Przejdź do treści

50 lat studiów nad wczesnym chrześcijaństwem na ATK/UKSW

– Badania nad chrześcijańskim antykiem mocno pozycjonują naszą Uczelnię w świecie badawczym. Cieszymy się, że na mapie badawczej UKSW, wcześniej ATK, ma swoje poczesne miejsce – powiedział dziekan Wydziału Nauk Historycznych ks. prof. dr hab. Waldemar Graczyk podczas jubileuszowej konferencji.

Konferencję, wieńczącą obchody półwiecza studiów w nad wczesnym chrześcijaństwem na ATK/UKSW, zorganizował Wydział Nauk Historycznych, a otworzył ją – w imieniu rektora UKSW ks. prof. Ryszarda Czekalskiego, prof. dr hab. Konrad Raczkowski, prorektor ds. finansowych.

Na zdjęciu prof. Konrad Raczkowski oraz dr Magdalena Łaptaś

Biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej Rafał Markowski występujący w imieniu kard. Kazimierza Nycza, wielkiego kanclerza kierunków kościelnych UKSW a jednocześnie patrona honorowego konferencji zwrócił uwagę na fenomen wczesnego chrześcijaństwa.

– Pierwsze gminy rodziły się w świecie śródziemnomorskim, który był całkowicie pod panowaniem jednego układu politycznego. Cesarstwo Rzymskie wtedy ogarniało tereny i ludy, zapewniając wszystkim dobrobyt pokoju. Tymczasem w nieco ponad trzy wieki chrześcijaństwo w świecie starożytnym stało się największą i w gruncie rzeczy najważniejszą grupą wyznaniową – mówił.

Według hierarchy wczesne chrześcijaństwo było autentyczną wspólnotą wierzących, ludzi, którzy całe życie poświęcali zmartwychwstałemu Chrystusowi i byli jego autentycznymi świadkami.

– Dzisiejsza konferencja jest okazją, aby uświadomić sobie tę siłę wczesnego chrześcijaństwa, zwłaszcza teraz, kiedy autorytet Kościoła maleje – powiedział biskup Rafał Markowski.

Na zdjęciu biskup Rafał Markowski

List od ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka odczytał dyrektor departamentu kształcenia ogólnego i podstaw programowych MEiN dr Artur Górecki. Minister podkreślił dokonania inicjatorów kierunku studiów w zakresie archeologii chrześcijańskiego Wschodu – prof. Kazimierza Michałowskiego i ks. Ludwika Stefaniaka. „Dokonania tych naukowców stanowią dziś podwaliny wiedzy o źródłach chrześcijaństwa, jak również oddziałują na rozmaite obszary nauki. Głęboko wierzę, że studia zainicjowane przez te postacie będą z powodzeniem kontynuowane w murach warszawskiej Alma Mater. Będą inspirowały kolejne pokolenia studentów do odkrywania naszej wspólnej tożsamości kulturowej” – napisał Minister.

Dziekan Wydziału Nauk Historycznych UKSW, ks. prof. dr hab. Waldemar Graczyk przypomniał, że u początków Akademii Teologii Katolickiej, poprzedniczki UKSW, leżą badania nad historią Kościoła.

– Wielu wybitnych historyków Kościoła było związanych z naszą Uczelnią. Bardzo cieszymy się, że pamięć o przeszłości, o naszych korzeniach jest kultywowana. Nie można budować przyszłości bez pamięci o przeszłości – zaznaczył.

Na zdjęciu ks. prof. dr hab. Waldemar Graczyk

Dr Przemysław Nowogórski przypomniał o początkach i rozwoju studiów nad wczesnym chrześcijaństwem na Akademii Teologii Katolickiej. Zwrócił uwagę na postać ks. Ludwika Stefaniaka, bez którego zaangażowania nie byłoby możliwe stworzenie oddzielnej dyscypliny naukowej.

Prof. Stefan Jakobielski w swoim wykładzie mówił o znaczeniu odkryć Faras dla światowej nubiologii, przedstawił także historię głośnych odkryć archeologicznych, w których sam uczestniczył. W lutym 1961 r. prof. Kazimierz Michałowski rozpoczął pierwszy sezon wykopalisk w Faras w północnym Sudanie. Przybycie polskich archeologów wiązało się z odpowiedzią na apel UNESCO o ratowanie zabytków nubijskich, które miały wkrótce zniknąć pod wodami Nilu, spiętrzonymi przez gigantyczną tamę. Odkrycia w Faras przyniosły sławę polskim naukowcom, a przewiezione do Polski średniowieczne freski wzbogaciły kolekcje Muzeum Narodowego w Warszawie, dając początek „Galerii Faras”.

Operacją bez precedensu w historii prof. Jakobielski nazwał „zdejmowanie malowideł ze ścian”, kiedy konieczne było zabezpieczenie i przewiezienie odkrytych malowideł. Podkreślał wyjątkowość i oryginalność odkryć a także cechy charakterystyczne nowej dziedziny archeologii.

 – Ustalenia faraskie maja charakter chronologii dla wielu innych ośrodków i dlatego warto je badać. Żeby powiedzieć to wprost: profesor Michałowski nie miał terminu aby nazwać własne odkrycia. Nie była to ani koptologia, ani egiptologia, ani historia sztuki. To była Nubia i dlatego trzeba było nową dziedzinę sztuki nazwać od tego rdzenia – podkreślił prof. Jakobielski.

Na zdjęciu prof. Stefan Jakobielski, dr Magdalena Łaptaś

Główna organizatorka konferencji, dr Magdalena Łaptaś w swoim wystąpieniu odniosła się do krytyki kolekcji Faras w Muzeum Narodowym w Warszawie i jej rzekomego „negatywnego dziedzictwa” związanego z erą kolonialną.

– Polska nie była krajem kolonialnym, zaś w czasach, gdy inne kraje tworzyły wielkie kolekcje sztuki starożytnej znajdowała się pod zaborami. Kampania Nubijska (1960-1964) miała charakter ratunkowy i dzięki zespołowi polskich badaczy, który pracował pod kierunkiem prof. Kazimierza Michałowskiego udało się odsłonić zabytki, którym groziło zalanie wodami Nilu – mówiła.

Dodała także, że wśród zabytków były bardzo cenne malowidła, a w wyniku podziału zabytków do Muzeum Narodowego w Warszawie trafiła połowa zabytków pozyskanych podczas wykopalisk. Druga połowa, zgodnie z umową z rządem sudańskim, znajduje się w Muzeum Narodowym w Chartumie.

Na kanwie polskich odkryć archeologicznych w Faras w Sudanie 50 lat temu uruchomiono w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie studia w zakresie archeologii chrześcijańskiego Wschodu. Ich inicjatorami byli pionier polskiej archeologii śródziemnomorski prof. Kazimierz Michałowski (1901-1981) oraz biblista i archeolog – ks. doc. Ludwik Walenty Stefaniak CM (1930-1972). To właśnie w ramach tych studiów powstała pierwsza na świecie specjalizacja nubiologiczna, nowa gałąź archeologii i historii sztuki, koncentrująca się na chrześcijańskiej Nubii (Sudan). W kolejnych latach program został poszerzony o studia nad chrześcijaństwem zachodnim.

Jubileuszowa konferencja była okazją do zaprezentowania historii i dorobku studiów nad wczesnym chrześcijaństwem, a także spotkań i wspomnień wykładowców oraz absolwentów tych studiów.

Na zdjęciu uczestnicy konferencji
28 kwietnia 2023