18 listopada z inicjatywy Uczelni oraz Fundacji Rozwoju UKSW odbył się zjazd absolwentów Akademii Teologii Katolickiej oraz Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Na starym kampusie Uczelni przy ul. Dewajtis 5 spotkali się byli studenci i doktoranci naszej Alma Mater.
Zjazd rozpoczęła uroczysta Msza święta, której przewodniczył i homilię wygłosił Jego Eminencja Kazimierz kard. Nycz, arcybiskup metropolita warszawski, Wielki Kanclerz Wydziałów Kościelnych UKSW. Msza koncelebrowana była przez kapłanów, między innymi: ks. prof. Ryszarda Czekalskiego, rektora UKSW, ks. prof. Marka Tatara, ks. prof. Jana Przybyłowskiego oraz ks. dr. Zenona Hanasa, prezesa Fundacji Rozwoju UKSW, który od ponad roku pełni urząd generała Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego – Pallotynów.
– Pierwsze kroki naszej akademickiej społeczności zawsze kierujemy do Ołtarza. Tak działo się w ATK i tak dzieje się w UKSW, że w ważny momentach życia Uczelni chcemy powierzać się Bożej Opatrzności oraz wstawiennictwu błogosławionego patrona kard. Stefana Wyszyńskiego – powiedział ks. prof. Ryszard Czekalski, rektor UKSW na wstępie liturgii eucharystycznej.
W kościele pokamedulskim Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny obok absolwentów ATK i UKSW licznie zgromadzili się również uczestnicy sympozjum naukowego „Nie daj się zwyciężyć złu! Miłość jest większa. Wpływ złego ducha a nasze życiowe wybory”, którego organizatorem była Katedra Mistyki Chrześcijańskiej prowadzonej przez ks. prof. Marka Tatara z Wydziału Teologicznego UKSW.
W homilii wygłoszonej do uczestników liturgii kard. Kazimierz Nycz podkreślił rolę współczesnych uczelni wyższych i odniósł się do trudnych początków działania najpierw Akademii Teologii Katolickiej, a następnie Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Kaznodzieja przypomniał, że chrześcijańskie fundamenty uniwersytetów stanowią we współczesnym świecie szczególny znak dla nas i naszych czasów. Absolwenci takiej uczelni jak ta, są szczególnie zobowiązani do ponoszenia odpowiedzialności za wiarę i chrześcijańskie wartości oraz prawdziwego świadectwa życia – dodał kard. Kazimierz Nycz.
Zwracając się do absolwentów ks. prof. Ryszard Czekalski, rektor UKSW podkreślił:
– Zjazd stanowi początek tego typu inicjatyw w murach naszej Uczelni. Nasze spotkanie skłania do refleksji nad tym, ile pokoleń Polaków oraz studentów zagranicznych przeszło przez mury ATK i UKSW. W przyszłym roku będziemy obchodzili 70. rocznicę powstania ATK i 25. rocznicę powołania UKSW jako uniwersytetu. Dziś jest to Uczelnia kluczowa w polskim systemie szkolnictwa wyższego, wybierana przez bardzo uzdolnionych studentów. To zasługa kadry, która przez lata tworzyła wielką spuściznę. Dziś jesteśmy dumni z pracy tak wielu wyśmienitych uczonych, którzy stali się mistrzami dla swoich uczniów, Was – drodzy absolwenci. Poszliście w świat, budować, zgodnie z akademickim ślubowaniem chwałę waszej Alma Mater. Za to Wam dziś serdecznie dziękujemy i zachęcamy do wspierania rozwoju naszej akademickiej społeczności.
Mszę świętą wieńczył koncert muzyczny zespołu „Gregorian Priests” pod kierownictwem ks. dr Mariusza Klimka, który w 1998 roku ukończył w ATK muzykologię, a w 2001 roku obronił doktorat już na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Kolejnym etapem Zjazdu było wspólnotowe spotkanie w Starym Gmachu UKSW. Czas ten, to okazja do wspomnień czasów studenckich i doktoranckich. Absolwenci odwiedzili również Muzeum UKSW, w którym zgromadzone są pamiątki z początków istnienia naszej Uczelni. Wielu z nich wskazywało doskonały rozwój Uczelni. Byli również tacy, którzy wręcz zazdrościli dzisiejszym studentom i doktorantom warunków studiowania. Czasy ATK, szczególnie początków uczelni, były bowiem bardzo trudnym okresem w historii Akademii, jak i naszego kraju.
Podsumowaniem Zjazdu był panel dyskusyjny z udziałem przedstawicieli Uczelni oraz absolwentów, który odbył się w auli Jana Pawła II. W rozmowie moderowanej przez Katarzynę Adamiak-Sroczyńską, dotyczącej historii i przyszłości naszego Uniwersytetu wzięli udział: bp Rafał Markowski, biskup pomocniczy warszawski, absolwent i wieloletni pracownik Wydziału Teologicznego UKSW, dr hab. Sławomir Sowiński, prof. ucz. z Instytutu Nauk o Polityce i Administracji UKSW, dr hab. Jan Tylka, wieloletni pracownik Wydziału Filozofii Chrześcijańskiej, Marzanna Graff, oraz dr hab. Piotr Olaf Żylicz, absolwent psychologii ATK, a obecnie Rektor Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie.