Przejdź do treści

UKSW na VI Forum Rozwoju Mazowsza

PGE Narodowy zdjNasz Uniwersytet silnie zaznaczył swoją obecność na odbywającym się w dniach 7-8.10.2015 r. na Stadionie Narodowym VI Forum Rozwoju Mazowsza.

UKSW – Nowoczesny Uniwersytet Przyszłości

Podczas pierwszego dnia Forum Ksiądz Rektor prof. dr hab. Stanisław Dziekoński uczestniczył w debacie pod tytułem „Wyzwania nowej perspektywy – kampusy innowacji lokomotywami rozwoju regionów”, w której poruszane były takie tematy, jak: plany rozwojowe uczelni w nowej perspektywie finansowej UE, powstawanie nowoczesnych kampusów oraz zarządzanie nimi, możliwości rozwijania innowacyjnych przedsięwzięć w nowej perspektywie, wskazanie roli kampusów uczelni w ekosystemach innowacji, wyzwania związane z rozwojem uczelni w kierunku „Uniwersytetu 3 generacji”, a w szczególności komercjalizacji i współpracy z biznesem. Podczas debaty ks. Rektor, przedstawiając plany rozwojowe UKSW, zauważył, że nasza Uczelnia – dotychczas postrzegana jako stricte humanistyczna – konsekwentnie przekształca się w nowoczesną jednostkę edukacyjno-badawczą, współpracującą z przedsiębiorstwami i zorientowaną na zmieniające się otoczenie.

Nowy wymiar nauki

Podczas wydarzenia Centrum Inicjatyw Rozwojowych prezentowało w strefie „KAMPUSY” dwa priorytetowe projekty inwestycyjne naszej Uczelni: „Mazowieckie Centrum Laboratoryjne Nauk Przyrodniczych UKSW źródłem zwiększenia transferu wiedzy ze świata nauki do gospodarki dzięki wzmocnieniu infrastruktury badawczo-rozwojowej” oraz „Centrum Technologii Informacyjnych Nauk Humanistyczno-Społecznych”.
MCLNP to zaawansowana infrastruktura laboratoryjna umożliwiająca prowadzenie innowacyjnych badań, a także współpracę z krajowymi i międzynarodowymi ośrodkami badawczymi, jak i sektorem przedsiębiorstw. W ramach projektu zakupiliśmy między innymi nowoczesną aparaturę naukowo-badawczą. Na forum mieliśmy możliwość zaprezentowania m.in. zakupionych w ramach projektu modeli anatomicznych.
Z kolei projekt  „Centrum Technologii Informacyjnych Nauk Humanistyczno-Społecznych” stanowi odpowiedź na współczesne potrzeby i wymagania środowiska naukowego, a także zwykłych zjadaczy chleba szukających wygodnego i szybkiego kontaktu ze specjalistami z zakresu medycyny, humanistyki, prawa, socjologii czy psychologii. Centrum to zbiór rozwiązań zapewniających stały i bezpieczny dostęp do zaawansowanej infrastruktury informatycznej umożliwiającej prowadzenie nowatorskich badań, a także łączność z międzynarodowymi sieciami teleinformatycznymi. W ramach projektu zakupiliśmy między innymi nowoczesne skanery 3D, których możliwości mogliśmy zaprezentować na żywo na Forum. Wzbudziły one ogromne zainteresowanie uczestników. Niezłomnie odpowiadaliśmy na  pytania, opowiadaliśmy o procesie tworzenia skanów i prezentowaliśmy przywiezione gotowe wydruki 3D. W ramach nietypowego działania promocyjnego proponowaliśmy wszystkim chętnym wykonanie skanu ich twarzy. Zdjęcia rozesłaliśmy drogą mailową na pamiątkę.

UKSW na warsztacie

Pierwszego dnia Forum jednym z wydarzeń w strefie Kampusów były warsztaty dedykowane naszej Uczelni. Rozpoczęły się one prezentacją prowadzoną przez Kanclerza UKSW, Mariusza Wielca dotyczącą strategicznych projektów inwestycyjnych UKSW: Kwalifikacja jakości w Uniwersytecie, Mazowieckie Centrum Laboratoryjne Nauk Przyrodniczych oraz Centrum Technologii Informacyjnych Nauk Humanistyczno-Społecznych. Zostały również przedstawione plany rozwojowe, które były następnie podstawą do zdefiniowania wyzwań dla zaplanowanych warsztatów tematycznych. Pierwsza z grup dotyczyła „współpracy nauki z biznesem” i otrzymała wyzwanie: „jak rozwinąć istniejące narzędzia UKSW, w celu wzmocnienia relacji nauka–biznes”. Druga grupa zajmowała się tematem: „zarządzanie infrastrukturą naukowo-badawczą”, gdzie wyzwaniem było: „jak zachęcić społeczność akademicką do tworzenia interdyscyplinarnych zespołów”. Ostatnia, trzecia grupa, pracowała w temacie: „ICT dla nauk humanistycznych i społecznych” i miała wyzwanie: „jak wykorzystać potencjał UKSW, w zakresie ICT dla tworzenia jak najbardziej wartościowych usług”. Wszystkie grupy koncentrowały się na poszukiwaniu wartości i pomysłów w zakresie współpracy i powoływania nowych inicjatyw dla trzech docelowych grup odbiorców: społeczności akademickiej, szeroko rozumianego biznesu i otoczenia społecznego. Na potrzeby warsztatu powołaliśmy interdyscyplinarne zespoły, których przedstawicielami byli m.in. pracownicy Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Wojskowego Instytut Medycyny Lotniczej, Ośrodka Przetwarzania Informacji, przedstawiciele Urzędu Miasta st. Warszawy, niezależni eksperci, m.in. dr Sebastian Seeling – urbanista z Berlina.  

 

Warsztaty składały się z trzech modułów.

Celem pierwszego z nich – generowania korzyści – była po pierwsze identyfikacja z wyzwaniem projektowym i wyrównanie wiedzy u wszystkich osób w zakresie ukończonych i realizowanych inicjatyw oraz potencjału Uczelni. W tej części omówiliśmy doświadczenia z projektów, koncentrując się zarówno na wygenerowanej wartości dodanej, jak i rzeczach, które nam się nie udały i potencjale do wykorzystania w przyszłości. To zadanie było realizowane z perspektywy Uczelni. Kolejnym krokiem było wygenerowanie korzyści i wartości dla zdefiniowanych grup docelowych.

Drugim modułem było wygenerowanie jak największej liczby pomysłów w zakresie potencjału i możliwości Uczelni w nawiązaniu do wyzwania projektowego. Istotnym elementem była interdyscyplinarność zespołu i współpraca, aby wygenerować jak najwięcej różnorodnych pomysłów, budując jednocześnie na pomysłach innych osób, poszukiwaniu innowacji i maksymalizacji wartości wdrażanych rozwiązań i narzędzi w ramach inicjatyw UKSW. Interdyscyplinarność rozumieliśmy jako wykorzystanie różnorodności wiedzy i doświadczeń, ale również doświadczeń innych osób, zasłyszanych historii, ze szczególnym uwzględnieniem technologii informacyjnych.

Trzeci moduł polegał na pogrupowaniu i selekcji pomysłów. Celem naszym była ocena i wybranie najbardziej wartościowych pomysłów w ramach zespołów. Grupowanie odbyło się w czterech obszarach – najbardziej wartościowe pomysły, pomysły, o których powinniśmy pamiętać w przyszłości, pomysły, o których wiemy, pracujemy nad nimi lub są standardem rynkowym, pomysły, o których powinniśmy zapomnieć tu i teraz. Do selekcji przyjęliśmy podejście z perspektywy kryteriów – najbardziej wartościowe dla partnerów i Uczelni oraz w zakresie potencjału możliwości i wdrożenia.
Ostatnim etapem była prezentacja przez każdy z zespołów najbardziej wartościowych pomysłów, które Uczelnia powinna uwzględnić w zakresie swoich inicjatyw i planowanego rozwoju. Wynikiem przeprowadzonych warsztatów będzie opracowany przez CENTIR raport uwzględniający wypracowane rekomendacje.

Wyzwania nowej perspektywy – kampusy innowacji lokomotywami rozwoju regionu – debata w ramach 6 FRM – zobacz film

red. Anna Mróz
Centrum Inicjatyw Rozowojwych UKSW

23 października 2015