Na Wydziale Nauk Pedagogicznych UKSW odbyła się VI Międzynarodowa Konferencja Naukowa poświęcona społecznej działalności na rzecz więźniów i ich rodzin.
– Widzę ogromny potencjał w edukacji i wsparciu społecznego w procesie reintegracji społecznej więźniów – powiedziała podczas konferencji dr hab. Anna Fidelus, prof. ucz., prorektor ds. studenckich i kształcenia. – Dzięki naszym wysiłkom możemy przyczynić się do budowania ich lepszej przyszłości jak również przyszłości ich rodzin.
W konferencji wzięli udział przedstawiciele różnych dziedzin, m.in. kryminologii, pedagogiki resocjalizacyjnej, psychologii, socjologii, kurateli, pracy socjalnej oraz specjaliści z innych dyscyplin zainteresowanych problematyką więzienną.
Problematyka wsparcia osób opuszczających zakłady karne dostarcza nieustannych wyzwań dla badaczy zajmujących się resocjalizacją oraz licznych służb społecznych zaangażowanych w udzielanie im pomocy.
Nie tylko więźniowie, ale także ich rodziny pozostają w centrum zainteresowania uczestników odbywających się od sześciu lat konferencji. Te ważne dla środowiska spotkania ekspertów, mają na celu stworzenie skutecznych strategii resocjalizacyjnych.
Uczestnicy tegorocznej konferencji skoncentrowali się na analizie sytuacji osób wychodzących na wolność oraz poszukiwaniu praktycznych rozwiązań, które mogą pomóc więźniom i ich rodzinom w reintegracji społecznej. Właśnie poszukiwanie coraz lepszych rozwiązań jest szczególnie istotne w kontekście resocjalizacji więźniów. Prelegenci obecni na konferencji byli bowiem zgodni, że kluczowe jest stworzenie takich warunków, które umożliwią więźniom rozpoczęcie nowego życia po opuszczeniu zakładu karnego.
VI Międzynarodową Konferencję zorganizowali dr hab. Anna Fidelus, prof. ucz. i Michał Stańczuk