Przejdź do treści

Burzymy, aby budować

Już niedługo niszczejąca od lat hala MarcPolu przestanie szpecić kampus Wóycickiego. Rozpoczęła się rozbiórka budynku na terenie pozyskanym przez UKSW w listopadzie 2022 r.

– To historyczny dzień dla naszego Uniwersytetu – powiedział rektor UKSW ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski, obecny podczas rozpoczęcia rozbiórki dawnej hali MarcPolu. — Gdy na Wóycickiego powstał drugi kampus naszego Uniwersytetu, z czasem ten opuszczony budynek zamienił się w ruinę, na którą musieliśmy patrzeć przez wiele lat. Dziś przeżywamy wyjątkowy moment, gdyż w końcu burzymy tę ruinę – podkreślił Rektor UKSW.

Na zdjęciu od lewej dr iż. Krzysztof Dziedzic, ks. dr hab. Marek Stokłosa, prof. ucz.; dr hab. Anna Fidelus, prof. ucz.; ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski

Stało się to możliwe, gdyż w listopadzie 2022 r., po ponad 20 latach starań władze miasta stołecznego Warszawy przekazały UKSW w użytkowanie wieczyste centralną część kampusu Wóycickiego  o powierzchni blisko hektara. Jest to wielki sukces i szansa na dalszy rozwój naszego Uniwersytetu.

– Rzadko człowiek cieszy się z tego, że coś burzy. Ale są sytuacje, w których można się radować z tego powodu. Mam nadzieję, że w tym miejscu za jakiś czas powstaną piękne obiekty, które będą służyły całej społeczności akademickiej. I będą tu prowadzone badania, które pozwolą nam nadal się rozwijać. Trudno powiedzieć, ile czasu upłynie zanim ten obiekt powstanie, ale wydaje się, że ta nadzieja, która jest w nas, wyzwoli odpowiednią energię i siłę, abyśmy wznieśli nowy wspaniały gmach na kampusie Wóycickiego – zakończył Rektor UKSW.

Na zdjęciu ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski

Drugi kampus UKSW

Kampus przy ul. Wóycickiego 1/3 jest obecnie największym kompleksem naukowo-dydaktycznym naszej Uczelni. Powstał u początku 2001 r., siedem lat później otwarto tu pierwszą część Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych – Auditorium Maximum. W 2015 r. uruchomiono nowoczesne Centrum Laboratoryjne Nauk Przyrodniczych. Natomiast w 2022 r. Wydział Medyczny. Collegium Medicum przeniósł się do nowo wybudowanego nowoczesnego gmachu.

Wcześniej, w latach 80., na terenie dzisiejszego kampusu UKSW, stacjonowała Warszawska Brygada Obrony Terytorialnej im. Jana Kilińskiego. Po roku 90. jednostkę wojskową zlikwidowano. Celem podjętych prac rozbiórkowych jest przygotowanie terenu pod nowe inwestycje w zakresie infrastruktury badawczej i dydaktycznej.

31 marca 2023