Na Wydziale Społeczno-Ekonomicznym UKSW odbył się wykład wiceministra Macieja Gduli.
– Tytuł dzisiejszego wykładu: „Klasy to nie dinozaury. Jak badać i rozumieć klasy społeczne w Polsce?” nie jest przypadkowy – mówiła dr hab. Anna Fidelus, prorektor ds. studenckich i kształcenia witając wiceministra nauki i szkolnictwa wyższego w imieniu ks. prof. dr. hab. Ryszarda Czekalskiego, rektora UKSW. – Dr hab. Maciej Gdula jest socjologiem, uznanym badaczem klas społecznych. Jego raport z „Miastka” pokazał dynamikę i źródła przemian politycznych w Polsce z perspektywy małego miasta.
Na wstępie dr hab. Maciej Gdula podkreślił otwartość Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego na różne środowiska, mówiąc o uniwersytetach jako miejscach „wyłączonych” z polityki.
Wykład skoncentrował się na analizie sposobów badania współczesnych struktur społecznych, ale także perspektywie przyszłości.
Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego proponując spojrzenie na społeczeństwo z różnych perspektyw badawczych, nie udzielał gotowych odpowiedzi, lecz stawiał pytania. Czy dziedziczymy pozycję społeczną? Czy obecnie dostęp do zawodów uznawanych za elitarne jest coraz łatwiejszy czy coraz bardziej utrudniony? Czy istnieją wyobrażenia związane ze stylem życia w zależności od zamożności, wykształcenia czy wykonywanej pracy?
Nawiązując do tytułu wykładu, zaznaczył, że klasy społeczne nadal istnieją i jako jeden z „wymiarów” społeczeństwa powinny stanowić przedmiot badań socjologów.