Przejdź do treści

Pół miliona złotych na ratowanie Ziemi

Ziemia 2 300x100Prof. Zbigniew Karpiński otrzymał dofinansowanie na wykonanie katalizatora, który poprawi nie tylko jakość paliw silnikowych, ale i klimat na Ziemi.

Profesor Zbigniew Karpiński z Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego (Szkoła Nauk Ścisłych) UKSW otrzymał grant z Narodowego Centrum Nauki na projekt „Katalityczne wodoroodchlorowanie freonu R22 i izomeryzacja alkanów. Cykliczne sprzężenie katalizy środowiskowej z katalizą dla energetyki”.

Badania w projekcie poświęcone są poszukiwaniom sposobu na zneutralizowanie freonu – związku chemicznego, szeroko stosowanego w przemyśle czy medycynie, m.in. w chłodziarkach i urządzeniach klimatyzacyjnych. Freon spełnia tam bardzo pożyteczną funkcję, jeśli jednak uwolni się do atmosfery, przyczynia się do powiększania dziury ozonowej w ziemskiej stratosferze. Najlepiej więc zastąpić go innym związkiem, przyjaznym dla środowiska.

Zamiennik o wzorze chemicznym CH2F2 prof. Karpiński zamierza uzyskać w wyniku przetworzenia szkodliwego freonu R22 poprzez zastosowanie katalizatorów zawierających takie metale jak pallad i platyna. Efektem tego procesu będzie nie tylko neutralizacja szkodliwego freonu i uzyskanie jego zamiennika, ale też korzystne uformowanie katalizatora drugiej reakcji chemicznej – izomeryzacji węglowodorów, procesu prowadzącego do poprawy jakości paliw silnikowych, poprzez podniesienie ich liczby oktanowej. W ten sposób jeden katalizator posłuży do osiągnięcia dwóch szczytnych celów, a jedna reakcja chemiczna będzie cyklicznie przechodzić w drugą.

Prowadzone na UKSW badania Narodowe Centrum Nauki dofinansuje kwotą 501 tys. 870 zł. Realizacja projektu rozpocznie się na początku 2017 roku, a zakończy w końcu 2019 roku.

21 listopada 2016