Odkryj przyszłość z nami… Środowisko

modul srodowisko miniaturkaOsoby, które chcą mieć realny wpływ na kondycję naszej planety, mają do wyboru na UKSW wiele przyszłościowych kierunków studiów.

Ochrona tego, co nas otacza i poprawa stanu ekosystemu to bardzo potrzebne i długofalowe działania na rzecz przyszłych pokoleń. Kluczem do tego jest zrozumienie zjawisk oraz procesów, jakie zachodzą w środowisku naturalnym. Studentom pomagają w tym zajęcia w licznych laboratoriach oraz wyjazdy badawcze, które rozwijają praktyczne umiejętności. Eksperci w tym obszarze z powodzeniem znajdują pracę w wielu różnych firmach, instytucjach czy fundacjach.

Prezentujemy następujące kierunki studiów na UKSW: ochronę dóbr kultury i środowiska, ochronę środowiska, inżynierię środowiska oraz biologię.

modul srodowisko miniaturka

Ochrona dóbr kultury i środowiska

– To jedyny kierunek w Polsce, który łączy wiedzę z ochrony dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego. W trakcie studiów studenci uczą się, jak dbać o zabytki, dokumentować ślady przeszłości oraz chronić krajobraz kulturowy i naturalny – mówi kierownik kierunku dr Katarzyna Ponińska.

W toku studiów odbywają się zajęcia m.in. z historii sztuki, ochrony i konserwacji zabytków, historii ogrodów oraz kształtowania i ochrony krajobrazu, a także obsługi programów GIS i CAD.

– Studenci zdobywają wiedzę pod okiem naukowców specjalizujących się m.in. w historii sztuki, biologii, filozofii, jak i praktyków związanych m.in. z Narodowym Instytutem Dziedzictwa czy Kampinoskim Parkiem Narodowym. W ramach zajęć terenowych zyskują możliwość wyjazdów za granicę w celu dokumentowania zabytków – dodaje dr Katarzyna Ponińska.

Kierunek ochrona dóbr kultury i środowiska prowadzony jest na Wydziale Nauk Historycznych UKSW.

Ochrona środowiska

– Przewagą studiów na kierunku ochrona środowiska na UKSW są dwie specjalistyczne ścieżki kształcenia oraz liczne zajęcia laboratoryjne i terenowe. Dzięki temu nasi absolwenci są doskonale przygotowani do pracy w zarządzaniu ochroną środowiska, w biznesie lub administracji publicznej. Kandydatom, którzy są zainteresowani pracą w obszarze międzynarodowym, oferujemy ścieżkę anglojęzyczną na poziomie studiów magisterskich Sustainability Studies – podkreśla kierownik kierunku dr hab. Dominika Dzwonkowska, prof. ucz.

Unikalność kierunku polega na jego przyrodniczo-humanistycznym charakterze, który uwzględnia nie tylko elementy przyrodniczo-techniczne, ale także humanistyczne, w szczególności etyczne i filozoficzno-przyrodnicze. Zajęcia na kierunku odbywają się w specjalistycznych laboratoriach m.in. toksykologii i technologii  środowiskowych, badań izotopowych, roślin i bezkręgowców, waloryzacji środowiska GIS.

Kierunek ochrona środowiska prowadzony jest na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej UKSW.

Inżynieria środowiska

– Inżynieria środowiska na UKSW jest jednym z nielicznych kierunków o profilu praktycznym w Polsce oraz jedynym takim w Warszawie – mówi kierownik kierunku dr inż. Bartłomiej Macherzyński. – Start w zdobyciu dobrze płatnego zatrudnienia zapewniają sześciomiesięczne praktyki na studiach I stopnia oraz trzymiesięczne na studiach II stopnia.

Jak dodaje,  absolwenci są przygotowani do projektowania i eksploatacji urządzeń i technologii m.in. uzdatniania wody, oczyszczania ścieków, unieszkodliwiania odpadów, ochrony środowiska przed degradacją, projektowania instalacji wodnokanalizacyjnych oraz instalacji grzewczych, wentylacyjnych i klimatyzacyjnych.

Zajęcia odbywają się w licznych laboratoriach m.in. inżynierii środowiska, biotechnologii, toksykologii, biologii molekularnej, hydrobiologii, mikrobiologii, które są wyposażone w specjalistyczną aparaturę badawczą.

Kierunek inżynieria środowiska prowadzony jest na Wydziale Biologii i Nauk o Środowisku.

Szczególnie ważnym kierunkiem jest biologia, który pozwala zdobyć wiedzę i umiejętności z zakresu szeroko pojętej dziedziny nauk przyrodniczych, w tym związanym z ochroną środowiska.

Biologia

– Studia na kierunku biologia są atrakcyjną propozycją dla osób zainteresowanych zajęciami laboratoryjnymi i terenowymi oraz wizytami studyjnymi. Różnorodna tematyka zajęć od biologii środowiskowej, poprzez badania molekularne, mikrobiologiczne aż do biologii i ekologii człowieka, daje możliwość szerszego spojrzenia na nauki biologiczne – podkreśla kierownik kierunku dr Joanna Nieczuja-Dwojacka.

Absolwenci tego kierunku mogą znaleźć zatrudnienie w instytutach i laboratoriach badawczych, a także jednostkach administracji państwowej i samorządowej związanych z ochroną przyrody. Mogą także podjąć pracę w firmach zajmujących  się  oceną  oddziaływań przemysłu  i  inwestycji  na  środowisko  przyrodnicze.

Biologię na UKSW wyróżnia moduł „Biologia człowieka”. Studenci mają możliwość poznania nowoczesnych metod badawczych człowieka  i materiałów kostnych, analizy  kryminalistycznej, genetyki populacyjnej i biodemografii.

Kierunek biologia prowadzony jest na Wydziale Biologii i Nauk o Środowisku.

27 maja 2022