Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie przystąpił do pilotażowego programu pt. „Legia Akademicka” – edukacja wojskowa studentów UKSW.
W dniu 18 października na UKSW odbyło się spotkanie inaugurujące pilotażowy program MON i MNiSW ,,Legia Akademicka”.
W spotkaniu z ramienia Ministerstwa Obrony Narodowej uczestniczył minister Antoni Macierewicz oraz wiceminister Michał Dworczyk.
Władze UKSW reprezentowali ks. prof. Ryszard Czekalski, prorektor ds. nauki i współpracy międzynarodowej oraz pani prof. Anna Fidelus prorektor ds. studenckich i kształcenia.
Po spotkaniu odbył się pokaz sprzętu wojskowego (broni strzeleckiej, Krytej Mobilnej Strzelnicy Kontenerowej).
Program „Legia Akademicka” jest skierowany do osób:
1) Posiadających obywatelstwo polskie,
2) Studentów i studentek,
3) Posiadający kwalifikację wojskową lub wyrażają gotowości aby odbyć kwalifikację wojskową.
Program będzie realizowany na UKSW w roku akademickim 2017/2018. W tym celu należy złożyć wniosek o przyjęcie na zajęcia teoretyczne programu wojskowego Legii Akademickiej do UKSW.
Osoba uczestnicząca w programie:
1) Zaczyna uczęszczać na zajęcia,
2) Zalicza (zdaje egzamin) część teoretyczną,
3) Otrzymuje zaświadczenie,
4) Składa za pośrednictwem Uczelni wniosek o powołanie na ćwiczenia wojskowe,
5) Otrzymuje kartę powołania na ćwiczenia wojskowe,
6) Stawia się do jednostki wojskowej i odbywa szkolenie w ramach modułu podstawowego, składa przysięgę wojskową, zostaje żołnierzem rezerwy,
7) Stawia się do jednostki wojskowej i odbywa szkolenie w ramach modułu podoficerskiego (jeśli wyraziła chęć i zaliczyła cześć teoretyczną dt. szkolenie podoficerskiego), następnie zostaje podoficerem rezerwy.
W części teoretycznej program nauczania obejmował będzie ok. 30 godzin lekcyjnych (60 godzin dla podoficerów).
Zajęcia odbędą się w formie wykładów. Po zaliczeniu części teoretycznej student ochotnik po złożeniu wniosku do organów wojskowych otrzyma kartę powołania na ćwiczenia wojskowe. Część praktyczna programu (trwająca 22 dni w przypadku szkolenia szeregowych rezerwy oraz 44 dni w przypadku szkolenia podoficerów rezerwy) będzie realizowana w wytypowanych ośrodkach szkoleniowych SZ RP w okresie tzw. przerwy wakacyjnej.
• moduł szkolenia podstawowego trwający 22 dni, zakończony egzaminem i złożeniem przysięgi,
• moduł szkolenia podoficerskiego trwający 22 dni, zakończony egzaminem i mianowaniem na stopień kaprala rezerwy.
W czasie ćwiczeń poligonowych na podstawie Rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 13 stycznia 2017 r. w sprawie stawek uposażenia zasadniczego żołnierzy niezawodowych oraz dodatków do uposażenia zasadniczego żołnierzy niezawodowych (Dz.U. z 2017 r., poz.171), student – ochotnik otrzyma 91,20 zł za każdy dzień szkolenia poligonowego.
Szczegóły na stronie: www.wojsko-polskie.pl
Kontakt dla studentów UKSW: mgr Jacek Kołota, e-mail: j.kolota@uksw.edu.pl