Instytut Ekologii i Bioetyki zajął I miejsce w konkursie na organizację studiów podyplomowych.
Konkurs organizowany był przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), który finansuje przedsięwzięcie w ramach Programu Priorytetowego edukacja ekologiczna.
Uruchamiane studia noszą nazwę: „Monitoring środowiskowy i mediacje w konfliktach ekologicznych”. Celem strategicznym jest wyposażenie „mediatora ekologicznego” w niezbędną wiedzę z obszaru nauk przyrodniczych. Absolwenci poznają najnowsze technologie badania stanu środowiska (informacje o stanie gleby, wody, powietrza oraz świata ożywionego) oraz nabędą umiejętności mediacyjno-negocjacyjne, które pozwolą profesjonalnie angażować się w powstające konflikty i sprawnie je rozwiązywać.
Oprócz wymienionych umiejętności uczestnik studiów zdobędzie wiedzę z zakresu zarządzania obszarami przyrodniczo cennymi i chronionymi oraz prawa i zarządzania środowiskiem, co ma pomóc w sprawnym podejmowaniu decyzji dotyczących ochrony i kształtowania środowiska. Ponadto istotnym elementem studiów jest blok z zakresu edukacji ekologicznej, który pomaga pogłębić wiedzę z zakresu różnych form zwiększania świadomości ekologicznej.
Głównymi adresatami studiów będą pracownicy administracji publicznej (zarówno na szczeblu wojewódzkim, powiatowym, jak i gminnym), zajmujący się ochroną środowiska oraz zintegrowanym zarządzaniem środowiska.
Koordynatorami oraz pomysłodawcami projektu są dr hab. Jacek Tomczyk oraz dr Dominika Dzwonkowska przy wsparciu Centrum Inicjatyw Rozwojowych UKSW. Szczegółowe informacje na temat studiów dostępne są na stronie www.ekologia.uksw.edu.pl