Przejdź do treści

Sukces dr. Rafała Zapłaty

strDr Rafał Zapłata z Instytutu Historii Sztuki UKSW przy współpracy z zespołem specjalistów z Instytutu Badawczego Leśnictwa dokonał rozpoznania licznych obiektów zabytkowych w Puszczy Białowieskiej.

r.zaplata

Zespół specjalistów kierowany przez dr. inż. Krzysztofa Stereńczaka dokonał na podstawie danych LiDARowych (lotniczego skanowania laserowego) rozpoznania licznych obiektów zabytkowych, w tym nieznanych dotąd obiektów – tzw. struktur liniowych. Zdaniem badaczy są to prawdopodobnie pozostałościami po dawnych układach pól (granice, miedze itp.), rozciągające się na znacznych powierzchniach Puszczy Białowieskiej.

Ich rozpoznanie stało się możliwie przez zastosowanie specjalistycznych przetworzeń i wysokiej jakości danych źródłowych z lotniczego skanowania laserowego, które pozyskano w ramach projektu „LIFE+ ForBioSensing PL Kompleksowy monitoring dynamiki drzewostanów Puszczy Białowieskiej z wykorzystaniem danych teledetekcyjnych”. Badania pt. „Inwentaryzacja dziedzictwa kulturowego” prowadzono w ramach usługi naukowo-badawczej pt. „Ocena stanu różnorodności biologicznej w Puszczy Białowieskiej na podstawie wybranych elementów przyrodniczych i kulturowych” wykonywanej w 2016 r. na zlecenie Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych przez konsorcjum Instytutu Badawczego Leśnictwa w Sękocinie Starym (lider) oraz Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk (we współpracy z zespołem specjalistów spoza ww. instytucji). Osobą kierującą pracami terenowymi z ramienia IAE PAN był mgr Dariusz Krasnodębski.

Inicjatywa zyskała poparcie i rekomendacje Przewodniczącego Wojewódzkiej Rady Ochrony Zabytków przy Podlaskim Wojewódzkim Konserwatorze Zabytków w Białymstoku – prof. dr. hab. Jakuba Lewickiego, pracownika UKSW.

Współpraca z Instytutem  Badawczym Leśnictwa jest kolejną, udaną inicjatywą na terenach leśnych, opartą na zapisach „Listu intencyjnego” podpisanego w 2013 r. m.in. przez Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Więcej o odkryciach:
Konferencja prasowa w Ministerstwie Środowiska „Puszcza Białowieska klejnotem dziedzictwa kulturowo-przyrodniczego Europy” – http://www.lasy.gov.pl/informacje/aktualnosci/konferencja-na-temat-puszczy-bialowieskiej

Relacja z konferencji – https://www.youtube.com/watch?v=6vNqUQT25W8

Polecamy również film „Puszcza konfliktu” z udziałem dr. Rafała Zapłaty – https://www.youtube.com/embed/Nj1d5UQlaUI

Relacja z konferencji naukowej pt. „Dziedzictwo kulturowe w Puszczy Białowieskiej, stan i perspektywy badań” – https://www.ibles.pl/web/guest/-/konferencja-naukowa-nt-dziedzictwa-kulturowego-puszczy-bialowieskiej

Wstępnie o wynikach można przeczytać na łamach najnowszych numerów czasopisma  Narodowego Instytutu Dziedzictwa „RAPORTY” – Zapłata R., Stereńczak K. 2016, Puszcza Białowieska, LiDAR i dziedzictwo kulturowe – zagadnienia wprowadzające, „Raport” 11, 239-255 oraz magazynu „Archeologia Żywa” – Zapłata R., Stereńczak K., 2017, Archeologiczna niespodzianka w Puszczy Białowieskiej, „Archeologia Żywa”, s. 84-85.

20 lutego 2017