Na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego zostanie opracowany innowacyjny model Uniwersytetu Przedsiębiorczego.
Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego podjął się, na zlecenie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, udziału w projekcie badawczym mającym na celu opracowanie modelu Uniwersytetu Przedsiębiorczego w jego „ekosystemie innowacji” oraz procesu wdrażania tego modelu przy wykorzystaniu „narzędzia diagnostycznego i rozwojowego”.
W spotkaniu poświęconym modelowi Uniwersytetu Przedsiębiorczego wzięli udział Rektor UKSW, kierownik projektu ks. prof. dr hab. Waldemar Cisło, który przedstawił stan zaawansowania projektu oraz harmonogram prac w roku 2024, a także jako gość dr inż. Tomasz Szejner, którego model badawczy dotyczący ekosystemu innowacji zostanie wykorzystany w badaniu.
– Bardzo się cieszę z kolejnej, podejmowanej na naszym Uniwersytecie, inicjatywy. Działania w mające na celu wzmacnianie naszej pozycji jako czołowej instytucji akademickiej powinno stanowić priorytet naszej działalności – powiedział ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski. – Polskie uczelnie potrzebują nowych bodźców rozwojowych. Jestem przekonany, że wdrożenie projektu przybliży nas do wypełniania luki pomiędzy wiedzą i praktyką. Umożliwi transformację i odnalezienie się polskich uniwersytetów tradycyjnych w ich nowej roli – uniwersytetów przedsiębiorczych, nowoczesnych i innowacyjnych, aktywnie uczestniczących w rozwoju technologicznym kraju.
„Model Uniwersytetu Przedsiębiorczego w jego Ekosystemie Innowacji” zostanie opracowany z uwzględnieniem polskich warunków kulturowych, społecznych i ekonomicznych na bazie światowych praktyk.
Zgodnie z założeniami Model powinien być zakończony i przekazany Ministerstwu do akceptacji na koniec 2026 r. i możliwy do stosowania przez polskie uczelnie wyższe, zgodnie z planami Ministerstwa, od 2027 r. Całkowity koszt 4-letniej realizacji projektu wyniesie 8 milionów zł.
Autorzy projektu badawczego wskazują, że model powinien posłużyć zarówno władzom wyższych uczelni, pracownikom naukowym i administracyjnym, naukowcom, doktorantom i studentom jak również przedsiębiorcom, inwestorom i samorządowcom.