Przejdź do treści

Millenium na uchodźstwie

baner wwwKonferencja, poświęcona 50. rocznicy obchodów 1000-lecia chrztu Polski na uchodźstwie, zorganizowana przez Senat RP, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego i Wspólnotę Polską.

Konferencja wpisuje się w uroczystości związane z 1050. rocznicą chrztu Polski. Jej celem jest przywrócenie pamięci historycznej naszego społeczeństwa o zapomnianych obchodach milenijnych na uchodźstwie.

W ocenie senatora Jana Żaryna, profesora UKSW, który jest inicjatorem  konferencji, uroczystości organizowane przez Kościół katolicki na emigracji miały duże  znaczenie i formacyjne i polityczne. W 1966 r. o zniewolonej Polsce zrobiło się  głośno. Prasa na całym świecie donosiła o tych obchodach, od Nowej Zelandii i Australii, przez Włochy, Wielką Brytanię, po Kanadę i USA, czy Argentynę. Miały one miejsce wszędzie tam, gdzie mieszkali Polacy. Odbywały się Msze Święte, marsze, spotkania, konferencje. Te obchody  angażowały lokalne społeczności do wspólnego z Polakami przeżywania tej rocznicy. Były metodą informowania wolnego świata o tym, co dzieje się z narodami za „żelazną kurtyną”. Ten ogromny wysiłek organizacyjny polskiej emigracji zintegrował środowiska niepodległościowe i polonijne. Zdaniem prof. Żaryna obchody  były  ważnym etapem w procesie odzyskiwania wolności przez Polskę.

Program konferencji – pobierz

Transmisja konferencji na żywo z UKSW {youtube}idbieR8maIM|320|240|1{/youtube}

15 kwietnia 2016