Przejdź do treści

Nowy wymiar UKSW

300x100 1W Centrum Laboratoryjnym Nauk Przyrodniczych UKSW odbyła się konferencja zamykająca projekt „Centrum Technologii Informacyjnych Nauk Humanistyczno-Społecznych”, współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

 

Podczas spotkania, 21 grudnia ub. roku, podsumowano i zaprezentowano osiągnięcia, a także wyznaczono cele na nadchodzące lata. Koordynator merytoryczny projektu, rektor UKSW ks. prof. dr hab. Stanisław Dziekoński zwrócił uwagę, że Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego angażuje się w projekty związane z zastosowaniem nowych technologii, ponieważ taki jest znak czasu. Rozwój naszego Uniwersytetu w dużej mierze zależy od poziomu technologicznego zaawansowania, a także zdolności uczelni do odpowiedzi na współczesne wyzwania. Jednym z nich jest dotrzymanie kroku dokonującej się cyfrowej rewolucji cywilizacyjnej. Nasz Uniwersytet chce być częścią zachodzących zmian nie jako bierny obserwator, ale ich aktywny uczestnik, dlatego zainicjowaliśmy i zrealizowaliśmy projekt „Centrum Technologii Informacyjnych Nauk Humanistyczno-Społecznych”.

Realizacja projektu zapewnia kolejny etap rozwoju na drodze cyfryzacji humanistyki. Proponowane narzędzia cyfrowe, takie jak Ośrodek Infrastruktury Informatycznej dla Humanistyki i Nauk Społecznych, Centrum Cyfrowej Humanistyki, Wirtualne Centrum Chorób Cywilizacyjnych czy zintegrowane elektroniczne platformy komunikacji, a także centrum kompetencji z modułami e-Prawo i e-Survey&e-Analysis zapewnią bezpieczny dostęp do zaawansowanej technologicznie infrastruktury, pozwalającej na prowadzenie badań i prac naukowych na najwyższym poziomie, zapobiegając wykluczeniu i umożliwiając korzystanie ze światowych dóbr kultury, a także współtworzenie cyberprzestrzeni i otwartego dostępu do wiedzy.

Po wystąpieniu Rektora głos zabrał kierownik projektu kanclerz UKSW Mariusz Wielec, który przedstawiając słuchaczom założenia projektu podkreślił, że ich realizacja dała uczelni potencjał do stworzenia nowoczesnej infrastruktury informatyczno-technologicznej dla środowiska naukowego w Polsce z obszaru nauk humanistycznych i społecznych. Kanclerz podkreślił, że celem na nadchodzące lata jest kontynuacja projektu, czerpanie z jego efektów i dalszy rozwój powstałej w ramach inicjatywy nowoczesnej jednostki, czyli Centrum Technologii Informacyjnych Nauk Humanistyczno-Społecznych, współpracującej z przedsiębiorstwami i zorientowanej na zmieniające się otoczenie.
Swoje zaangażowanie w realizację projektu, osiągnięte wyniki, a także pomysły na przyszłe ich wykorzystanie przedstawili uczestnikom konsorcjanci: dr Łukasz Socha, zastępca dyrektora ds. utrzymania zasobów w Ośrodku Przetwarzania Informacji – Państwowym Instytucie Badawczym, a także dr Krzysztof Różanowski, zastępca dyrektora ds. badań i informacji naukowej Wojskowego Instytutu Medycyny Lotniczej.

Druga część konferencji została poświęcona prezentacji wyników realizacji projektu. Koordynatorzy Zadań przedstawili rezultaty projektu:
· e-Prawo – zestaw narzędzi do odkrywania wiedzy z dokumentów prawnych oraz wspierających pracę nad zadaniami legislacyjnymi:
dr Marek Kozłowski (OPI-PIB), dr Aleksandra Syryt (UKSW)
· e-Syrvey i e-Anaysis – zaawansowany system gromadzenia i przetwarzania danych statystycznych wraz ze strumieniowym modułem predykcyjnym
dr Marek Kozłowski (OPI-PIB), dr Mateusz Tutak, dr Rafał Wiśniewski, dr Marcin Zarzecki (UKSW)
· e-Gabinet WIML – system wspierający walkę z otyłością
Hanna Stolińska-Fiedorowicz, Katarzyna Filipczak, Damian Popławski (WIML)
· Zintegrowana społecznościowa platforma komunikacji
Paweł Waligóra (UKSW)
· Trzeci wymiar UKSW
Michał Sacharewicz (UKSW)
· Plany rozwojowe Centrum Technologii Informacyjnych Nauk Humanistyczno-Społecznych
Mariusz Wielec (UKSW)

Na zakończenie konferencji goście obejrzeli stworzoną w ramach projektu serwerownię, wyposażoną w serwery wieloprocesorowe z szybkimi podsystemami komunikacji wewnętrznej i łączności sieciowej oraz systemy akwizycji cyfrowej, a także zapoznali się z możliwościami nowo zakupionych wielkoformatowych skanerów 3D, skanerów 3D wysokiej rozdzielczości, skanerów kołyskowych do ksiąg i starodruków, skanerów płaskich do materiałów wielkoformatowych (A0), mobilnych skanerów wysokiej rozdzielczości.

W konferencji uczestniczyli przedstawiciele konsorcjantów: Wojskowego Instytutu Medycyny Lotniczej i Ośrodka Przetwarzania Informacji, a także władze i pracownicy UKSW, przedstawiciele współpracujących instytucji i przedsiębiorstw.

 

CTI belka

08 stycznia 2016