Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego podpisał umowę o współpracy z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych.
Porozumienie podpisali rektor UKSW ks. prof. Stanisław Dziekoński oraz prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska w obecności minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbiety Rafalskiej.
– Jako Uniwersytet prowadzimy badania naukowe i dydaktyczne, ale chcemy być też użyteczni społecznie, otrzymywać informacje ważne dla nas jako obywateli – powiedział ks. prof. Stanisław Dziekoński, rektor UKSW.
UKSW i ZUS będą współpracowały w dziedzinie dydaktycznej, naukowej i rozwojowej. Umowa obejmuje współpracę na polu badawczym, wzajemną wymianą doświadczeń, inicjowanie wspólnych projektów naukowych oraz możliwość odbywania przez studentów staży i praktyk w ZUS.
Do jej przedmiotu odniosła się minister Rafalska: – Im szybciej będziemy ten system poznawali, nawet w obszarze badań naukowych, to będzie nie tylko z korzyścią osobistą dla nas samych, ale dla wypracowywania rozwiązań systemowych – podkreśliła.
Prezes ZUS zwróciła uwagę na kontekst, w jakim zawierana jest umowa. Jest nim potrzeba edukacji o działaniach, które dają Polakom gwarancję bezpieczeństwa materialnego.
Skalę tej potrzeby uświadomił zebranym film z sondą uliczną, pokazującą stan wiedzy naszych obywateli o ubezpieczeniach społecznych. Spotkanie zakończyło się dyskusją z udziałem studentów i pracowników UKSW. Na pytania odpowiadali prezes ZUS, rektor UKSW oraz podsekretarz stanu w MRPiPS dr Elżbieta Bojanowska, która jest pracownikiem naszego Uniwersytetu.