 3 warunki:
– posiadać obywatelstwo polskie,
– posiadać status studenta (studia I, II stopnia lub jednolite magisterskie – stacjonarne, niestacjonarne),
– mieć status żołnierza rezerwy (niezależnie od rodzaju służby wojskowej jaką odbył).

Szkolenie, będzie realizowane w formie teoretycznej w Uczelni oraz w formie praktycznej w centrach szkolenia, ośrodkach szkolenia oraz jednostkach wojskowych.

Zajęcia teoretyczne rozpoczną się w połowie marca 2023 r. Będą prowadzone w trybie stacjonarnym na terenie Uczelni i odbędą się w systemie weekendowym (soboty i niedziele) Dodatkowo każdy uczestnik programu otrzyma dostęp do platformy e-learningowej przygotowanej przez MON. Zajęcia teoretyczne zakończą się w połowie maja 2023 r. Szkolenie teoretyczne w module podoficerskim kończy się egzaminem.

W celu przystąpienia do modułu podoficerskiego należy wypełnić formularz rejestracyjny oraz wniosek, który należy:

• w formie papierowej dostarczyć go do Centrum Wsparcia Studenta (pokój 501 lub 504 przy ul. Dewajtis 5 w godz. 9:00-15:00 od poniedziałku do piątku) lub
  • skan przesłać na adres mailowy j.kolota@uksw.edu.pl

Wnioski w formie papierowej można dostarczyć także na spotkanie informacyjne, które odbędzie się 23 stycznia 2023 r. (poniedziałek) o godz. 18:00 przy ul. Wóycickiego 1/3 w budynku 21 Audytorium Maximum w sali 108.

Spotkanie poprowadzą: koordynator Legii Akademickiej na UKSW mgr Jacek Kołota oraz major Bartosz Tatczyn, Szef Wydziału Rekrutacji na WCR Warszawa Praga. Więcej informacji można uzyskać mailowo u koordynatora programu, Jacka Kołoty: j.kolota@uksw.edu.pl

16 stycznia 2023