Wręczenie odznaczeń państwowych oraz nagród Rektora UKSW za osiągnięcia naukowe były głównym punktem centralnego dnia obchodów Święta Uczelni.
W radosnej atmosferze i przy pięknej pogodzie przebiegały główne uroczystości tegorocznego Święta UKSW. Aulę Schumana na kampusie Wóycickiego wypełnili przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, rektorzy warszawskich uczelni oraz społeczność akademicka naszego Uniwersytetu: władze, wykładowcy akademiccy, pracownicy administracji, studenci i doktoranci.
W przemówieniu inaugurującym wydarzenie ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski, rektor UKSW podziękował społeczności akademickiej za zaangażowanie we „wszystkie aspekty działalności naszego Uniwersytetu”.
– To dzięki wszystkim nam i każdemu z osobna nasza Uczelnia rozwija się bardzo dobrze na polskim i międzynarodowym rynku akademickim. Dzięki zaangażowaniu i wysiłku wielu osób powstał jeden z najlepszych, a na pewno wyjątkowy Uniwersytet w Polsce. Świadczy o tym fakt, że UKSW posiada obecnie 42 uprawnienia do nadawania stopnia doktora habilitowanego i doktora, podczas, gdy jeszcze niedawno były to łącznie jedynie 24 uprawnienia. Nie ma w UKSW żadnej kategorii naukowej, która nie niosłaby za sobą uprawnień do doktoryzowania i habilitowania. To naprawdę nasze duże osiągniecie, godne odnotowania – podkreślił ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski.
Ważnym zadaniem, które staje dziś przed naszą społecznością, obok rozwoju potencjału badawczego i naukowego oraz podnoszenia jakości kształcenia, jest dalszy rozwój nowoczesnej infrastruktury. Rektor UKSW, mówiąc o otwartym niedawno Multidyscyplinarnym Centrum Badawczym w Dziekanowie Leśnym, przedstawił plany związane z zagospodarowaniem pozyskanego w mijającym roku akademickim terenu w centralnej części kampusu Wóycickiego. Przewidziane jest tam powstanie obiektu dla studentów nauk prawnych i medycznych, a także zaplecze dla rozwijającej się biblioteki oraz laboratorium telewizyjno-radiowe. Natomiast w miejscu wyburzonego starego budynku nr 16 ma szansę powstać nowoczesne Centrum Symulacji Medycznych wraz z Collegium Anatomicum służące studentom Wydziału Medycznego Collegium Medicum. Rektor podkreślił przy tym, że „sami w ramach własnego budżetu nie jesteśmy w stanie ponieść tego ogromnego ciężaru inwestycyjnego”, dlatego zwrócił się z prośbą o wsparcie do władz publicznych.
– Pomysłów mamy naprawdę wiele i jestem przekonany, że są do zrealizowania w najbliższym czasie – powiedział ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski podkreślając, że „centrum życia uniwersyteckiego, którym już jest kampus Wóycickiego, za sprawą dalszego wsparcia władz publicznych, stanie się wizytówką UKSW jako Uczelni młodej, ale dynamicznej i posiadającej nowoczesną infrastrukturę”.
Święto – jak stwierdził Rektor – to jest zawsze dziękczynienie. – Dziękujemy zatem my – członkowie społeczności akademickiej UKSW za nasz Uniwersytet, za naszą Matkę, szczególnie dzisiaj, gdy obchodzimy Dzień Matki. Dziękujemy dziś wszystkim tym, którzy współtworzą ten wyjątkowy dom – nauczycielom akademickim, pracownikom administracji, doktorantom, studentom. Dziękujemy wszystkim tym, którzy do tego domu wchodzą i nie są jedynie gośćmi, ale współdomownikami – zakończył.
Jubileusz Wielkiego Kanclerza
Chóralne Plurimos annos i fanfary zabrzmiały w Auli Schumana na cześć kard. Kazimierza Nycza, metropolity warszawskiego, Wielkiego Kanclerza wydziałów kościelnych UKSW i wielkiego Jubilata. Kilka dni temu obchodził on 50-lecie święceń prezbiteratu, a także 35-lecie święceń biskupich.
– Dziękujemy za wielkie wsparcie dla naszego Uniwersytetu, za cichą, niezwykle roztropną troskę i pomoc w różnych sprawach. Zawsze możemy liczyć na naszego Wielkiego Kanclerza – podkreślił ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski.
Z okazji Święta UKSW list do naszej społeczności skierował prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, który odczytała min. Grażyna Ignaczak-Bandych, szef Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. „Wiem, że w tych murach samodzielność myśli służąca obiektywnemu opisowi rzeczywistości, należy do umiejętności pielęgnowanych, pogłębianych i najwyżej cenionych” – napisał Prezydent.
Minister Grażyna Ignaczak-Bandych w imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy wręczyła odznaczenia państwowe kilkunastu wykładowcom naszej Uczelni – złote, srebrne i brązowe krzyże zasługi w dziedzinie nauki (lista osób poniżej).
Nagrody Rektorskie
Po raz trzeci w czasie Święta Uczelni wręczone zostały Nagrody Naukowe Rektora Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego za wybitną działalność naukową. Nagrodę Specjalną za całokształt osiągnięć naukowych otrzymał prof. dr hab. Jan Zabłocki z Wydziału Prawa i Administracji. Nagrodą I stopnia uhonorowana została prof. dr hab. Elżbieta Karska z Wydziału Prawa i Administracji UKSW. Nagrodę II stopnia otrzymała prof. dr hab. Magdalena Żemojtel- Piotrowska z Wydziału Filozofii Chrześcijańskiej, zaś Nagrodą III stopnia został wyróżniony ks. dr hab. Rafał Leśniczak, prof. ucz. z Wydziału Teologicznego.
Ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski wręczył także ks. prof. dr. hab. Romanowi Bartnickiemu rektorowi ATK/UKSW w latach 1996-2005 książkę „Wdzięczny Bogu i ludziom. Moje wspomnienia”, opublikowaną przez wydawnictwo UKSW.
W czasie uroczystości wiele ciepłych słów pod adresem naszej społeczności wyrazili zaproszeni Goście. – UKSW buduje potęgę duchową wśród swoich absolwentów, za co bardzo mocno chciałem podziękować – mówił wicepremier Henryk Kowalczyk. – Absolwenci, to nie tylko znakomicie przygotowani fachowcy, ale także tacy, którzy nie lękają się głosić swoich poglądów, mają mocne kręgosłupy i potrafią w trudnym świecie prezentować poglądy chrześcijańskie, są też wrażliwi na potrzeby drugiego człowieka.
Minister Edukacji i Nauki dr hab. Przemysław Czarnek, prof. ucz., w przesłanym liście wyraził uznanie dla dokonań naszej Uczelni. „Cieszę się, że poszukując Prawdy przez naukę, upowszechniając chrześcijańskie ideały i budując wspólnotę akademicką, przygotowują Państwo intelektualne elity państwa i Kościoła” – napisał.
Elżbieta Lanc, członek zarządu Województwa Mazowieckiego, mówiła, że jest dumna „z tego, co dzieje się na UKSW. To są piękne sukcesy dydaktyczne, badawcze i naukowe”. Życzyła nam również „dużo dobrodziejów”, którzy będą wspierali Uczelnię w realizacji planów związanych z rozwojem naszej Uczelni.
Przedstawiciele samorządu naszej Alma Mater – Aleksandra Radwańska, przewodnicząca Samorządu Studentów UKSW oraz Mariola Pirek, przewodnicząca Samorządu Doktorantów UKSW – przywołały w swoich wystąpieniach postać kard. Stefana Wyszyńskiego jako inspiracji do angażowania się w sprawy Uczelni i wzięcia odpowiedzialności za przyjęte na siebie obowiązki.
Po uroczystości w Auli Schumana świętowanie było kontynuowane na pikniku, który odbył się obok placu po dawnym budynku MarcPolu, gdzie zamiast szpecących kampus ruin rośnie już trawa.
Prezydenckie odznaczenia otrzymali:
Srebrny Krzyż Zasługi: dr Grzegorz Embros, dr hab. Krassimira Ilieva-Makulec, prof. ucz.; prof. dr hab. Wojciech Kudyba, dr Magdalena Łaptaś, prof. Dr hab. Kazimierz Pawłowski
Brązowy Krzyż Zasługi: dr hab. Maria Małgorzata Boużyk, prof. ucz., ks. dr Włodzimierz Stanisław Gałązka, ks. dr hab. Rafał Jerzy Leśniczak, prof. ucz., dr Tomasz Rowiński, ks. dr hab. Ryszard F. Sadowski, prof. ucz., dr Jan Sandner
Medal Złoty za Długoletnią Służbę: Paweł Boniecki, dr Monika Bukacińska, dr Dariusz Bukaciński, Elżbieta Giedroić, ks. prof. dr hab. Leon Nieścior, dr Izabella Olejniczak, dr hab. Maria Sroczyńska, prof. ucz, dr Sławomir Ślaski, prof. dr hab. Janusz Zbigniew Uchmański
Medal Srebrny za Długoletnią Służbę: ks. prof. dr hab. Krzysztof Bardski, Katarzyna Boguś, prof. dr hab. Anna Czajka-Cunico, dr Martyna Kawińska
Medal Brązowy za Długoletnia Służbę: dr hab. Krzysztof Cebul, prof. ucz.; dr hab. Barbara Strzałkowska, prof. ucz.
Listy gratulacyjne
List Prezydenta RP Andrzeja Dudy
List Marszałek Sejmu Elżbiety Witek
List Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego
List Arcybiskupa Metropolity Poznańskiego Stanisława Gądeckiego
List Sekretarza Generalnego Konferencji Episkopatu Polski
List Wicemarszałka Sejmu Piotra Zgorzelskiego
List Ministra Edukacji i Nauki prof. Przemysława Czarnka
List Prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego
List Prezesa Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysława Kosiniak-Kamysza
List Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika
List Prezydenta m.st. Warszawy Rafała Trzaskowskiego
List Ambasadora RP przy Stolicy Apostolskiej Adama Kwiatkowskiego
List Ambasadora RP na Litwie Konstanty Radziwiłł
List Pełnomocnika Rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą Jana Dziedziczaka
List Szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jana Józefa Kasprzyka
List Poseł do Parlamentu Europejskiego Beaty Kempy
List Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej gen. bryg. Andrzeja Bartkowiaka
List Komendanta Głównego Policji gen. insp. Jarosława Szymczyka
List Rektora Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. dr. hab. Roberta Tyrały
List Rektora Uniwersytetu SWPS prof. dr hab. Romana Cieślaka
List Rektora Politechniki Warszawskiej prof. dr. hab. inż. Krzysztofa Zaremby
List Rektor Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie nadinsp. dr hab. Iwony Klonowskiej, prof. ucz.
List Rektora Politechniki Śląskiej
List Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. dr hab. Gertrudy Uścińskiej
List Dyrektora Instytutu Matki i Dziecka dr. n. med. Tomasza Maciejewskiego
List Dyrektora Departamentu Wojskowej Służby Zdrowia Ministerstwa Obrony Narodowej
List Prezesa Zarządu Instytutu Analizy Ryzyka Sp. z o.o.