W ostatnim czasie dwoje naszych naukowców otrzymało granty MEiN, a dwie nasze studentki zostały finalistkami konkursu Studencki Nobel. Mamy stypendystę Ministra Edukacji i Nauki dla młodych, wybitnych naukowców. UKSW zyskał też silną reprezentację w Polskim Towarzystwie Socjologicznym.
Dr hab. Dominika Dzwonkowska, prof. ucz. z Instytutu Filozofii UKSW otrzymała grant MEiN w ramach programu „Doskonała nauka II” (moduł: wsparcie monografii naukowych), uzyskując 69474 zł na przetłumaczenie i przygotowanie do wydania monografii „Etyka cnót środowiskowych”.
Etyka cnót środowiskowych to dział filozofii, w ramach którego analizuje się zagadnienia etyki środowiskowej w znaczeniu dbałości o środowisko i przeciwdziałania jego degradacji, z perspektywy moralności.
Celem programu Ministra Edukacji i Nauki „Doskonała nauka” jest wsparcie wyższych uczelni oraz instytucji działających na rzecz upowszechniania nauki, w realizacji projektów mających na celu prezentację osiągnięć naukowych, w tym najnowszych wyników badań naukowych lub prac rozwojowych, poprzez organizację konferencji naukowych oraz wydawanie monografii naukowych.
Filozofia w podcastach
Ks. dr hab. Maciej Bała, prof. ucz. z Instytutu Filozofii UKSW otrzymał grant w wysokości 67 200 zł w ramach konkursu „Społeczna odpowiedzialność nauki II” na program „Filozofia w podcastach”.
Celem projektu jest zaprezentowanie filozofii jako dyscypliny humanistycznej służącej nie tylko rozwojowi jednostki, jak i całego społeczeństwa. Podcasty popularyzujące wyniki badań filozoficznych, mają przezwyciężać stereotyp nauki filozofii jako wiedzy abstrakcyjnej, dalekiej od życia. Projekt przewiduje przygotowanie 60 podcastów oraz 60 webinariów, między innymi na temat „człowiek i jego poznania”, „człowieka i jego działania”, a także „człowiek i świat”, „człowiek i społeczeństwo”, „człowiek i religia”, „człowiek i jego przyszłość”. To kontynuacja projektu podcastów filozoficznych, zrealizowanych w ramach poprzedniego grantu „Popularyzacja filozofii i jej znaczenie dla społeczeństwa” w ramach programu MEiN „Społeczna odpowiedzialność nauki”.
Program „Społeczna odpowiedzialność nauki II” Ministra Edukacji i Nauki wspiera wyższe uczelnie oraz instytucje upowszechniające naukę, we wdrażaniu projektów mających na celu między innymi popularyzację nauki, w tym osiągnięć naukowych, pracy naukowców, badań naukowych i prac rozwojowych.
Studencki Nobel
Studentki UKSW zostały finalistkami XIV edycji Studenckiego Nobla. Katarzyna Zaborek, studentka IV roku prawa stacjonarnego UKSW – w kategorii „Nauki społeczne”, Ewelina Jałonicka, studentka Wydziału Medycznego. Collegium Medicum – w kategorii „Medycyna i farmacja”.
Studencki Nobel to jedyny taki program stypendialny tworzony przez NZS i skierowany do studentów uczelni wyższych wyróżniających się ambicją i zaangażowaniem. Tegoroczna edycja konkursu ma na celu wyłonienie finalistów mających wybitne osiągnięcia na różnych polach, zarówno naukowych jak społecznych. Chodzi o propagowanie rozwoju nauki, literatury i sztuki oraz wsparcie idei wolontariatu. Program NZS ma ułatwić młodym, zdolnym artystom, działaczom społecznym i naukowcom, rozwijanie pasji i zainteresowań.
Stypendium Ministra
Dr Karol Lewczuk z Instytutu Psychologii UKSW otrzymał stypendium Ministra Edukacji i Nauki, przeznaczone dla wybitnych młodych naukowców.
Dr Lewczuk prowadzi badania z pogranicza psychologii klinicznej, seksuologii i psychiatrii. Jego badania dotyczą również psychologii uzależnień, samokontroli oraz samokontroli emocji.
Dr Izabela Bukalska i mgr Agata Rozalska z Instytutu Nauk Socjologicznych UKSW zostały wybrane, podczas Walnego Zgromadzenia PTS, do Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Socjologicznego, a dr Katarzyna Uklańska, również z Instytutu Nauk Socjologicznych została członkiem Komisji Rewizyjnej PTS.
Polskie Towarzystwo Socjologiczne to, istniejąca od 1957 r. organizacja socjologów polskich. Zajmuje się wspieraniem rozwoju socjologii jako nauki, upowszechnianiem wiedzy socjologicznej, kształtowaniem etyki zawodowej socjologów oraz reprezentowaniem interesów członków Towarzystwa.