UKSW niezmiennie w czołówce polskich uczelni. Wyniki rankingu Perspektywy 2024

Nasza Uczelnia zajęła 12. miejsce wśród uniwersytetów w rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2024.

Dużym osiągnięciem UKSW jest pozycja w kategorii „wynalazczość”. Awansowaliśmy w niej o 16 miejsc i zajmujemy 28 miejsce wśród wszystkich ocenianych polskich podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki. Awansowaliśmy także w kategorii „publikacje” i zajmujemy tutaj 33 miejsce ex aequo ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym w Katowicach.

W rankingu kierunków Perspektywy 2024 sukces odnotowało siedem naszych kierunków, w tym: dziennikarstwo 12. (z 16.), prawo 13. (z 15.), informatyka 14. (z 16.), fizyka 13. (z 14.) kulturoznawstwo 10. (z 11.), psychologia 6. (z 7.), teologia 4. (z 5.).

Największy sukces w tym roku osiągnęło dziennikarstwo awansując o cztery pozycje.

Swoje wysokie miejsca w stosunku do ubiegłorocznego rankingu utrzymały: historia 7 miejsce, archeologia 10 miejsce oraz filologia polska 13 miejsce. W skali całego kraju w pierwszej dziesiątce znalazły się kierunki: teologia (4.), historia (7.), archeologia (10.) psychologia (6.).

Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego został również ujęty w dodatkowych obszarach tj. w kategorii fundusze oraz prestiż akademicki co pokazuje ważne miejsce UKSW na mapie polskiej nauki.

Ranking Perspektywy to jedna z najważniejszych klasyfikacji polskich szkół wyższych. Adresowany jest do kandydatów na studia, pomaga w wyborze uczelni lub kierunku studiów. Ranking powstaje w oparciu o następujące kryteria:

Efektywność naukowa (waga 30%) – mierzona m.in. stopniem rozwoju kadry i nadanych stopni naukowych, liczbą  publikacji, cytowań, efektywnością pozyskiwania środków na badania czy obecnością publikacji naukowców w 10% najczęściej cytowanych czasopism na świecie;

Potencjał naukowy (waga 13%) – wyznaczany przez wyniki ewaluacji działalności naukowej uczelni, nasycenie kadry osobami o najwyższych kwalifikacjach, posiadanie uprawnień doktorskich i habilitacyjnych oraz kształcenie doktorantów w szkołach doktorskich;

Umiędzynarodowienie (waga 15%) – mierzonem.in. liczbą studentów zagranicznych, liczbą osób studiujących w jęz. obcych, uczestnictwem w uniwersytecie europejskim, liczbą nauczycieli z zagranicy, liczbą wymian studenckich (przyjazdy i wyjazdy) oraz stopniem wielokulturowości środowiska studenckiego;

Absolwenci na rynku pracy (waga 12%) – wskaźnik według danych z ogólnopolskiego badania

Prestiż (waga 12%) – na który składa się liczba wskazań danej uczelni w badaniu ankietowym przeprowadzonym wśród kadry akademickiej oraz pozycja uczelni w globalnych rankingach akademickich;

Warunki kształcenia (waga 10%) – wyznaczone dostępnością studentów do wysokokwalifikowanej kadry akademickiej oraz liczbą posiadanych przez uczelnię akredytacji i certyfikatów;

Innowacyjność (waga 8%) – mierzona liczbą uzyskanych patentów i praw ochronnych w Polsce i za granicą, a także wkładem badań uczelni w realizację Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ.

26 czerwca 2024