„Nauki o rodzinie jako dziedzina i dyscyplina naukowa – szanse i wyzwania” to temat ogólnopolskiej konferencji zorganizowanej przez Wydział Studiów nad Rodziną UKSW we współpracy z Instytutem Papieża Jana Pawła II w Warszawie oraz Wydziałem ds. Rodzin Kurii Diecezjalnej Płockiej.
Głównym celem obrad była wymiana doświadczeń różnych ośrodków naukowych z Polski zajmujących się naukami o rodzinie.
Konferencję otworzył ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski, rektor UKSW, który nawiązał sięgającej 1975 r. tradycji prowadzonych na ówczesnej ATK nauk o rodzinie i postaci abpa prof. Kazimierza Majdańskiego. Ksiądz Rektor wyraził nadzieję, że konferencja da początek szerszej współpracy środowisk akademickich zatroskanych o rodzinę.
– Nauki o rodzinie to wcale nie nowa dyscyplina. Rodzina jest bowiem przedmiotem zainteresowania badaczy od zawsze. Cieszy jednak, że wreszcie dostrzeżono zarówno jako dziedzinę, jak i dyscyplinę – naukę, która bada rodzinę – powiedział ks. prof. Ryszard Czekalski, Rektor UKSW. – Nasz Uniwersytet jest wyjątkowy między innymi ze względu na to, że jako nieliczni w Polsce posiadamy Instytut Nauk o Rodzinie, jako jednostkę działającą Wydziale Studiów nad Rodziną. To w UKSW, w duchu chrześcijańskim, chcemy badać fenomen rodziny i kształcić osoby, które rodziny będą wspierać – dodał Rektor UKSW.
Ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski zauważył, że powszechny kryzys wartości, a co za tym idzie kryzys rodziny, prowadzi do „utraty kompasu moralnego i etycznego”. Dlatego tak ważne jest wspieranie rodzin i prowadzenie badań obejmujących rodzinę. Także w dzisiejszych czasach godność człowieka „stoi u podstaw rozumienia i postrzegania człowieka oraz otaczającego go świata”.
– Rodzina była, jest i będzie przedmiotem zainteresowania badaczy UKSW – podsumował ks. prof. Ryszard Czekalski.
Obecna na konferencji Barbara Socha, wiceminister Rodziny i Polityki Społecznej oraz pełnomocnik rządu ds. polityki demograficznej wskazała na opracowaną niedawno strategię demograficzną dla Polski, jak również na potrzebę kształcenia kadr dla różnych instytucji państwowych i pomocowych w dziedzinie życia małżeńskiego i rodzinnego. Dodała również, że polityki rodzinnej nie należy postrzegać wyłącznie przez pryzmat kryzysów, ale także wprowadzania w życie pozytywnych zmian.
W związku z przywróceniem dyscypliny nauki o rodzinie oraz ustanowieniem jej jako odrębnej dziedziny nauk o rodzinie, przedstawiciele siedmiu ośrodków akademickich z całego kraju zastanawiali się, w jaki sposób sprostać wyzwaniom nowej rzeczywistości. Co uczynić, by studia nad rodziną były atrakcyjne dla studentów, a jednocześnie pomocne w wielorakiej posłudze i wsparciu małżeństw w życiu społecznym, publicznym i prywatnym. Podkreślano potrzebę zachowania interdyscyplinarności nauk o rodzinie, opierających się na personalistycznej wizji człowieka, prawie naturalnym i chrześcijańskich fundamentach cywilizacji zachodniej.
O aspekcie filozoficznym nauk o rodzinie mówił dr hab. Paweł Skrzydlewski, prof. ucz., rektor Akademii Zamojskiej, o ewolucji nauk o rodzinie od dziedziny i dyscypliny do kierunku studiów – ks. dr hab. Andrzej Draguła, o szansach i perspektywach rozwoju nauk o rodzinie jako dysycypliny naukowej i dziedziny nauki – prof. dr hab. Elżbieta Osewska, prezes Polskiego Stowarzyszenia Familiologicznego, o inspiracjach dla dyscypliny Nauki o Rodzinie w dokumentach Stolicy Apostolskiej – ks. dr hab. Mirosław Brzeziński, o tożsamości badawczej teologii w dziedzinie nauki o rodzinie – ks. dr hab. Andrzej Pryba, prof. ucz. z UAM, o historii nauk o rodzinie na ATK, a potem UKSW – ks. prof. dr hab. Mieczysław Ozorowski, o aksjologicznej podstawie programu wychowawczego na poziomie szkoły podstawowej i średniej – ks. dr hab. Zdzisław Struzik, wreszcie o przeszłości, teraźniejszości i przyszłości nauk o rodzinie na Uniwersytecie Śląskim – dr Monika Gwóźdź.
Ostatnim punktem obrad była dyskusja panelowa z udziałem wszystkich prelegentów, prowadzona przez ks. dr. Wojciecha Kućkę, prodziekana Wydziału Studiów nad Rodziną. W sprawie nowych perspektyw pracy dla absolwentów nauk o rodzinie oraz przyszłości dziedziny nauk o rodzinie w Radzie Doskonałości Naukowej wypowiadał się ks. prof. dr hab. Józef Stala.
Konkluzją spotkania było wyrażone przez jego uczestników przeświadczenie o konieczności współpracy ośrodków nauk o rodzinie w kraju i za granicą, w trosce o jak najlepsze kształcenie osób wspierających rodziny.
Ogólnopolską konferencję „Nauki o rodzinie jako dziedzina i dyscyplina naukowa – szanse i wyzwania”. zorganizował Wydział Studiów nad Rodziną UKSW w Warszawie we współpracy z Instytutem Papieża Jana Pawła II w Warszawie oraz Wydziałem ds. Rodzin Kurii Diecezjalnej Płockiej.