Przejdź do treści

Festiwal Nauki 2024

Podczas rozpoczynającego się w piątek 28. Festiwalu na UKSW odbędzie się kilkadziesiąt wydarzeń – lekcji dla szkół i spotkań naukowych.

Festiwal nauki to coroczne wydarzenie odbywające się w Warszawie w przedostatnim tygodniu września, a mające na celu popularyzację nauki. Na festiwal składa się kilkaset różnych przedsięwzięć – wykładów, warsztatów, pokazów, filmów, wystaw i wycieczek, organizowanych przez warszawskie uczelnie i instytucje naukowe.

– Festiwal Nauki to dobra okazja do pokazania, czym zajmują się badacze uniwersyteccy w salach wykładowych i laboratoriach – mówi ks. dr hab. Ryszard Sadowski, prof. ucz., prorektor ds. nauki i współpracy międzynarodowej. – To szansa dla naukowców, żeby podzielić się swoimi odkryciami z gronem osób zainteresowanych, a dla młodych ludzi okazja do zadawania pytań i źródło inspiracji. Ważne, by ci młodzi zrozumieli, że nauka jest drogą do poznania i udoskonalania otaczającego nas świata, wspaniałą przygodą, wymagającą zaangażowania, pasji i wytrwałości. 

Podczas Festiwalu Nauki nasza Uczelnia staje otworem przed uczestnikami w każdym wieku. Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego organizuje lekcje pokazowe dla uczniów szkół podstawowych i średnich, a także wykłady i wydarzenia specjalne dla wszystkich chętnych na obu kampusach: Dewajtis i Wóycickiego. Warszawski Festiwal Nauki dzieli się na część wydarzeń otwartych dla każdego oraz na tzw. lekcje festiwalowe, zorganizowane dla grup szkolnych wszystkich poziomów edukacji.

Spotkania odbywają się w laboratoriach, salach doświadczalnych i seminaryjnych. Prelegentami są naukowcy, którzy w sposób klarowny wyjaśniają skomplikowane kwestie. Dzięki Festiwalowi odkrycia i wynalazki naukowe przestają być abstrakcyjną teorią, poznajemy bowiem ich zastosowanie w codziennym życiu. Hasłem przewodnim festiwalu pozostaje od lat rozumiane dosłownie i w przenośni hasło ”Brak inwestycji w naukę jest inwestycją w ignorancję”. Dzieląc się wiedzą naukowcy przekonują jak ważne jest prowadzenie badań naukowych.

Jak co roku w programie Festiwalu na UKSW znalazły się wydarzenia z różnych dziedzin badawczych: medycyny, nauk ścisłych i przyrodniczych, historii i szeroko rozumianych nauk humanistycznych i społecznych.

Na Wydziale Medycznym. Collegium Medicum odbędzie się między innymi cykl wykładów otwartych o kawie, alkoholu i diecie z perspektywy immunologii i genetyki. Słuchacze dowiedzą się więcej o stresie i jego wpływie na odporność i zdrowie, a także o skutkach palenia wyrobów tytoniowych.

Uczestnicy festiwalu mają szansę poznać tajniki pracy reportera radiowo-telewizyjnego. Będą mogli posłuchać wykładów na tematy tak różne jak polski patriotyzm XX wieku, fraktale, islam czy  edukacja kobiet w średniowiecznej Europie. Chętni mają okazję, by wziąć udział w warsztatach konserwatorskich.

Całkowitą nowością festiwalową jest całodniowa wycieczka autokarowa szlakiem kardynała Stefana Wyszyńskiego i wykład poświęcony tajemnicom kampusu Dewajtis. Po raz pierwszy w ramach festiwalu będzie możliwe odwiedzenie Multidyscyplinarnego Centrum Badawczego.

Warszawski Festiwal Nauki, organizowany nieprzerwanie od 1997 r., to pierwsze tego typu wydarzenie w Polsce. Autorami pomysłu byli Rektorzy Uniwersytetu Warszawskiego i Politechniki Warszawskiej oraz Prezes PAN. Festiwal odbywa się rokrocznie przez dziesięć ostatnich dni września. Głównymi organizatorami są obecnie Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Politechnika Warszawska, Warszawski Uniwersytet Medyczny, SGH, SGGW, SWPS i Akademia Leona Koźmińskiego, zaangażowanych jest ok. 1000 osób z ponad 100 instytucji. UKSW jest współorganizatorem Festiwalu Nauki od 2016 r.

Program 28. Festiwalu Nauki

21 września 2024