O organizacji placówek oświatowych dla Polonii i Polaków za granicą opowiedział w kolejnym wykładzie otwartym Fundacji „Pro Polonia” prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Dariusz Piotr Bonisławski.
W ostatnim przed przerwą wakacyjną wykładzie otwartym fundacji „Pro Polonia” Dariusz Piotr Bonisławski opowiedział o inicjatywach edukacyjnych podejmowanych przez stowarzyszenie „Wspólnota Polska” na rzecz Polaków mieszkających poza granicami Polski.
Na zdjęciu Dariusz Piotr Bonisławski, prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”
– Z myślą o ośrodkach polonijnych tworzymy programy, których zadaniem jest wsparcie szkół dla Polonii. Jednym z ważniejszych programów jest „Razem dla Edukacji”, który zaprasza szkoły polonijne do zawiązywania partnerstw ze szkołami polskimi, aby wspólnie mogły realizować projekty edukacyjne – podkreślił prezes „Wspólnoty Polskiej”.
Zwrócił uwagę, że Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” w ramach współpracy z kancelarią Senatu od 2018 roku dofinansuje bieżącą działalność polskich szkół społecznych. Stowarzyszenie opracowało też serię pomocy dydaktycznych „Język polski bez granic”, których celem jest podnoszenie świadomości językowej i promocja języka polskiego poza granicami kraju.
Szczególnym wsparciem polonijnych placówek oświatowych zajmuje się prowadzony przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” Ośrodek Doskonalenie Nauczycieli.
– W wielu krajach mamy swoje ośrodki metodyczne, organizujemy konferencje, warsztaty stacjonarne, szkolenia online, czy wyjazdy studyjne. Rocznie kształcimy 40 tysięcy nauczycieli – pokreślił Dariusz Bonisławski.
Wskazał, że szczególną rolę w integrowaniu społeczności oświatowej pełnią Światowe Zjazdy Nauczycieli Polonijnych. Kolejne takie spotkanie, zorganizowane po wywołanej pandemią przerwie, odbędzie się w przyszłym roku w Toruniu.
Szkoły polonijne działają w 35 krajach i w sumie jest ich kilkaset: najwięcej w USA – 197, Wielkiej Brytanii – 196 czy w Ukrainie – 146. Placówki działają także w Niemczech (97), Irlandii i Litwie (po 60), we Francji (30), w Kazachstanie (27), Kanadzie (24), Białorusi (22), Australii (18), we Włoszech (13), w Brazylii (6) i Argentynie (3).
Czerwcowa prelekcja zakończyła pierwszą serię wykładów otwartych Fundacji „Pro Polonia”. Kolejny wykład na początku października wygłosi czterokrotny złoty medalista olimpijski Robert Korzeniowski.