Na UKSW kształcą się studenci z niepełnosprawnością. O tym, na jaką pomoc Uczelni mogą liczyć dowiedzieli się w dniu adaptacyjnym zorganizowanym przez Biuro ds. Osób z Niepełnosprawnością (BON).
– Naszym celem jest stwarzanie studentom z niepełnosprawnościami warunków do pełnego udziału w procesie kształcenia i w badaniach naukowych – mówi prorektor do spraw studenckich i kształcenia dr hab. Anna Fidelus prof. ucz. – W tym celu, w ramach projektu „UKSW bez barier – uczelnia dla każdego” dwa lata temu powstało Biura ds. Osób z Niepełnosprawnością.
19 października Biuro ds. Osób z Niepełnosprawnością zorganizowało dzień adaptacyjny dla studentów z niepełnosprawnością. Jak wyjaśnia Michał Stańczuk z BON celem spotkania była integracja, szczególnie nowo przyjętych studentów, ze środowiskiem akademickim.
– Takie wydarzenia to świetna okazja do zapoznania się, wymiany myśli oraz zgłaszania wniosków – mówi Michał Stańczuk.
Pierwszoroczni studenci zostali przywitani przez starszych kolegów. Wiceprzewodniczący Samorządu Studentów UKSW, Mateusz Zboiński przedstawił działalność SaS i zaprosił do współdziałania.
Pracownicy jednostek dedykowanych studentom – Centrum Wsparcia Studenta, Studium Języków Obcych, Działu Pomocy Materialnej, Duszpasterstwa Akademickiego – opowiedzieli o warunkach i możliwościach studiowania na naszej Uczelni.
Wykład inauguracyjny pt: „Tylko dajcie nam szansę…” wygłosił prof. dr hab. Jacek Błeszyński z WNP.
Projekt „UKSW bez barier – uczelnia dla każdego” jest realizowany od 2020 r. Nadzór merytoryczny nad działaniem Biura ds. Osób z Niepełnosprawnością sprawuje prorektor ds. studenckich i kształcenia dr hab. Anna Fidelus, prof. ucz.
Zakres pomocy świadczonej przez BON jest szeroki. To m.in.: wsparcie w zdobyciu stypendium przez osobę niepełnosprawną, organizacja indywidualnego toku studiów, bezpłatne poradnictwo psychologiczne i pedagogiczne, pomoc prawna, pomoc tłumacza języka migowego, organizacja miejsc parkingowych dla studentów z dysfunkcją ruchu, a także liczne warsztaty i szkolenia. Biuro organizuje także konferencje na temat niepełnosprawności.