Przejdź do treści

Wyznaczniki Szlaku i Drogi

z chiczykamiProjekt Jednego Pasa i Jednej Drogi to strategia współpracy dla długofalowych relacji Europy i Chin, ale też koncepcja uczestniczenia w rozwoju dla państw znajdujących między nimi i wokół nich.

Tymi słowami Rektor UKSW rozpoczął spotkanie inaugurujące Centrum Badania Szlaku i Drogi na UKSW – inicjatywę naszej uczelni oraz Polsko-Chińskiego Forum Współpracy. 13 czerwca na UKSW spotkali się polscy i chińscy naukowcy, dyplomaci i przedsiębiorcy, by przedyskutować kulturowe, gospodarcze i cywilizacyjne wymiary Szlaku z Chin do Europy i na cały świat, odwołując się do idei Jedwabnego Szlaku łączącego Państwo Środka z Bliskim Wschodem i Europą już w III wieku.

W wystąpieniu pt. „Gospodarka i Kultura– cywilizacyjne wyznaczniki Szlaku i Drogi” Ksiądz Rektor powiedział m.in.: „Mówi się wiele o wojnie cywilizacji, ale dobrze, by Jeden Pas i Jedna Droga mogły być spotkaniem cywilizacji, a nie wojną o zasoby, rynki i inwestycje. Aby było to spotkanie dla budowania harmonii , nie zaś konfliktu. (…) Umiejętne tworzenie harmonii jest możliwe tylko przez dobre poznanie i zgłębienie motywów, intencji, ale też i poprzez rzetelną analizę przebiegu realnej współpracy. Zarówno ze strony Europy, „szesnastki” i Polski, ale również i Chin. Harmonia winna pojawiać się poprzez wzajemne poznanie, zrozumienie intencji, ale też poprzez analizę praktycznych skutków działań. A to właśnie jest sens naukowej działalności, do której jest predestynowany nasz Uniwersytet”. Rektor nawiązał do zbliżającej się wizyty Prezydenta ChRL Xi Jingpinga w Polsce mówiąc: „wierzę że nasze spotkanie będzie małym, dostrzeganym fragmentem w dużym planie tej wizyty. Liczę również że spotkanie dzisiejsze zainicjuje możliwość wymiany poglądów w sprawie ważnego dla Polski i regionu Projektu Szlaku i Drogi pozwalając wielu istniejącym już inicjatywom na znalezienie wspólnego miejsca, swoistego domu spotkań. Takie inicjatywy jak Fundacji Edukacji Polsko-Chińskiej czy innych ośrodków uniwersyteckich, ale przede wszystkim współorganizatora dzisiejszego spotkania Polsko-Chińskiego Forum Współpracy Forum będą mogły być tutaj na naszym uniwersytecie kontynuowane i rozwijane”.

Do wizyty prezydenta Chin nawiązał też ambasador Chin Xu Jian, który pierwszy raz gościł na UKSW: „Czas tego seminarium jest idealny. Cieszę się, że mogę was poinformować, że na zaproszenie Andrzeja Dudy prezydent Chin będzie gościł w Warszawie 19-21 czerwca. Jest to pierwsza wizyta od 12 lat. Obie strony będą miały szansę na omówienie bilateralnej współpracy gospodarczej i kulturalnej”. Pan Ambasador odwołując się do historycznego Szlaku Jedwabnego, skupił się na kilku współczesnych celach takich jak burzenie barier, budowanie więzi międzyludzkich, wznowienie wymiany międzynarodowej, ułatwienie wymiany handlowej, wspólne uczenie się.

Podczas spotkania głos zabrali też przedstawiciele polskich służb dyplomatycznych: Michał Kołodziejski, dyrektor Departamentu Azji i Pacyfiku MSZ oraz Filip Grzegorzewski z MSZ. Omówili oni stosunki polsko-chińskie, zwłaszcza w kontekście gospodarczym oraz przedstawili nadzieje i oczekiwania Polski związane z koncepcją Jednego Szlaku i Jednej Drogi. Temat ten żywo poruszył obecnych na spotkaniu polskich przedsiębiorców. Rozmawiano o inkubatorach przedsiębiorczości i roli, jaką mogą odegrać w ich powstawaniu uczelnie wyższe.

10 czerwca 2016