W poniedziałek wieczorem budynek UKSW rozświetlił się na czerwono. W ten sposób włączyliśmy się w akcję wsparcia ofiar przemocy ze względu na religię i wyznanie.
Inicjatywa, w której obok UKSW, wzięły udział liczne urzędy oraz instytucje kultury, zwieńczyła obchody Międzynarodowego Dnia Upamiętniającego Ofiary Aktów Przemocy ze względu na Religię lub Wyznanie. Decyzją ONZ jest on obchodzony od 2019 roku.
– Włączamy się w tę międzynarodową inicjatywę, aby uwrażliwiać na trudną sytuację chrześcijan w świecie, budować poczucie solidarności z prześladowanymi, a także podnieść świadomość w zakresie innych form naruszania wolności sumienia i wyznania – podkreśla rektor UKSW ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski.
Prześladowania dotykają przedstawicieli różnych religii, ale aż 80 proc. z nich stanowią chrześcijanie. W Polsce w ostatnich dwóch latach odnotowano blisko 500 przypadków naruszenia wolności sumienia i religii w stosunku do wyznawców tej religii.
Iluminację gmachu UKSW przy ul. Dewajtis przygotowało Uniwersyteckie Centrum Badań Wolności Religijnej, które na naszej Uczelni działa od 2020 roku. Ośrodek monitoruje przestrzeganie wolności religijnej w Polsce i w państwach, w których ten problem jest największy. Centrum prowadzi także interdyscyplinarne badania naukowe, których celem jest poszukiwanie wskazań praktycznych dla przestrzegania wolności religijnej w poszczególnych krajach.
Dyrektorem Centrum Badań Wolności Religijnej UKSW jest ks. dr. hab. Waldemar Cisło, prof. ucz. dyrektor Sekcji Polskiej Papieskiego Stowarzyszenia „Pomoc Kościołowi w Potrzebie” i wykładowca teologii fundamentalnej na Wydziale Teologicznym UKSW.
– Ponad 300 mln naszych braci i sióstr chrześcijan, żyjących w różnych krajach, w których głównie są mniejszością ma problemy z wyznawaniem swojej wiary. Raport sprzed kilku lat stałego przedstawiciela Ojca Świętego przy ONZ mówił o 150 tys. chrześcijan mordowanych za wiarę każdego roku. Prześladowania nie wiążą się jedynie z radykalnym islamem. Kościół łatwo uczynić winnym, gdy to władza sobie nie radzi. Nienawiść jest wtedy kierowana przeciwko wierzącym, a żaden reżim łatwo nie odda władzy – podkreśla ks. prof. Cisło w rozmowie z Vatican News.
W działalności Uniwersyteckiego Centrum Badań Wolności Religijnej UKSW wykorzystywane jest doświadczenie historyczne Polski w promowaniu tolerancji wobec mniejszości etnicznych, a także wkład Polaków w budowanie społeczeństw otwartych na dialog oraz współpracę międzyreligijną i międzykulturową.