Inicjowanie i prowadzenie badań o charakterze interdyscyplinarnym i międzynarodowym z obszaru nauk ścisłych, społecznych, medycznych oraz kultury fizycznej zakłada umowa podpisana 20 czerwca z IZC.
Podpisanie umowy, w siedzibie Instytutu Zdrowia Człowieka w Uniejowie, przez prezes Edytę Przerwę oraz kanclerza UKSW Mariusza Wielca poprzedziło spotkanie naukowe, będące kontynuacją prac nad projektem opracowania innowacyjnych, kompleksowych narzędzi do równoległego usprawniania narządu ruchu, funkcji poznawczych – pamięci i uwagi oraz przemian metabolicznych u osób 50+ pod patronatem Marszałka Województwa Łódzkiego Witolda Stępnia. W spotkaniu wzięli udział wybitni specjaliści oraz eksperci polskich ośrodków akademickich, przedstawiciele Zakładu Ubezpieczeń Społecznych: Dorota Bieniasz – członek Zarządu nadzorująca Pion Świadczeń i Orzecznictwa oraz Małgorzata Nietopiel – dyrektor Departamentu Prewencji i Rehabilitacji, a także właściciel IZC Jerzy Ćwiertnia. Szczególne wyrazy uznania w podjęciu inicjatywy wyraziła prezes ZUS Gertruda Uścińska, która w nadesłanym liście nie tylko doceniła działania podejmowane na rzecz pokolenia pięćdziesięciolatków, lecz przede wszystkim wyraziła przekonanie, że zainteresowanie tym tematem z pewnością przyniesie wymierne korzyści.
Konferencję rozpoczęła prelekcja nt. „Propozycji procedury diagnozy i treningu funkcji poznawczych u pacjentów 50+ przebywających na turnusach w ramach prewencji rentowej ZUS”, wygłoszona przez mgr. Dominika Gołucha z zespołu prof. UKSW dr. hab. Jana Tylki. W wystąpieniu zostały wskazane nie tylko cele treningu poznawczego, lecz również korzyści, jakie pacjent osiągnie po skorzystaniu z zaproponowanej procedury.
Jak słusznie zauważył prof. Jan Tylka z UKSW troska o sprawność funkcji poznawczych pacjenta to istotny krok w kierunku adekwatnej samooceny i pozytywnego nastawienia wobec procesu rehabilitacji. Dlatego zainicjowane działania w ramach projektu mają na celu nie tylko ukazanie metod służących przeciwdziałaniu wykluczeniu społecznemu i zawodowemu wśród starzejącego się społeczeństwa, lecz również przedstawienie od strony technicznej najnowszych narzędzi do kompleksowej rehabilitacji wyposażonych w innowacyjne oprogramowanie, o którego założeniach opowiedział mgr inż. Maciej Krasuski z Instytutu Mechatroniki i Systemów Informatycznych Politechniki Łódzkiej w wystąpieniu o „Komputerowym programie treningu funkcji poznawczych – telemedycyna”.
Mateusz Zych, współautor ekspertyzy nt. „Korzyści makroekonomicznych wynikających z prowadzenia rehabilitacji narządu ruchu rozszerzonej o usprawnienia funkcji poznawczych u osób 50+”, w swojej prelekcji przedstawił dane i wnioski pozwalające wskazać kluczowe profity wynikające z realizacji projektu dla budżetu, rynku, a także aspektów niekwantyfikowalnych w postaci m. in. podniesienia jakości życia czy ograniczenia wystąpienia bardziej poważnych problemów zdrowotnych.