Członek Rady Uczelni UKSW dr Piotr Jednaszewski nawiązał współpracę z prof. Isabelle Gatt z Uniwersytetu Maltańskiego, w ramach wspólnie prowadzonych projektów dla międzynarodowych grup nauczycieli obejmujących między innymi kreatywne nauczanie i myślenie.
– Uniwersytet Maltański (University of Malta) sięga swoją historią do powstałego w 1592 roku Kolegium Jezuitów, które powołane zostało w Valletcie. Dziś to prężnie działająca uczelnia, która prowadzi interdyscyplinarne kształcenie oraz funkcjonuje w wielu międzynarodowych gremiach. Dzięki tej współpracy, otwiera się możliwość naszej kooperacji w zakresie nauk pedagogicznych – mówi dr Piotr Jednaszewski, członek Rady Uczelni UKSW.
Profesor Isabelle Gatt specjalizuje się w nauczaniu dramy. Drama, czyli sztuka teatralna, ma szerokie zastosowanie w pedagogice i jest wykorzystywana w edukacji na różnych poziomach, od przedszkola po szkoły wyższe. Kilka kluczowych zastosowań dramy w pedagogice obejmuje: rozwój umiejętności społecznych, językowych, kreatywności i wyobraźni, zrozumienia literatury i historii, rozwoju emocjonalnego, krytycznego myślenia i rozwiązywania problemów, interdyscyplinarności.
– Nawiązana współpraca z prof. Isabelle Gatt obejmuje nauki pedagogiczne, cieszy mnie, że członkowie rady uczelni angażują się w promowanie UKSW, a ich praca przynosi wymierne korzyści dla naszej społeczności. Wydział Edukacji Uniwersytetu Maltańskiego jest światowym liderem w zakresie nauk pedagogicznych, a sama uczelnia wyjątkowo pasuje do profilu naszego Uniwersytetu. Dewiza maltańskiej uczelni, która brzmi: „powinniśmy przynosić owoc Bogu” będzie mogła być jeszcze ściślej realizowana przez nasze uniwersytety, dzięki pogłębianiu współpracy międzynarodowej – powiedział ks. prof. Ryszard Czekalski, rektor UKSW.
Dzięki nawiązanej współpracy i podpisaniu listu intencyjnego, w ramach wymiany akademickiej studenci kierunków pedagogicznych będą mieli możliwość rozwoju swoich kompetencji zawodowych. Jako przyszli nauczyciele będą mogli rozwinąć umiejętności społeczne, kreatywność, wyobraźnię oraz pewność siebie. Poznając metody pracy z dramą będą mogli zastosować ją w praktyce, w teoriach edukacyjnych i psychologicznych. Znajomość technik dramy daje przyszłym nauczycielom narzędzia do urozmaicania lekcji, co może zwiększyć zaangażowanie i zainteresowanie uczniów. Poprzez dramę studenci będą również mogli uczyć się rozwiązywania konfliktów w sposób konstruktywny i bez przemocy, co jest nieocenione w pracy z dziećmi i młodzieżą.
Uniwersytet Maltański to główny uniwersytet na Malcie, kształci ponad 11 tysięcy studentów, w tym w ramach programów mobilnościowych ponad 600 z 80 różnych krajów. Główna siedziba uczelni znajduje się w Msida, a pozostałe kampusy w Mdinie, Valletcie oraz Gozo. Wszystkie zajęcia uniwersyteckie prowadzone są w języku angielskim. Uczelnia składa się z 14 wydziałów i jest członkiem między innymi EUA oraz Stowarzyszenia Uniwersytetów Wspólnoty Narodów oraz Sieci Utrechckiej.