Przejdź do treści

UKSW – made in Poland

otwarcie centrumUczestniczymy w wydarzeniu, które łączy trzy niezwykle ważne, a bardzo rzadko występujące obok siebie wymiary:  naukę, gospodarkę i wartości – powiedział wicepremier Jarosław Gowin, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego podczas inauguracji projektu Centrum Anatomii Wirtualnej i Symulacji Chirurgicznej, które odbyło się 9 marca w Kampusie Wóycickiego UKSW.

Na inaugurację przybyli wiceministrowie sześciu resortów, w tym ministerstw zdrowia i cyfryzacji, przedstawiciele administracji samorządowej, uczelni wyższych i ośrodków medycznych oraz Kardynał Kazimierz Nycz, Wielki Kanclerz UKSW. Witając Gości Rektor ks. prof. Stanisław Dziekoński powiedział, że uroczystość jest owocem przeprowadzanych od kilku lat na uczelni zmian w kierunku prowadzenia badań użytecznych dla gospodarki i społeczeństwa.

Genezę, zadania i cele Centrum Anatomii Wirtualnej i Symulacji Chirurgicznej przedstawił jego twórca i dyrektor prof. Wiesław Nowiński: – Zaczniemy od działalności edukacyjnej w oparciu o istniejące atlasy mózgu. Potem będziemy budować atlasy elektroniczne całego ciała, modele wirtualnego pacjenta. Wszystkie elementy będziemy komercjalizowali wprowadzając na rynek globalny. Na koniec chcemy skomercjalizować samo Centrum jako globalny produkt – mówił podkreślając znaczenie zbudowania polskiej marki w obszarze światowej medycyny. – Dostępne dziś atlasy zrobiłem w laboratoriach w innych krajach, a teraz chcę tworzyć je w Polsce, spełniając jedno marzenie: dawać im wizytówkę made in Poland – wyznał Profesor.

Centrum Anatomii Wirtualnej to zalążek szkoły medycznej przy UKSW. Powołania takiego wydziału życzył naszej uczelni św. Jan Paweł II podczas przyjmowania doktoratu honoris causa w 2001r. Medycyna na UKSW będzie przełomowa dzięki stosowaniu innowacyjnych narzędzi i współpracy z najlepszymi światowymi ośrodkami medycznymi i technologicznymi, ale również z powodu  zmiany paradygmatu podejścia do pacjenta. – Chcemy przejść od medycyny jako sztuki leczenia patologii do medycyny powiązanej z ludzkim zachowaniem, związanej z profilaktyką, opartej o filozofię, socjologię, psychologię – podkreślał prof. Nowiński. Szkoła medyczna będzie bazą do budowy Centrum Neurotechnologicznego, a w dalszej perspektywie powstania Technopolish i Polskiej Doliny Krzemowej, czyli zbudowania Polski innowacyjnej. To jednak wymaga zmiany mentalności, prawa, a nawet moralności. W tym kontekście Dyrektor Centrum przywołał słowa Patrona uczelni kard. Stefana Wyszyńskiego: Nie może być ekonomii bez etyki i moralności. Jeżeli mamy niepowodzenia w dziedzinie rozwoju gospodarczego,  dzieje  się to na skutek braku etyki.

Nakreślony przez prof. Nowińskiego projekt Centrum w pełni wpisuje się w strategiczne cele polskiego rządu i polskiego państwa  – podkreślił minister Gowin, który zwrócił uwagę również na innowacyjny charakter projektu, światowy dorobek jego autora oraz personalistyczne ujęcie procesu leczenia. – Ten splot czynników uczyni z Centrum ośrodek promieniowania personalistycznego w medycynie na całą Polskę, i mam nadzieję, na całą naukę europejską, a z czasem – znając pański rozmach – ośrodek promieniowania na cały świat – powiedział wicepremier.

Rozmach projektu wzbudził uznanie kardynała Nycza, który powiedział, że tylko ambitni ludzie osiągają swoje cele. Kardynał nawiązał do papieskiego życzenia sprzed 15 lat, mówiąc, że utworzenie wydziału medycznego na UKSW to właściwy kierunek, któremu kibicuje i błogosławi.

Relacja serwisu PAP Nauka w Polsce

Profesor Nowiński przedstawia projekt Centrum w TVP

{flv}tvp3|480|320|1{/flv}

Relacja serwisu mazowia.pl 

 

 08        10

 

 16       11

 

Więcej zdjęć jest dostępnych w galerii – zobacz

 

10 marca 2016