Integralność nauki z kształceniem oraz wzmacnianie i rozwijanie wydziału to najważniejsze cele stojące przed nowymi władzami Wydziału Filozofii Chrześcijańskiej, powołanymi przez ks. prof. dr hab. Ryszarda Czekalskiego podczas spotkania z udziałem nominowanych i członków kolegium rektorskiego.
Rektor UKSW powołał na funkcję prodziekana ds. studenckich i kształcenia dr. Dominika Gołucha, który będzie pełnił również funkcję wicedyrektora Instytutu Psychologii. Prodziekanem ds. studenckich i kształcenia został również dr Grzegorz Embros.
Dr hab. Michał Piekarski, prof. ucz., powołany na stanowisko prodziekana ds. kształcenia, będzie zarazem wicedyrektorem Instytutu Filozofii.
Dyrektorem Instytutu Filozofii została dr hab. Magdalena Płotka, prof. ucz., zaś dyrektorem Instytutu Psychologii – prof. dr hab. Magdalena Żemojtel-Piotrowska.
– Biorą Państwo w swoje ręce ster Wydziału Filozofii Chrześcijańskiej. Cieszę się, że zgodzili się Państwo podjąć współpracę z dziekanem Wydziału, ks. prof. Maciejem Bałą – mówił ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski, zwracając się do nominowanych. – To drugi, po Wydziale Teologicznym wydział, którego nowym władzom mam przyjemność wręczyć powołania na nową kadencję. Te dwa wydziały: Wydział Teologiczny i Wydział Filozofii Chrześcijański, historycznie są ze sobą powiązane, zawsze ze sobą ściśle współpracowały – dodał Rektor UKSW.
Ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski podkreślił, że cieszący się wśród studentów niesłabnącym powodzeniem kierunek psychologia, zajmuje znaczące miejsce w polskim i międzynarodowym świecie akademickim.
– Liczę na to, że Instytut Psychologii pod kierownictwem nowego dyrektora, będzie ciągle wzmacniany – zaznaczył Rektor UKSW. – Cieszę się, że obok psychologii, filozofia jest również bardzo dobrze prowadzoną dyscypliną, o czym świadczy przyznana, podczas ewaluacji jakości działalności naukowej, kategoria A.
Ks. prof. Ryszard Czekalski podkreślając „integralność nauki z kształceniem”, mówił, że Wydział Filozofii Chrześcijańskiej prowadzi wybitne badania naukowe, jest chętnie wybierany przez studentów, dlatego szczególnie ważne jest, by go „wzmacniać i rozwijać”. Wskazał, że pozycja zarówno kierunków, jak i dyscyplin to efekt pracy wszystkich pracowników Wydziału, jak i dotychczasowych osób odpowiedzialnych za te obszary. Ks. prof. Ryszard Czekalski wyraził podziękowania za dotychczasową pracę wszystkim, którzy pełnili funkcje na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej.
Rektor naszej Uczelni wspomniał również o nowym na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej kierunku kształcenia kognitywistyka, który podczas tegorocznej rekrutacji cieszył się wielkim zainteresowaniem.
– Wykonaliście Państwo bardzo dobrą pracę, która pozwala patrzeć w przyszłość. Jestem przekonany, że ten ogromny potencjał, którym dysponujecie, uda się jeszcze lepiej wykorzystać w ciągu najbliższych lat – zakończył Rektor.
Dr Dominik Gołuch – adiunkt w Zakładzie Psychologii Wspomagania Rozwoju, koordynator Laboratorium Metod Badawczych i Diagnostycznych. Specjalizuje się w psychologii stresu, psychofizjologii oraz biofeedbacku. Bada mechanizmy doświadczania stresu i radzenia sobie z nim, fizjologiczne reakcje na stres i psychospołeczne warunki pracy.
Dr Grzegorz Embros – adiunkt w katedrze Ekofilozofii na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej. Prowadzi badania w zakresie systemowych podstaw ochrony środowiska, zrównoważonego rozwoju oraz systemów zarządzania środowiskowego.
Dr hab. Michał Piekarski, prof. ucz. – wykładowca akademicki w Katedrze Teorii Poznania w Instytucie Filozofii UKSW. Jego zainteresowania badawcze dotyczą przetwarzania predykcyjnego, modeli Bayesa, normatywności biologicznej oraz wybranych zagadnień z zakresu filozofii kognitywistyki i epistemologii. Zajmuje się przekonaniami i psychologią potoczną oraz filozofią Ludwiga Wittgensteina.
Dr hab. Magdalena Płotka, prof. ucz. – specjalizuje się w historii filozofii średniowiecznej. Jej zainteresowania naukowe koncentrują się wokół antropologii filozoficznej i teorii emocji. Realizuje projekt „Delectatio (przyjemność) w myśli filozoficznej i teologicznej średniowiecza”. „Tomasz z Akwinu o przyjemności” to najnowsza, wydana w Wydawnictwie Naukowym UKSW, publikacja dr hab. Magdaleny Płotki, prof. ucz., która prowadzi seminarium tomistyczne poświęcone kategorii dobro u św. Tomasza i św. Bonawentury.
Prof. Magdalena Żemojtel-Piotrowska – wykładowca akademicki. Od 2017 związana z Instytutem Psychologii na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej UKSW. Specjalizuje się w psychologii międzykulturowej i społecznej. Jej zainteresowania badawcze obejmują między innymi roszczeniowość, narcyzm, dobrostan, wizerunek polityków i relacje międzygrupowe. Członek zarządu Polskiego Stowarzyszenia Psychologii Społecznej.