Miłosierdzie jest ponad prawem i sprawiedliwością, jeśli będziecie Państwo kierowali się tą zasadą, nasza konferencja wypełni swoje zadanie.
Z takim apelem do przedstawicieli rządu zwrócił się prof. Andrzej Zybertowicz, doradca społeczny Prezydenta RP, zapowiadając panel dyskusyjny podczas konferencji pt. Wyobraźnia miłosierdzia w Polsce: wczoraj, dziś, jutro, którą zorganizowała 7 kwietnia Katedra Prakseologii Pastoralnej i Organizacji Duszpasterstwa Instytutu Teologii Praktycznej Wydziału Teologicznego UKSW. Celem spotkania było przedstawienie wybranych inicjatyw miłosierdzia realizowanych w Polsce przez organizacje chrześcijańskie oraz refleksja naukowców, przedstawicieli władzy oraz praktyków nad działaniami, które należy podjąć, by odpowiedzieć na różne obszary „polskiej biedy”.
Sympozjum zostało zainaugurowane Mszą św. koncelebrowaną pod przewodnictwem ks. bp. Wiesława Szlachetki, przewodniczącego Komisji Charytatywnej Konferencji Episkopatu Polski. Sesję roboczą w Auli im. Jana Pawła II otworzył ks. prof. dr hab. Piotr Tomasik, dziekan Wydziału Teologicznego naszego Uniwersytetu. Autorem pierwszego (odczytanego) referatu pt. Podstawy teologiczne działalności charytatywnej był ks. prof. Dariusz Lipiec z KUL. Następnie głos zabrała prof. UW dr hab. Ewa Leś, członkini Narodowej Rady Rozwoju, omawiając zagadnienia: Obszarów kryzysowych w funkcjonowaniu rodziny polskiej i propozycji rozwiązań. O. dr Hubert Matusiewicz, bonifrater, zastępca dyrektora Caritas Polska, w wystąpieniu nt: Być głosem ubogich, przedstawił główne kierunki posługi Caritas. Prowadzący pierwszą część obrad prof. UKSW Tadeusz Kamiński, dziekan WNHiS w jej podsumowaniu podkreślił, że tę część sympozjum doskonale opisuje triada: teoria – praktyka – polityka.
Druga część obrad, prowadzona przez ks. dr. hab. Tomasza Wielebskiego, prof. UKSW, należała do przedstawicieli organizacji znających biedę „od podszewki”.
Ks. dr hab. Waldemar Cisło, prof. UKSW i dyrektor Sekcji Polskiej Pomocy Kościołowi w Potrzebie mówił o pomocy dla uchodźców z Bliskiego Wschodu, a także o wsparciu dla prześladowanych chrześcijan na całym świecie poprzez trzy kroki: modlitwę, informację, wsparcie finansowe.
Siostra Małgorzata Chmielewska, przełożona wspólnoty Chleb życia, przekonywała, podając przykłady, że polski system prawny nie sprzyja realizowaniu wyobraźni miłosierdzia. Jeśli nie nastąpi nowelizacja przepisów dotyczących pomocy społecznej, przyjętych przez poprzedni rząd, może dojść, tak jak ma to już miejsce za granicą, do zamykania ośrodków dla najuboższych z powodu niespełnienia wymogów standaryzacji warunków bytowych. Czy dojdzie do tego, że będziemy przyjmować chorych nielegalnie? – pytała obecnych na konferencji przedstawicieli rządu. – Niektórym się wydaje, że przez ustawy zmienimy wszystko, a ja ufam, że dojdzie niebawem do jakiegoś spotkania i urealnienia marzeń o idealnym świecie – powiedziała.
O formach pomocy dla młodzieży połączonych z „formacją miłosierdzia” opowiedzieli ks. Jan Drob i Ilona Wieczorek z fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. Z kolei Urszula Sieńczak i Mateusz T. Jamro z Radosnej Nowiny 2000 przedstawili Fundację ks. Kazimierza Siemaszki. O Szkolnych Kołach Caritas, opartych na idei taki sam w szkole, domu, kościele mówił ks. dr Marek Dec z Caritas Polska.
O włączenie się w inicjatywę makulatura na misję zaapelował o. Kazimierz Sroka OFM, zwracając uwagę, że są miejsca na świecie z biedą nieporównywalną z nawet największymi potrzebami w Polsce. Na przykład w Afryce ludzie nie mają dostępu do wody, a w Polsce można im pomóc poprzez zbiórkę makulatury. Akcja z zasady jest skromna, ale w sumie przynosi wielkie środki – wyjaśnił o. Sroka. – 1 kg zebranej makulatury to 75 litrów wody dla Afryki!
W ostatniej części konferencji, poprowadzonej przez prof. Zybertowicza (UMK), a otwartej przez Rektora UKSW ks. prof. Stanisława Dziekońskiego, głos należał do przedstawicieli rządu, którzy mówili o: znaczeniu współpracy państwa i Kościoła w zmniejszaniu obszarów biedy, zadaniach organizacji pomocowych w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego – w tym roli wolontariatu. Wojciech Kaczmarczyk, Pełnomocnik Rządu ds. społeczeństwa obywatelskiego i równego traktowania przedstawił ideę Polskiego Korpusu Solidarności, Teresa Wargocka, sekretarz stanu w MEN mówiła o roli wolontariatu dzieci i młodzieży w zadaniach wychowawczych szkoły, która zmieni swój edukacyjny paradygmat z wyścigu jednostek na budowanie poczucia wspólnoty. Z kolei Krystyna Wyrwicka, dyrektor Departamentu Pomocy i Integracji Społecznej w MRPiPS zapowiedziała szerszy udział organizacji pozarządowych w tworzeniu prawa i programów rządowych dotyczących przeciwdziałania biedzie i wykluczeniu społecznemu.