Pamiątkowy medal Pomnik Historii Szucha 25, przyznawany jest osobom, które dobrze służą dobru wspólnemu.
Sławomir Adamiec, dyrektor generalny Ministerstwa Edukacji i Nauki podczas spotkania, na którym omawiano perspektywy dalszego rozwoju naszego Uniwersytetu we współpracy z władzami publicznymi, wręczył ks. prof. Ryszardowi Czekalskiemu pamiątkowy medal Pomnik Historii Szucha 25.
– Medal ten trafia do osób, których działalność wpisuje się w rozwój systemu edukacji – oświaty, szkolnictwa wyższego i nauki. W imieniu prof. Przemysława Czarnka ministra edukacji i nauki oraz własnym pragnę podziękować Waszej Magnificencji za zaangażowanie w rozwój UKSW – powiedział Sławomir Adamiec, dyrektor generalny MEiN.
Medal, którym uhonorowano Rektora UKSW został przygotowany na pamiątkę wpisania gmachu Ministerstwa Edukacji i Nauki przy Al. J. Ch. Szucha 25 w Warszawie na listę pomników historii. Gmach dawnego Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego jest wybitnym przykładem architektury publicznej okresu dwudziestolecia międzywojennego o zachowanym wystroju i wyposażeniu wnętrz, a jednocześnie stanowi symbol martyrologii narodu polskiego. Był bowiem więzieniem i siedzibą Urzędu Tajnej Policji Politycznej III Rzeszy – Gestapo w okresie II wojny światowej.
– Cieszę się, że mogłem dołączyć do grona odznaczonych tym wyjątkowym, pamiątkowym medalem. Dziękuję za wyróżnienie, które łączy w sobie przeszłość i teraźniejszość. W tym medalu jest bowiem, to co stanowi o naszej tożsamości narodowej, fundamentach państwa polskiego i szeroka perspektywa naszego dalszego rozwoju, budowanego na tych trwałych fundamentach – powiedział ks. prof. Ryszard Czekalski.
Medal otrzymują instytucje oraz osoby, które w sposób szczególnych służą dobru wspólnemu – pro publico bono. Dotychczas medal przyznawany przez Ministra Edukacji i Nauki otrzymało kilkadziesiąt instytucji publicznych oraz organizacji pozarządowych, wśród nich jest między innymi Instytut Pamięci Narodowej. Grono indywidualnych odznaczonych jest nieliczne.