Naukowcy i studenci UKSW zdobyli w ostatnich tygodniach prestiżowe nagrody – zarówno za publikacje naukowe i popularnonaukowe, badania jak i wyczyny sportowe. Wydawnictwo Naukowe UKSW zostało laureatem Nagrody Stowarzyszenia Wydawców Katolickich Feniks.
Stowarzyszenie Wydawców Katolickich, na zakończonych w weekend targach książki, przyznało swoje doroczne nagrody. Nagrodę Feniks i trzy wyróżnienia otrzymali autorzy, których prace opublikowało Wydawnictwo Naukowe UKSW.
W kategorii: „Historia – Niepodległa” nagrodę otrzymała dr Magdalena Woźniewska-Działak za pracę pt. W poszukiwaniu koncepcji narodu. Między historią idei a historią i antropologią kultury polskiej XIX wieku.
Wyróżnienia przyznano: w kategorii „Przekład” – dr hab. Annie Kuśmirek i ks. prof. dr hab. Markowi Parchemowi za przekład i opracowanie Targum Jonatana. Prorocy wcześniejsi, w kategorii „Edytorstwo-album” prof. Andrzejowi Strzałeckiemu za Artystyczne zbiory Strzałeckich; w kategorii „Seria wydawnicza” za serię Film z klapsem dr hab. Grzegorzowi Łęcickiemu, prof. ucz, dr hab. Piotrowi Drzewieckiemu, prof. ucz, dr Magdalenie Butkiewicz, dr Pawłowi Płatkowi i dr Magdzie Jaszewskiej.
Stowarzyszenie Wydawców Katolickich przyznało także nagrodę prof. dr hab. Janowi Żarynowi w kategorii „Historia” za publikację „Kościół i Naród. Lata trwogi, lata nadziei” (Wydawnictwo Biały Kruk).
W kategorii „Duchowość” nagrodzono publikację ks. dr. hab. Dariusza Henryka Patera Ból i cierpienie człowieka w pięciu wielkich religiach świata wydaną przez Uniwersyteckie Centrum Badań Wolności Religijnej UKSW.
Wyróżnienia – w kategorii „Historia” – przyznano dr Milenie Kindziuk za książkę Edmund Wojtyła. Brat św. Jana Pawła II (Wydawnictwo WAM), a w kategorii „Multimedia” ks. prof. Janowi Kazimierzowi Przybyłowskiemu za audiobook Szósty zmysł. Gdyby cały świat stał się na moment szpitalem.
Grant MEiN dla Koła Naukowego Biologów Człowieka
Projekt Studenckiego Koła Naukowego Biologów Człowieka UKSW znalazł się wśród nagrodzonych w ramach programu „Studenckie Koła Naukowe Tworzą Innowacje” Ministerstwa Edukacji i Nauki. Na realizację polsko-peruwiańskiego projektu „Los valles de Barranca. Historie życia zmarłych z dolin Pativilca i Paramonga (Peru)” MEiN przyznało 53433,50 zł. Peruwiańsko-polski projekt badawczy prowadzony jest przez archeologa z Peru Plinio Guillena i Łukasza Majchrzaka z Uniwersytetu Jagiellońskiego, z którymi współpracuje opiekun Koła Naukowego Biologów Człowieka UKSW dr Marchewka – Długońska. Zakłada on przeprowadzenie badań terenowych w jednym z najmniej rozpoznanych regionów Peru, gdzie ludzie zamieszkiwali już pięć tysięcy lat temu, a także przebadanie zbiorów Museo Bolivariano de Pativilca.
– W rezultacie możliwe będzie odtworzenie osteobiografii czyli historii życia zapisanej na materiale kostnym i zachowanych tkankach miękkich – mówi dr Marchewka – Długońska.
Debiut Historyczny Roku
Dr Bartosz Gromko, doktorant Wydziału Nauki Historycznych (WNHS) UKSW został laureatem II nagrody w XV edycji konkursu im. Władysława Pobóg-Malinowskiego za Najlepszy Debiut Historyczny Roku w zakresie historii najnowszej, za pracę doktorską zatytułowaną „Relacje Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej i Włoskiej Partii Komunistycznej w latach 1948-1990”.
Konkurs został został zorganizowany przez IPN i Instytut Historii PAN z myślą o promocji tematów związanych z misją Instytutu Pamięci Narodowej wśród studentów i młodych naukowców. Nagrody wręczono podczas odbywającego się pod hasłem „Historia mówi przez pokolenia” Kongresu Pamięci Narodowej.
Nagrody sportowe
Maja Nowak, studentka Wydziału Prawa i Administracji UKSW, zawodniczka UKS ROS Raszyn oraz KU AZS UKSW, została mistrzynią Polski w Akademickich Mistrzostwach Polski w Lublinie w pływaniu w kategorii 200 m stylem dowolnym oraz wicemistrzynią w kategorii 100 m stylem dowolnym. Takie wyniki pozwoliły naszej zawodniczce na zdobycie złotego medalu w kategorii Uniwersytety. Do finału finału B w kategorii 100m stylem grzbietowym oraz 50 m stylem grzbietowym Akademickich Mistrzostw Polski, zakwalifikowała się również reprezentująca nasz Uniwersytet, Julia Soliwoda, zajmując odpowiednio 5. i 7. miejsca w kategorii Uniwersytety. Reprezentacja UKSW w sztafetach 4 x 50 m stylem dowolnym kobiet ukończyła zawody w Lublinie z 4. miejscem wśród Uniwersytetów, zaś w sztafecie 4 x 50 m stylem dowolnym (sztafeta mieszana) – 5. miejscem wśród Uniwersytetów. Po raz pierwszy w historii studenci reprezentowali naszą Uczelnię w pływaniu w tak dużym składzie.