Kandydaci, którzy wiążą swoją przyszłość z naukami medycznymi, mogą studiować na UKSW kierunek lekarski oraz pielęgniarstwo. Zajęcia odbywają się w nowoczesnej siedzibie Collegium Medicum.
Zdrowie jest kluczowe, ponieważ determinuje niemal wszystkie sfery naszego życia. Prędzej czy później każdy z nas trafi pod opiekę lekarza, dietetyka, fizjoterapeuty czy pielęgniarki. Podjęcie odpowiedzialności za czyjeś zdrowie wymaga wielu lat nauki, ale jak podkreślają medycy – daje ogromną satysfakcję.
Osoby, które chcą pomagać drugiemu człowiekowi, mogą studiować na naszym Uniwersytecie kierunek lekarski oraz pielęgniarstwo. Wydział Medyczny. Collegium Medicum (WMCM) UKSW dysponuje najnowszymi dostępnymi na światowym rynku urządzeniami, które służą do diagnostyki chorób cywilizacyjnych. Studenci odbywają zajęcia w nowoczesnych salach dydaktycznych i specjalistycznych laboratoriach w siedzibie Collegium Medicum oraz w wysokospecjalistycznych jednostkach zlokalizowanych na terenie województwa mazowieckiego.
Kierunek lekarski
– Wykładamy w sposób nowoczesny, a jednocześnie oparty na tradycyjnym systemie akademickim. Cechuje nas bardzo indywidualne podejście do studentów, którzy współtworzą nasz wydział. Dzięki temu w przyszłości wykształcimy samodzielnie myślącą, kreatywną kadrę medyczną, której tak bardzo brakuje – mówi dr hab. med. Adam Kobayashi, prof. ucz., kierownik kierunku lekarskiego.
– Wysoki poziom kształcenia przyszłych medyków zapewnia nie tylko znakomita baza, ale również wysoce wykwalifikowana kadra nauczycieli akademickich – dodaje dr hab. n. med. Filip M. Szymański, prof. ucz., dziekan WMCM UKSW w Warszawie.
Kierunek lekarski na UKSW prowadzony jest w formie studiów jednolitych magisterskich stacjonarnych i niestacjonarnych. Kształcenie odbywa się w nowatorskiej formie nauczania zintegrowanego, które ma na celu równoległe przekazywanie informacji z zakresu nauk podstawowych oraz nauk klinicznych.
Pielęgniarstwo
– Pielęgniarstwo spośród innych zawodów wyróżnia asystowanie człowiekowi choremu lub zdrowemu w podejmowaniu działań, które mają znaczenie dla zachowania zdrowia, powrotu do zdrowia albo dla zapewnienia spokojnej śmierci – mówi dr n. o zdr. Agnieszka Bałanda-Bałdyga, kierownik kierunku pielęgniarstwo. – Zajęcia dydaktyczne odbywają się w nowoczesnym Centrum Symulacji Medycznej wyposażonym w najnowsze symulatory niskiej i wysokiej wierności, co umożliwia ćwiczenie procedur pielęgniarskich – dodaje dr A. Bałanda-Bałdyga.
Kierunek pielęgniarstwo obejmuje studia stacjonarne licencjackie. Wśród przedmiotów w programie można wyróżnić: podstawy pielęgniarstwa, promocję zdrowia oraz organizację pracy pielęgniarskiej.
Zajęcia kliniczne i praktyki zawodowe
Dzięki licznym umowom partnerskim studenci kierunku lekarskiego oraz pielęgniarstwa na UKSW mogą uczestniczyć w zajęciach klinicznych oraz odbywać praktyki studenckie w wielu renomowanych placówkach medycznych. WMCM współpracuje między innymi z Centralnym Szpitalem Klinicznym MSWiA, Instytutem Pomnik „Centrum Zdrowia Dziecka” czy Międzyleskim Szpitalem Specjalistycznym.
Rozwój naukowy studentów
– Studenci obu kierunków mogą rozwijać swój potencjał naukowy poprzez aktywny udział w kilkunastu kołach naukowych, zorganizowanych w obszarze zarówno nauk podstawowych, jak i klinicznych. Studenci WMCM prowadzą badania naukowe, piszą i publikują artykuły w wysoko punktowanych czasopismach oraz z powodzeniem prezentują swoje wyniki na sympozjach i konferencjach zarówno krajowych, jak i zagranicznych – wskazuje dr n. med. i n. o zdr. Beata Chełstowska, prodziekan ds. studenckich i kształcenia.