Dwóch Kameruńczyków obroniło prace doktorskie na UKSW. Gratulacje otrzymali od ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka.
– Nasz Uniwersytet od wielu lat włącza się w globalny proces kształcenia i wspierania studentów z Afryki. Jednym z etapów tego procesu jest dzisiejsza obrona prac doktorantów z Kamerunu – powiedział ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski podczas krótkiego briefingu. Podkreślił przy tym, że nie byłoby to możliwe bez otwartości i pomocy Ministerstwa Edukacji i Nauki.
Biorący udział w briefingu minister Przemysław Czarnek zapewnił:
– Chcemy angażować się w edukację na najwyższym poziomie tych, którzy chcą się w Polsce edukować, a taką edukację gwarantuje Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Powodem spotkania było podsumowanie działalności Uniwersyteckiego Centrum Badań Wolności Religijnej UKSW w zakresie kształcenia studentów i doktorantów z Afryki. Centrum działa od 2020 roku, ale studenci z Afryki studiują na UKSW już od roku akademickiego 2015/2016, co było możliwe dzięki inicjatywie ks. prof. dr. hab. Ryszarda Czekalskiego, wówczas prodziekana ds. nauki i współpracy międzynarodowej Wydziału Teologicznego, a dziś rektora UKSW.
Od tego czasu studia na UKSW podjęło 46 studentów z Afryki. Tytuł magistra uzyskało 10 osób, licencjat obroniły 23 osoby, a studia doktoranckie ukończyło 16 osób.
Dwie osoby obroniły wczoraj prace doktorskie. Są to: ks. Louisa Mbuych Ngeh oraz ks. Marcel Msekenyuyfio Kpudzek. W promocji uczestniczył bp George Nkuo, biskup diecezji Kumbo w Kamerunie.
– To jest dla mnie wielki przywilej móc uczestniczyć w tym spotkaniu – mówił bp Nkuo, dziękując bardzo za współpracę, za kształcenie księży ze swego kraju.
W briefingu wziął udział i go prowadził ks. dr hab. Waldemar Cisło, prof. ucz., dyrektor Centrum Badań Wolności Religijnej UKSW.