Przejdź do treści

Bezpiecznie w cyberprzestrzeni. Nowe studia podyplomowe na UKSW

Wydział Matematyczno-Przyrodniczy. Szkoła Nauk Ścisłych uruchamia nowy kierunek studiów podyplomowych. Rekrutacja na „Cyberbezpieczeństwo i nowoczesne technologie” potrwa do 30 września.

Celem kształcenia na nowym kierunku studiów jest przygotowanie do rozpoznawania i wykrywania zagrożeń w cyberprzestrzeni a także przeciwdziałanie przestępstwom internetowym. Słuchacze „Cyberbezpieczeństwa i nowych technologii” zdobędą wszechstronną wiedzę z zakresu prawa oraz umiejętności praktyczne związane z wykrywaniem przestępczości komputerowej, prowadzeniem czynności dochodzeniowo-śledczych oraz operacyjno-rozpoznawczych. Nauczą się oni również analizy systemów zabezpieczeń, monitorowania i analizowania zagrożeń, reagowania na incydenty bezpieczeństwa, oceniania systemów bezpieczeństwa, tworzenia polityk i procedur bezpieczeństwa, testowania zabezpieczeń oraz zarządzania ryzykiem.

– Nowy kierunek studiów podyplomowych stanowi odpowiedź na zagrożenia czyhające w cyberprzestrzeni. Jest na nie narażony każdy użytkownik Internetu, dlatego kluczowa jest edukacja w zakresie bezpieczeństwa korzystania z systemów i sieci komputerowych – mówi dr hab. Mirosław Kurkowski, dziekan elekt na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym. Szkole Nauk Ścisłych UKSW. – Posiłkując się bogatą wiedzą pracowników naukowych Uniwersytetu, wspartą doświadczeniem praktyków w zakresie cyberbezpieczeństwa, w tym ekspertów policji, proponujemy podróż w głąb ciekawego, ale nie zawsze bezpiecznego cyfrowego świata.

Studia będą prowadzone przez 2 semestry w systemie niestacjonarnym (e-learning). Wyjątek stanowią zajęcia z „Informatyki śledczej” odbywające się w specjalistycznym laboratorium.

Słuchacze mają do wyboru dwie specjalności. Studia z zakresu administracyjno-prawnego są skierowane do pracowników administracji publicznej oraz sektora prywatnego, a także studentów, którzy ukończyli co najmniej studia I stopnia na kierunkach takich jak administracja, prawo, ekonomia, informatyka czy zarządzanie oraz tych wszystkich, którzy interesują się bezpieczeństwem w sieci.

Studia w zakresie informatyki śledczej są skierowane do funkcjonariuszy wszystkich formacji służących bezpieczeństwu i obronności państwa, biegłych sądowych, pracowników firm detektywistycznych oraz osób, które chcą poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności w zakresie informatyki śledczej i innych osób zainteresowanych tą tematyką.

Zajęcia odbędą się w wyznaczone weekendy. Terminy zostaną udostępnione na początku roku akademickiego na stronie Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego. Szkoły Nauk Ścisłych https://wmp.uksw.edu.pl/.

Warunkiem przyjęcia na Studia podyplomowe Cyberbezpieczeństwo i nowoczesne technologie jest posiadanie dyplomu ukończenia dowolnych studiów wyższych licencjackich bądź magisterskich. Kandydaci ubiegający się o przyjęcie na studia podyplomowe są zobowiązani do złożenia podania o przyjęcie na studia podyplomowe wydrukowanego z systemu IRK oraz dyplomu ukończenia studiów wyższych (z jedną kserokopią). Dokumenty należy złożyć do 30 września w dziekanacie Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego. Szkoła Nauk Ścisłych, UKSW w Warszawie ul. Wóycickiego 1/3, 01-938 Warszawa, bud. 21, pok. 113. Przyjmowanie dokumentów odbywa się w poniedziałki i środy w godz. od 12- 15 oraz we wtorki i czwartek w godz. 10 -13. Decyzję o przyjęciu albo nieprzyjęciu na studia podyplomowepodejmuje kierownik studiów podyplomowych do 2.10.2024 r.

Absolwenci kierunków pokrewnych (takich jak prawo, administracja, informatyka, bezpieczeństwo, bezpieczeństwo w gospodarce cyfrowej, człowiek w cyberprzestrzeni) mogą liczyć na automatyczne zaliczenie niektórych przedmiotów prowadzonych na ukończonych uprzednio studiach licencjackich bądź magisterskich, co z kolei może wpłynąć na obniżenie wysokości czesnego. Decyzje w tej sprawie będą zapadać indywidualnie.

Zasady rekrutacji

Program studiów

18 lipca 2024