– Na dobre zagościła na naszej Uczelni troska o jakość kształcenia. Wynika ona z naszej wewnętrznej potrzeby. Chcemy nauczać jak najlepiej. Przede wszystkim powinniśmy jednak powrócić do korzeni i zastanowić się, do czego powołany jest Uniwersytet. – mówiła dr hab. Anna Fidelus, prof. ucz, prorektor ds. studenckich i kształcenia podczas inauguracji Tygodnia Jakości Kształcenia.
Tydzień Jakości Kształcenia, jest, jak co roku, okazją do ogólnouniwersyteckiej wymiany doświadczeń w dziedzinie szeroko pojętej nauki i dydaktyki.
Prawda najwyższym celem
Tegoroczne wydarzenie rozpoczął wykład prof. dr. hab. Artura Andrzejuka z Wydziału Filozofii Chrześcijańskiej UKSW, poświęcony klasycznej koncepcji uniwersytetu i nauczania uniwersyteckiego w ujęciu profesora Mieczysława Gogacza, profesora filozofii ATK w latach 1966-1997.
– Prawda jest jedynym, najwyższym, dominującym celem nauczania uniwersyteckiego – mówił przywołując koncepcję swego Mistrza, prof. Artur Andrzejuk, – Aby student mógł wrastać w czyjeś myślenie, musi cechować go otwartość na to, co ktoś wnosi, a zarazem musi zaufać nauczającemu, że ten uwrażliwia go właśnie na Prawdę. Życzliwość i wierna, nigdy nie zawodząca przyjaźń jest warunkiem wywołania zaufania studenta – dodał.
Prof. Artur Andrzejuk podkreślił wagę „osobowej relacji” między wykładowcą a studentem, zaznaczając, że o ile, „otwarcie na Prawdę” jest podstawą uczenia się, o tyle „przejęcie Prawdą” stanowi podstawę jej przekazywania.
Spotkanie było połączone z prezentacją wyników raportu z badania – oceny zajęć dydaktycznych w semestrze letnim 2022/2023, w którym wzięli udział studenci wszystkich wydziałów UKSW.
Wykłady, warsztaty, panele
W kolejnych dniach różnorodnym wykładom i warsztatom będą towarzyszyły panele dyskusyjne, w których wezmą udział pracownicy naukowo-dydaktyczni, pracownicy administracji, studenci i doktoranci. naszej Uczelni.
Dr Piotr Łuczuk z Wydziału Teologicznego będzie próbował odpowiedzieć na pytanie czy wraz z rozwojem nowych technologii roboty mogą zastąpić ludzi w wykonywaniu popularnych dziś zawodów.
Dr hab. Tomasz Korczyński, prof. ucz. z Wydziału Społeczno-Ekonomicznego będzie zastanawiał się jakich narzędzi powinien, w czasach cyfrowej rewolucji, używać socjolog, by uchwycić istotne zmiany zachodzące w społeczeństwach.
O wpływie emocji na środowisko pracy ze studentem opowie dr Bartłomiej Swebodziński z Wydziału Filozofii Chrześcijańskiej.
W świat zasobów elektronicznych i programów publikowania otwartego wprowadzi słuchaczy dr Jakub Kowalski, zastępca dyrektora Biblioteki UKSW. O wybranych starodrukach i kolekcjach specjalnych biblioteki opowie Jolanta Białkowska, zastępca dyrektora.
Instruktaż ubiegania się o granty przedstawi Jarosław Rokita z Biura Badań Naukowych UKSW.
Doświadczeniami z udziału w programie „Mistrzowie dydaktyki”, w tym korzyściom, jakie przyniósł nauczycielom akademickim, a także strategiami, jakie można wykorzystać podczas pracy ze studentami, podzieli się dr Monika Fajfer z Wydziału Biologii i Nauk o Środowisku.
Warsztaty poświęcone komunikacji międzyludzkiej poprowadzi dr Anna Linek z Wydziału Społeczno-Ekonomicznego, zaś spotkanie dotyczące pracy z uczniami z „doświadczeniem migracji” – dr Katarzyna Stankiewicz z Wydziału Studiów nad Rodziną.
Organizatorem Tygodnia Jakości Kształcenia jest Dział Innowacji Dydaktycznych, Szkoleń i Jakości Kształcenia. Odbywa się w formie stacjonarnej w bud. 23, s. 201 na kampusie Wóycickiego, a także online.